- Start
MARSZ KONDYCYJNY KLASY WOJSKOWEJ
czwartek, 28 marca 2019
Dnia 21 marca 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim z klasy 1c o profilu wojskowym wraz z wychowawczynią Renatą Effenberg-Nawrot i nauczycielem geografii Pawłem Łuczko wyruszyli w poszukiwaniu wiosny na marsz kondycyjny.
Cykliczne marsze kondycyjne klas mundurowych służą podnoszeniu wytrzymałości uczniów. Są również ważnym elementem przygotowania do zawodów sportowo - obronnych. Trasa marszu przebiegała spod szkoły drogą wiśniową do Białego Zdroju. Następnie drogami leśnymi uczniowie dotarli pod Bralin. Po drodze trafili na tropy wilka.
Czytaj całość...
SZKOLENIE Z ŻOŁNIERZAMI 2 BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ
czwartek, 28 marca 2019
Poniedziałek 25 marca 2019r. był pracowitym dniem dla uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu, zrealizowanym we współpracy z żołnierzami 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca.
Część zajęć odbywała się na sali gimnastycznej, gdzie miało miejsce m.in. szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz znajdowały się punkty szkoleniowe przygotowane przez żołnierzy, gdzie młodzież zapoznawała się z bronią strzelecką używaną w 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Uczniowie ćwiczyli składanie i rozkładanie karabinka Beryl i karabinka AKM. Na boisku szkolnym młodzież ćwiczyła pod kierunkiem wojskowych instruktorów rzut granatem, a uczniowie z klasy 1c musztrę.
Czytaj całość...
LITERATURA ANGOLOJĘZYCZNA W ORYGINALE
czwartek, 28 marca 2019
Pierwszy dzień wiosny 21 marca 2019r. upłynął w ZSP w Kaliszu Pomorskim pod znakiem języka angielskiego. Odbył się II Szkolny Konkurs Głośnego Czytania Literatury Anglojęzycznej w Oryginale. Organizatorką konkursu jest nauczycielka języka angielskiego Izabella Chojnacka.
Idea przyświecająca konkursowi to propagowanie wśród uczniów czytelnictwa literatury anglojęzycznej w oryginale, które będąc przyjemnością, pomaga również w rozwijaniu kompetencji językowych. W konkursie wzięli udział uczniowie klas dwujęzycznych oraz grup z rozszerzonym językiem angielskim: Mateo Coseart, Wiktoria Kujawska, Daria Wojtysiak, Kacper Woźniak, Paulina Ławniczak, Weronika Mazur i Wiktoria Rakowska. Zaprezentowali oni fragmenty prozy i poezji anglojęzycznej przed audytorium składającym się z zaproszonych zaprzyjaźnionych osób.
Czytaj całość...
Program Pikniku Młodych Pasjonatów
niedziela, 24 marca 2019

PROGRAM PIKNIKU MŁODYCH PASJONATÓW

Fraktal na stulecie
środa, 27 marca 2019
W ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, w piątkowe popołudnie 22 marca 2019r. uczniowie ułożyli na boisku szkolnym piąty etap konstrukcji tzw. dywanu Sierpińskiego, składający się z 243 osób.
Kaliskie liceum liczy 374 uczniów, dlatego wyższego etapu nie udałoby się skonstruować. Grupa uczniów z klasy drugiej pod opieką nauczycielek matematyki – Danuty Stempień, Zyty Bogacz i zastępcy dyrektora Katarzyny Witek, wytyczyła na szkolnym boisku punkty, w których stanęło 243 uczniów. Finał był imponujący. Żywy dywan Sierpińskiego, w postaci fraktala składającego się z trójkątów powstał na szkolnym boisku.
Czytaj całość...
Lekcje z kaliskimi zagadkami
środa, 27 marca 2019
Czy podczas jednej, 45- minutowej lekcji można rozwiązać 45 zagadek dotyczących dziejów i tajemnic Kalisza Pomorskiego? - Teoretycznie tak, lecz w praktyce to niemożliwe gdyż każda odpowiedź wymaga podania szerszego, historycznego tła, aby zapadła w pamięci – podkreślił regionalista Bogumił Kurylczyk podczas prowadzonych 18.marca we współpracy z Joanną Mączkowską zajęć w kaliskim Liceum.
Przykładowo odpowiedź na pytanie o liczbę otaczających miasto jezior wymaga uzupełnienia o ważną informację, że obecne cztery powstały z jednego wielkiego jeziora. A to jak powstawały poprzez przecinanie ich kolejno usypywanymi przez mieszkańców trzema groblami stanowi bardzo ciekawą i pouczającą opowieść. Łączy się ona z kolejnymi pytaniami choćby o liczbę trzech bram w murach warownych . Wynikała ona właśnie z tego, że do miasta prowadziły trzy drogi po trzech wspomnianych groblach, którymi nadal biegną współczesne ulice: Wolności i Dworcowa (do dawnej Bramy Reckiej), Religi (do Bramy Kamiennej) oraz Suchowska (do Bramy Młyńskiej).
Czytaj całość...
Język polski da się lubić!
środa, 27 marca 2019
Matura zbliża się coraz większymi krokami. Trzecioklasiści już odmierzają dni do 6 maja, kiedy odbędzie się egzamin z języka polskiego. Jak się do tego przygotowują? Kują regułki, uczą się motywów, a może siedzą po nocach i rozwiązują zadania z matury ustnej z poprzednich lat? Tak właśnie wygląda nauka naszych licealistów. Można by powiedzieć, że niczym się nie wyróżnia, a jednak.
Godzina dziewiętnasta dla wszystkich uczniów internatu to dzwonek, sygnał, że czas na naukę własną w swoich pokojach. Tak było również 20 marca, tylko z jedną, małą różnicą. Piętnastu maturzystów z klasy III „a” wraz z nauczycielem języka polskiego - panią Aleksandrą Radecką spotkało się w klasie, aby przez kilka godzin powtarzać materiał, który opanowali przez okres swojej edukacji.
Czytaj całość...
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów
środa, 27 marca 2019
Dnia 20 marca 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyli w aktywnych zajęciach o charakterze profilaktycznym: „Uzależnienia od internatu i portali społecznościowych, Stop Agresji”.
W dzisiejszych czasach przy komputerze spędzamy mnóstwo czasu. Zaawansowane technologie komputerowe sprawiają, że przenosimy je na różne płaszczyzny życia. Problem uzależnień od komputera staje się właściwie choroba cywilizacyjną, na którą najbardziej podatne są dzieci i młodzież. Długotrwałe siedzenie w bezruchu prowadzi do zaburzeń psychofizycznych i problemów z przystosowaniem się do realnej rzeczywistości. Dwugodzinne zajęcia, przeprowadzone przez trenerkę Centrum Profilaktyki z Krakowa Joannę Dunajewską były doskonałą formą zwrócenia uwagi uczestnikom na zagrożenia związane z Internetem (hejting, ochrona danych osobowych, bezkrytyczny odbiór informacji).
Czytaj całość...
SUKCES W KONKURSIE HISTORYCZNYM
środa, 27 marca 2019
W dniu 21 marca 2019r. zostały ogłoszone wyniki VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni. Po raz kolejny wśród laureatów i wyróżnionych w konkursie znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
Maciej Kisała z klasy 1 technikum informatycznego, zajął trzecie miejsce w kategorii prac multimedialnych za film pt. „Strzemię”, którego bohaterem jest zapomniany Żołnierz Wyklęty Sylweriusz Jaworski pseudonim „Strzemię”. W filmie, który wyreżyserował wystąpili jego koledzy z klasy – Adam Bulkiewicz, Szymon Biżak, Mateusz Hofman i Hubert Przybylski. Wyróżnienie w kategorii prac plastycznych zdobyła Amelia Cisomak z klasy 1a liceum za obraz pt. „Za Polskę!”. Maciej i Amelia pojadą na zgrupowanie laureatów Konkursu w Lublinie, które odbędzie się w dniach 7 – 8.04.2019r. Wraz z pozostałymi finalistami nie tylko odbiorą nagrody i dyplomy, ale też wezmą udział w spotkaniach z historykami, weteranami, dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Zwiedzą miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie oraz Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.
Czytaj całość...
Licealiści - ambasadorami Kalisza Pomorskiego
piątek, 22 marca 2019
Gdyby przeprowadzić test na znajomość zabytków i osobliwości Kalisza Pomorskiego bez wątpienia wypadliby w nim bardzo dobrze uczniowie kaliskiego Liceum. Wszystko za sprawą prowadzonego tam już od dziewięciu lat przez Joannę Mączkowską autorskiego programu „ Kalisz Pomorski- Moja mała Ojczyzna” oraz dobrego klimatu dla poznawania historii, który stworzył dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Maciej Rydzewski.
Czytaj całość...
Zajęcia praktyczne w Zakładzie Karnym w Wierzchowie
piątek, 22 marca 2019
W dniu 20 marca 2019r. uczniowie z klasy pierwszej i drugiej o profilu policyjno-penitencjarnym pod opieką nauczyciela przysposobienia policyjnego Krzysztofa Wójciaka uczestniczyli w cyklicznych zajęciach w Zakładzie Karnym w Wierzchowie, w ramach współpracy ze szkołą.
Tym razem uczniowie młodzież szkoliła się z samoobrony oraz technik interwencji. Instruktorami byli funkcjonariusze z GISW – elitarnej Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Uczniowie mieli możliwość ćwiczenia m.in. technik zakładania kajdanek, poznali kilka rodzajów dźwigni, a także uczyli się sposobów doprowadzania osób zatrzymanych.
Czytaj całość...
Skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem  warsztaty dla uczniów
piątek, 22 marca 2019
Dnia 4 marca 2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów. O konsekwencjach braku umiejętności opiekowania się sobą, rozmawiała z młodzieżą wykładowczyni Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum, profesor, dr hab. Anna Sławomira Gruszewska – psycholog, etyk, filozof, uczestniczka staży naukowych w kraju i za granicą, między innymi w Kijowie, Taszkiencie i Paryżu.
Pani profesor zajmuje się psychologią społeczną, psychologią twórczości, neuropsychologią i psycholingwistyką. Jest konsultantką ds. kryzysów w Instytucie Socjologii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie. Podczas zajęć uczniowie poznali dwie techniki pokonywania stresu. Pierwsza to jego analiza i hamowanie skutków. Druga to obserwacja mini życia.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>