- Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2016/2017
SUKCESY UCZNIÓW KALISKIEGO LICEUM W TURNIEJU KLAS MUNDUROWYCH
środa, 26 października 2016
Dnia 24.10.2016 r. w Szczecinie odbył się I Wojewódzki Turniej klas mundurowych – „Nieletni paragraf”, organizowany przez Wydział Prewencji KPW w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Wzięli w nich udział uczniowie z klas o profilu policyjno – prawnym z kaliskiego Liceum, przygotowywani przez nauczyciela przysposobienia policyjnego Krzysztofa Wójciaka i nauczyciela wychowania fizycznego Karola Kalinę.
Czytaj całość...
Czwarta edycja warsztatów matematycznych kaliskich licealistów
środa, 26 października 2016
W dniach od 18 do 21 października 2016r. w Starej Studnicy już po raz czwarty odbyły się warsztaty matematyczno-informatyczne, w których wzięła udział dwunastoosobowa grupa młodzieży z kaliskiego Liceum. Tym razem byli to uczniowie z klas pierwszych. Mieli oni przyjemność uczestniczenia pierwszy raz w zajęciach prowadzonych przez pana dra Bronisława Pabicha, który specjalnie dla nich przyjechał z Wieliczki. Warto dodać, że pan dr Bronisław Pabich to pedagog z czterdziestoletnim stażem pracy w szkołach średnich i krakowskich uczelniach wyższych, dydaktyk matematyki i specjalista w zakresie nauczania matematyki z komputerem.
Czytaj całość...
Czytanie emocji
środa, 26 października 2016
Kolejny etap poznawania siebie przez kaliskich licealistów w ramach ćwiczeń z projektu ‘Widzieć więcej” dotyczył inteligencji emocjonalnej i jej składowych: komunikacji niewerbalnej, empatii i samoświadomości emocjonalnej.
Uczniowie biorący udział w zajęciach uczyli się odbioru tego rodzaju komunikacji. Odpowiadali również na pytania dotyczące znaczenia porozumiewania się pozawerbalnego. Próbowali także zdefiniować czym są emocje m.in. samodzielnie je wyrażając.
Czytaj całość...
Mogą powstać Klasy Patronackie Akademii Morskiej
środa, 26 października 2016
ŻOŁNIERZE KANADYJSCY W KALISKIM LICEUM
czwartek, 20 października 2016
W dniu 20 października 2016r. w kaliskim Liceum gościli żołnierze 6 zmiany wojsk kanadyjskich stacjonujących na poligonie drawskim w ramach operacji Reassurance. Kanadyjscy goście spotkali się w auli z klasami pierwszymi. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą armii, historii, geografii, obyczajów i tradycji Kanady. Mieli też okazję założenia wyposażenia wojskowego i wcielenia się w rolę żołnierza kanadyjskiego. Po spotkaniu chętnych do zrobienia sobie zdjęcia i rozmowy z żołnierzem kanadyjskim było co niemiara.
Czytaj całość...
Konkurs o rotmistrzu Witoldzie Pileckim
czwartek, 20 października 2016
Pierwsze i trzecie miejsce uczniów ZSP w Kaliszu Pomorskim w IV Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim
Dnia 15 października 2016r. w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu odbyła się IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Podwójny sukces w konkursie odnieśli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, zdobywając dwa miejsca na podium. Szymon Wytlib z klasy 2a po raz drugi z rzędu zajął pierwsze miejsce, a Olivia Kucharska, również z klasy 2a, zdobyła trzecią lokatę. Warto podkreślić, że konkurs nie był łatwy i stał w tym roku na bardzo wysokim poziomie, o czy świadczy fakt, że zdobywca pierwszego miejsca – Szymon uzyskał 93,5 punktu na 100 możliwych do uzyskania. Opiekunem przygotowującym uczniów był dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.
Czytaj całość...
Projekt "Widzieć więcej"
poniedziałek, 17 października 2016
Krok po kroku…
Czy młodzi ludzie biorący udział w projekcie „Widzieć więcej” wiedzą więcej o sobie i innych? Na taką odpowiedź trzeba zaczekać do końca warsztatów , jednak wszyscy są przekonani, że warto w ten sposób pracować.
Od września w ZSP w Kaliszu Pomorskim w ramach programu Edukacji Kulturowej dla Umiejętności Społecznych trwają warsztaty, których celem jest zbudowanie motywacji do działania i wiary w siebie. Metody pracy zaproponowane przez prowadzące spotkania Dorotę Izdebską i Aleksandrę Radecką były różne: zabawy integracyjne, muzykoterapia, drama, autoprezentacja. Tym razem, podczas październikowego spotkania, uczniowie odkrywali swoje cechy poprzez ćwiczenia z arteterapii wizualnej, które przeprowadziła Dorota Izdebska. Na białych kartkach papieru powstały symboliczne rysunki. To one były kluczem do mówienia o sobie i o tym, co nas otacza. Uruchomiony ciąg metaforycznych skojarzeń dla niektórych był zaskakującym szyfrem, ale przede wszystkim ciekawą przygodą w odkrywaniu siebie. Ćwiczenia wyzwalające wyobraźnię są zawsze entuzjastycznie przyjmowane.
Czytaj całość...
Warsztaty dziennikarskie z Tomaszem Ogonowskim
poniedziałek, 17 października 2016
Warsztaty dziennikarskie licealistów i gimnazjalistów z Kalisza Pomorskiego
Regularnie od ośmiu lat odbywają się warsztaty dziennikarskie dla redaktorów „Kontrastu” z Tomaszem Ogonowskim, który jest szefem oddziału TVN24 w Szczecinie. Tegoroczne, w dniach 3 – 6.10.2016r. miały wyjątkowy charakter.
Co roku spotyka się na nich niemal cała redakcja szkolnego pisma, około dwudziestu osób. Tym razem Tomasz Ogonowski i Aleksandra Radecka, opiekun koła dziennikarskiego, do pracy zaprosili również gimnazjalistów pod opieką nauczycielki języka polskiego Beaty Rosentretter. Młodzież poprzez udział w wykładach poznaje gatunki dziennikarskie, poznaje je także w praktyce, ponieważ efektem końcowym jest wydanie gazety. Dzięki współpracy między szkołami warsztaty udało się przeprowadzić w nowoczesnych pracowniach Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim. Pierwszym elementem, który zaplanowano, było kolegium redakcyjne, podczas którego ustalono temat główny . Prowadzący przy okazji wyjaśniał uczniom znaczenie podstawowych terminów, którymi na co dzień posługują się dziennikarze: „lead”, „ szczotki”, „deadline”, „ obczytywanie i wlewanie tekstów”
Czytaj całość...
Dzień Edukacji Narodowej w kaliskim Liceum
poniedziałek, 17 października 2016
W kaliskim Liceum Dzień Edukacji Narodowej obchodzono 12. października. Na zorganizowanym z tej okazji uroczystym apelu obecni byli uczniowie, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście wraz z Przyjaciółmi Szkoły. Było wiele życzeń, kwiatów, podziękowań i wzruszeń podczas recitalu piosenek, jakie uczniowie zadedykowali swoim nauczycielom.
Wśród gości, których przywitał Dyrektor Liceum - pan Maciej Rydzewski, byli m.in.: pan Janusz Garbacz (Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego), pani Halina Samek (Radna Powiatu Drawskiego), pan Tomasz Kołtun (Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego),pan kapitan Patrycjusz Uchroński (Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Wierzchowie), pan Wojciech Czyżak (Komendant Straży Miejskiej), pani Grażyna Błądek (Przewodnicząca Rady Rodziców), pani Elżbieta Zydorek (Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego) oraz przedstawiciele współpracujących ze Szkołą jednostek wojskowych – CSWL Drawsko, 16. WOG Drawsko, Wydziału Żandarmerii Wojskowej Oleszno i Składu Cybowo.
Czytaj całość...
Warsztaty z redaktorem Robertem Mazurkiem
wtorek, 11 października 2016
Bądźcie ciekawi…
W pierwszy weekend października Robert Mazurek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych komentatorów życia politycznego szkolił redaktorów szkolnej gazety „Kontrast” w oddalonym o prawie 400 km od Warszawy Liceum w Kaliszu Pomorskim.
Dziennikarz, piszący do takich tytułów, jak „Plus Minus”, „W Sieci”, od niedawna prowadzący także wywiady w RMF FM przyjechał na zaproszenie opiekuna koła dziennikarskiego Aleksandry Radeckiej. Przez dwa dni wtajemniczał uczniów w podstawowe zadania, które wiążą się z tym zawodem.
- Wszystko zaczyna się od ciekawości. Smutne jest, gdy ktoś ma siedemnaście lat i nie jest niczego ciekawym. A człowiek ciekawy to taki, który poszukuje wiedzy i nie zatrzymuje się w pół drogi. Ważne, by odnalazł w tym pasję – przekonywał młodych.
Czytaj całość...
MARSZ KONDYCYJNY KLAS MUNDUROWYCH
poniedziałek, 10 października 2016
W czwartek 6 października 2016r. odbył się marsz kondycyjny klas mundurowych uczniów ZSP w Kaliszu Pomorskim.
Po zbiórce w szkole i omówieniu szczegółów marszu kondycyjnego uczniowie pod nadzorem opiekunów: Krzysztofa Wójciaka, Sebastiana Statecznego, Karola Kaliny, Andrzeja Kowalewskiego oraz ks. Piotra Śmiechury udali się w drogę, maszerowali przez miasto śpiewając. Po przejściu około 3 kilometrów młodzież zmierzyła się z pierwszą konkurencją w rywalizacji klas mundurowych. Wyznaczeni reprezentanci klas musieli wykonać określone zadania, które były punktowane. Pozostali uczniowie byli w tym czasie przyuczani do musztry przez starszych kolegów.
Czytaj całość...
Odsłonięcie siódmej tajemnicy  prelekcja historyczna w kaliskim Liceum
poniedziałek, 10 października 2016
Uczniowie kaliskiego Liceum odsłonili kolejną tajemnicę związaną z historią miasta oraz jego zabytkami i położeniem. Tym razem na dorocznej, publicznej prelekcji (4. Października 2016r.) mówiono o tym, jak na przestrzeni dziejów jedno wielkie jezioro, otaczające dawną słowiańską osadę, podzielono na cztery mniejsze istniejące do dziś.
Szczegóły skomplikowanych dziejów miejskich zbiorników wodnych można poznać na portalu internetowym kaliskiego Liceum , gdzie w dziale „Nasz przewodnik” zamieszczono pełny tekst prelekcji („Tajemnice kaliskich jezior”) wraz z kilkudziesięcioma fotografiami i mapami. To już siódma, miejscowa „tajemnica”, jaką w ciągu ostatnich czterech lat odkryli i opracowali uczniowie pod kierunkiem pani Joanny Mączkowskiej i pana Bogumiła Kurylczyka.
Czytaj całość...
STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM
środa, 05 października 2016
We wtorek 4 października 2016r. uczniowie z klasy IIe Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim gościli u siebie na zajęciach starsze koleżanki również z klasy drugiej, z kaliskiego Liceum – Karolinę Gierzkiewicz i Justynę Górecką.
Dziewczęta zgadzają się ze słowami Wisławy Szymborskiej, że „Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość sobie wymyśliła” i dlatego bardzo chętnie włączyły się do akcji: „Starsi czytają młodszym”. Chcąc zachęcić najmłodszych do „najpiękniejszej zabawy” czytały im lekturę Wandy Chotomskiej „Pięciopsiaczki”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanego utworu i bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące treści lektury. Dzieci oklaskami nagrodziły naszych gości, bo dobrze się bawiły i prosiły o więcej.
Czytaj całość...
CIEKAWE SPOTKANIE W INTERNACIE
niedziela, 02 października 2016
W poniedziałek 26 września 2016r. wychowankowie internatu mieli możliwość poznania procedur przygotowania psa rasowego do wzięcia udziału w wystawie. Wychowawca internatu pani Magdalena Wiśniewska, miłośniczka psów, zaprezentowała swoją utytułowaną pupilkę. Pięknie opowiadała o swojej przygodzie z psem rasowym. Suczka zupełnie nie zważając na to, że znajduje się w nieznanym pomieszczeniu w towarzystwie wielu osób zupełnie nie mając tremy z wdziękiem prezentowała wystawowe pozy i reagowała na komendy swojej Pani.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 11 12 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 181 - 198 z 210