- Rok szkolny 2018/2019
Rok szkolny 2018/2019
Szkolenie z ratownictwa morskiego w ramach projektu Erasmus+
niedziela, 16 czerwca 2019


W upalny wtorek 11 czerwca 2019r grupa jedenastu uczennic z drużyny Medical Team działającej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w zajęciach ratowniczych w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie, uczelni patronackiej kaliskiego technikum informatycznego. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Be aware for your future”, realizowanego w ramach Programu Erasmus+ w którym kaliskie liceum bierze udział wraz ze szkołami z Litwy, Łotwy, Turcji i Włoch.
Grupa wraz z opiekunkami, kierownikiem internatu Jadwigą Czernigą i nauczycielką języka angielskiego Beatą Wrzosek- Majewską została przeszkolona i zapoznana z funkcjonowaniem Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przez instruktorów z Akademii Morskiej w Szczecinie – kapitan Marzenę Małyszko i kapitana Mirosława Wielgosza.
Zajęcia teoretyczne rozpoczęły się od omówienia przez instruktorów wyposażenia ratunkowego statku oraz indywidualnego wyposażenia ratunkowego załogi, a także uprawnień dowództwa statku oraz członków załogi w zakresie bhp, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa.
Czytaj całość...
Sen o Warszawie
niedziela, 16 czerwca 2019
Tym razem licealiści z Kalisza Pomorskiego wybrali się do stolicy, by lepiej poznać dziennikarstwo z perspektywy Marcina Mellera i Pawła Reszki. Mieli także okazję zobaczyć niegdyś wielokulturową dzielnicę Warszawy – Pragę i przeżyć parę innych niespodzianek.
6 czerwca 2019r. uczniowie wraz z nauczycielkami: Aleksandrą Radecką –organizatorką wyjazdu, Danutą Stempień i Zytą Bogacz rozpoczęli trzydniowe warsztaty. Praca w redakcji oraz w telewizji od podszewki, wykłady ze współczesnej sztuki, wizyta w Teatrze Ateneum, w Muzeum Literatury – to tylko niektóre punkty programu.
Wszystko przemyślane tak, by młodzież mogła uczestniczyć w kulturze. By swoje odczucia i refleksje przeniosła później na papier, czyli do gazety „Kontrast” i prasy regionalnej. To była także owocna lekcja z życia zawodowego dziennikarzy. Zderzenie z rzeczywistością. A wnioski, które się pojawiły w zakulisowych rozmowach młodych, miały wspólny mianownik – zawód dziennikarza to harówka, ale dająca satysfakcję.

Czytaj całość...
Licealista w świecie nauki - biologia w praktyce
niedziela, 16 czerwca 2019
W upalny dzień 3 czerwca 2019r. uczniowie z ZSP w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielką biologii Emilią Grabowską-Grządzielpo raz kolejny wybrali się na zajęcia laboratoryjne zorganizowane w ramach projektu „Licealista w świecie nauki” na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
W Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, w Katedrze Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej licealiści zgłębiali zagadnienia z zakresu mikrobiologii i składu płynów ustrojowych człowieka. Poruszane tym razem zagadnienia pozwoliły im usystematyzować wcześniej zdobytą wiedzę oraz poznać wiele ciekawostek dotyczących morfologii komórki bakteryjnej.
Czytaj całość...
Uczniowie po raz ósmy na szlaku ewakuacji jeńców Oflagu IID
niedziela, 16 czerwca 2019
W dniach od 6 do 8 czerwca 2019r. grupa 36 uczniów i absolwentów ZSP w Kaliszu Pomorskim, wzięła udział w ósmej edycji Rajdu im. prof. Aleksandra Gieysztora Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D. Organizatorem imprezy jest nauczyciel geografii w kaliskim liceum Paweł Łuczko.
Celem rajdu jest upamiętnianie polskich oficerów, głównie żołnierzy września 1939 roku i powstańców warszawskich, którzy byli jeńcami Oflagu IID, położonego w okolicach Bornego Sulinowa do 1945r. Na pamiątkę ich ewakuacji w styczniu 1945r. do obozu w Sandbostel, organizowany jest rajd, którego trasa przebiega przez miejscowości znajdujące się na szlaku ewakuacji jeńców.
Czytaj całość...
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
sobota, 15 czerwca 2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego
w ZSP w Kaliszu Pomorskim odbędzie się
19 czerwca 2019r. na dziedzińcu szkolnym
w Inteligentnym Ogrodzie o godzinie 9.00.


WARSZTATY HISTORYCZNE
sobota, 08 czerwca 2019
W dniu 4 czerwca 2019r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie młodzieży w ramach działania z projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”. Uczestnicy projektu wzięli udział w przygotowaniach do historycznej gry miejskiej pod kierunkiem pana Wiesława Piotrowskiego– pasjonata historii regionalnej, kolekcjonera, autora licznych wystaw, Prezesa Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Misericordia” oraz dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego.
Podczas spotkania pan Wiesław Piotrowski zapoznał uczniów z przedmiotami używanymi przez dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego. Wyjaśni ich pochodzenie i przeznaczenie oraz przydatność do wykorzystania podczas gry. Młodzież dowiedziała się na czym będzie polegała gra miejska „Śladami kaliskich pocztówek”. Była to dla uczniów wspaniała, inna niż zazwyczaj, bo praktyczna lekcja historii prowadzona przez jej odkrywcę, który podzielił się z młodzieżą swoją pasją.
Czytaj całość...
Licealiści na konferencji Warto być przyzwoitym w Szczecinie
sobota, 08 czerwca 2019
W dniu 5 czerwca 2019r., dzień po 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989r. grupa kaliskich licealistów z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim miała okazję wzięcia udziału w konferencji „Warto być przyzwoitym” – polityka historyczna czy poprawność polityczna, która odbyła się w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. O znaczeniu i charakterze przemian zapoczątkowanych czerwcowymi wyborami dyskutowali m.in. były Prezydent RP Bronisław Komorowski i Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.
Udział w konferencji był ciekawym i kształcącym doświadczeniem dla młodzieży. Uczniowie mieli okazję wzięcia udziału w roli widowni w moderowanej dyskusji dotyczącej głównie wydarzeń czerwca 1989r. oraz ich konsekwencji, której uczestnikami byli Prezydent Bronisław Komorowski i dr Adam Bodnar. Dyskutanci nie zawsze byli zgodni w ocenie wydarzeń z lat 80. i 90. XX wieku. Spierali się na merytoryczne argumenty, a rozmowa stała na wysokim poziomie. Licealiści, którzy biorą udział w debatach oxfordzkich z zainteresowaniem przysłuchiwali się dyskusji.
Czytaj całość...
To idzie młodość- spektakl grupy teatralnej Klepsydra
sobota, 08 czerwca 2019
Kaliscy licealiści z werwą wcielili się w role swoich rówieśników sprzed 50 lat, ponieważ o nich właśnie mówił najnowszy już siódmy z kolei spektakl plenerowy grupy teatralnej „Klepsydra” zatytułowany „To idzie młodość”. Odegrano go w Inteligentnym Ogrodzie kaliskiego Liceum.
Zgromadzona tu wtorkowym popołudniem (4 czerwca) publiczność składała się głównie z młodzieży. I nieprzypadkowo, gdyż akcja sztuki (wg scenariusza Bogumiła Kurylczyka) pokazywała jak absurdalne są próby wpisania młodego pokolenia w tę czy inną wizję społecznej utopii. Dawniej był to socjalizm realizowany przez partię pełniącą wiodącą rolę, której przywódca stanowił instancję najwyższą. Partię oraz jej przywódcę wychwalały liczne, przypomniane przez licealistów pieśni i wiersze.
Czytaj całość...
Medalowa redakcja Kontrastu
sobota, 08 czerwca 2019
Ogromna radość i satysfakcja, ale brakuje czasu na świętowanie. Jutro musimy wydać gazetę i przygotować się jeszcze do wywiadów , bo za dwa dni wyjeżdżamy na warsztaty do Warszawy – tak sukces uczniów z Liceum w Kaliszu Pomorskim- komentowała Aleksandra Radecka, polonistka i opiekun koła dziennikarskiego. Ogłoszenie w poniedziałek 3 czerwca 2019r. wyników ogólnopolskiego konkursu „Potęga Prasy” organizowanego przez tygodnik „Angora” było dla redaktorów miesięcznika „Kontrast” oraz Aleksandry Radeckiej wspaniałą niespodzianką. Grand Prix jurorzy przyznali Magdalenie Wyrzykowskiej i Szymonowi Naumiakowi za wywiad z Szewachem Weissem, który zamieszczono w „Angorze”. Warto dodać, że był on wcześniej publikowany na łamach „Głosu Drawska”. Dodatkowo pierwsze miejsce za wywiad z Arturem Andrusem otrzymała Maria Wiewiórkowska, redaktor naczelny „Kontrastu”.
Czytaj całość...
Warsztaty sceniczne
sobota, 08 czerwca 2019
W dniu 28.05.2019r. w Sali Rycerskiej Pałacu w Kaliszu Pomorskim odbyły się warsztaty teatralne dla klas licealnych ZSP w Kaliszu Pomorskim. Podczas zajęć młodzież miała okazję popracować scenicznie nad problemami związanymi z autoprezentacją, świadomością swoich mocnych i słabszych stron, opanowywaniem tremy towarzyszącej różnym sytuacjom. Ćwiczenia prowadzone były w oparciu o techniki pracy aktorskiej, elementy dramy, improwizacji, dykcji i artykulacji, oddechu przeponowego oraz nośnej emisji głosu.
Czytaj całość...
Ożywianie Kaliskiego Kamienia Szlifierskiego
czwartek, 06 czerwca 2019
31 maja barwny korowód licealistów wokół Kaliskiego Kamienia Szlifierskiego stanowił coś znacznie więcej niż tylko zabawę. Był bowiem kolejną próbą ożywienia miejscowej tradycji według której w Kaliszu Pomorskim szlifowano charaktery ludziom krnąbrnym i nieposłusznym. Z czasem przemieniło się to w popularny w całych Niemczech ceremoniał „szlifowania” nowożeńców, czy też w ogóle par „mających się ku sobie”, aby trwali niezłomnie w swojej miłości, co gwarantować miał obrzęd przy magicznym Schleifstein.
Jak przekształcała się ta legenda na przestrzeni dziejów opowiadał uczniom znawca kaliskiej historii Bogumił Kurylczyk.Podczas warsztatów wyjaśniał, że zbiedniałe miasteczko po bankructwie najpierw sukienników, a potem szewców, których rękodzieło nie było w stanie konkurować z produkcją przemysłową uratował od kompletnej ruiny właśnie sławny Schleifstein. Wykorzystano go bowiem marketingowo na początku XX wieku, podkładając pod obrzęd szlifowania nowe treści. Gdy miasteczko zamieniono w kurort (Bad und Luft Kurort Kallies) początkowo szlifowano tu zdrowie, a następnie również wierność małżeńską, co okazało się jeszcze lepszym komercyjnie pomysłem. Gości, zwłaszcza zamożnych mieszkańców Berlina, zaczęło przyjeżdżać tak wielu, że szybko powstało tu kilka hoteli i kilkanaście restauracji.
Czytaj całość...
Kaliska filmówka
czwartek, 06 czerwca 2019
Nie jest to jeszcze szkoła mistrzów, nikt tu na co dzień nie uczy się reżyserii, sztuki operatorskiej czy produkcji filmowej. Jednak licealiści z Kalisza Pomorskiego, piszący do szkolnego miesięcznika „Kontrast”, stanęli za kamerą i od 27 do 29 maja przeżywali swoją filmowo-telewizyjną przygodę.
Pierwsze szlify zdobywali w ramach warsztatów, do których zaprosiła ich drawska biblioteka, realizująca projekt „ Biblioteka – tu można więcej”. Spotkania prowadził Michał Baranowski, producent filmowy, współpracujący m.in. z TVN, TVP czy Polsatem. Cel spotkań ważny: rozwijanie kompetencji młodzieży i wspieranie ich pasji. - Chodziło o to, by uczniowie potrafili opowiadać o najbliższym otoczeniu nie tylko w artykułach dziennikarskich, wywiadach czy w reportażach. Cieszę się, że dyrekcja Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim doceniła nasze prasowe zmagania i zaprosiła nas do współpracy przy realizacji projektu, który poszerza kompetencje o nowe umiejętności z dziennikarstwa telewizyjnego i z wiedzy o filmie– komentowała Aleksandra Radecka, polonistka i opiekun koła dziennikarskiego w kaliskim Liceum.
Czytaj całość...
Prelekcja na temat samorządu terytorialnego
wtorek, 04 czerwca 2019
W poniedziałkowe popołudnie 3 czerwca 2019r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyła się niecodzienna lekcja. Adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego dr Eryk Krasucki przedstawił młodzieży prelekcję pt. „Samorząd terytorialny. Krótka historia, niełatwa codzienność”, na temat historii i współczesności samorządu terytorialnego w Polsce.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 1a o profilu dwujęzycznym oraz dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski. Dr Eryk Krasucki omówił genezę samorządności w Polsce od średniowiecza przez czasy nowożytne, aż do współczesności. Zwrócił uwagę na istotne znaczenie samorządu terytorialnego w funkcjonowaniu państwa na przestrzeni wieków. Scharakteryzował także strukturę i kompetencję współczesnego samorządu terytorialnego. Podkreślił, że dobre funkcjonowanie samorządu terytorialnego na szczeblu powiatu czy gminy zależy przede wszystkim od aktywności lokalnych społeczności, do czego zachęcał uczestników spotkania.
Czytaj całość...
Udany występ na turnieju piłki ręcznej w Lubaszu
wtorek, 04 czerwca 2019
Dnia 30 maja 2019 r. w Lubaszu odbyły się III Lubaskie Spotkania z Piłką Ręczną. W turnieju z udziałem sześciu drużyn wzięła udział drużyna chłopców z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, trenowana przez Renatę Effenberg-Nawrot. Została zaproszona jako wyróżniający się zespół z powiatu drawskiego.
Kaliscy zawodnicy dobrze wykorzystali szansę uczestnictwa w rozgrywkach na wysokim poziomie, wygrywając z gospodarzami z Lubasza 12:9. Profesjonalna drużyna „Nielby” Wągrowiec okazała się lepsza i pokonała w finale ZSP Kalisz Pomorski 27:17. Bezcenne okazały się zdobyte doświadczenia i możliwość rozegrania meczów z bardzo dobrymi zespołami.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 19 - 36 z 225