- Rok szkolny 2018/2019
Rok szkolny 2018/2019
Zemsta Aleksandra Fredry w interpretacji uczniów z Drawna
sobota, 30 marca 2019
W poniedziałek 18.03.2019r. młodzież z ZSP w Kaliszu Pomorskim pojechała do Drawna, aby zobaczyć spektakl teatralny – ,,Zemstę” Aleksandra Fredry. Spektakl został przygotowany i wystawiony przez uczniów Szkoły Podstawowej w Drawnie.
Licealiści są pod wrażeniem przedsięwzięcia. Mimo niedużej przestrzeni, czy zaplecza, scena świetnie odzwierciedlała zamek - miejsce akcji. Przedstawienie trwało ponad godzinę. Aktorzy byli znakomicie przygotowani, dobrze pamiętali obszerne teksty swoich ról. Przedstawienie prowadzili z energią i aktorskim wyczuciem od początku do końca.
Czytaj całość...
III Mistrzostwa Szkoły Klas Mundurowych
sobota, 30 marca 2019
Dnia 26 marca 2019 r. odbyła się trzecia edycja Mistrzostw Szkoły Klas Mundurowych o puchar dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Organizatorem zawodów jest nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca klasy policyjnej Karol Kalina, który wraz z nauczycielami wychowania fizycznego Renatą Effenberg-Nawrot i Sebastianem Statecznym sprawnie przeprowadził rywalizację adeptów służb mundurowych.
Czytaj całość...
Zajęcia na Akademii Morskiej dla klasy technikum
piątek, 29 marca 2019
Uczniowie klasy 2 Ti w dniach 25-27 marca 2019 roku uczestniczyli w kursach na Akademi Morskiej w Szczecinie. Był to kolejny wyjazd dla uczniów klasy technikum informatycznego realizowany w ramach Kontraktu Samorządowego.
Tematem zajęć tym razem były sieci komputerowe oraz język programowania Python. Z wielkim zainteresowaniem klasa technikum uczestniczyła w zajęciach gdzie nauczyli się podstawy pisania stron komputerowych za pomocą HTML+CSS oraz aplikacji internetowych przy pomocy języka Python.
Marcel Łastówka
Warsztaty z geologii i paleontologii Skamieniałości z eratyków  świadkowie historii Ziemi
czwartek, 28 marca 2019
We wtorek 26 marca 2019 r. uczniowie klas drugich ZSP w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w nietypowej lekcji geologii i paleontologii. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zorganizowały spotkanie z dr inż. arch. Przemysławem Sztajnerem, pracownikiem naukowym Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wykład dla uczniów geografii rozszerzonej, których opiekunem był nauczyciel geografii Paweł Łuczko, to nietypowa podróż w czasie oraz interesujące i bogate uzupełnienie wiedzy z lekcji i ze szkolnych podręczników. Praktyczna część, związana z wyjazdem do kopalni w Mielenku Drawskim, była skuteczną możliwością sprawdzenia swojej wiedzy w terenie.
Czytaj całość...
Z Erasmusem+ we Włoszech
czwartek, 28 marca 2019
W dniach od 11 do 17 marca 2019r. grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim realizowała kolejny, włoski etap projektu „Be aware for your future” w ramach projektu Erasmus+.
Uczniowie kaliskiego liceum – Natalia Kopczyk, Aleksandra Kowalczyk, Agnieszka Reczko, Rozalia Hildebrand, Julia Strugała, Zuzanna Mieszkowska i Franciszek Halapacz wraz z koordynatorem Anną Arcimowicz oraz nauczycielami Karolem Kaliną i Beatą Wrzosek- Majewską spędzili sześć pracowitych dni w miejscowości Termini Imerese we Włoszech. We wtorek 12 marca w szkole I.IS.S.S „Stenio” uroczyście rozpoczęto drugie międzynarodowe szkolenie uczestników projektu. Oprócz uczniów ZSP w Kaliszu Pomorskim, w spotkaniu wzięli udział uczniowie ze szkół z Litwy (Krazia), Łotwy (Jaunpils), Turcji (Etimesgut) oraz szkoła goszcząca z Włoch.
Czytaj całość...
MARSZ KONDYCYJNY KLASY WOJSKOWEJ
czwartek, 28 marca 2019
Dnia 21 marca 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim z klasy 1c o profilu wojskowym wraz z wychowawczynią Renatą Effenberg-Nawrot i nauczycielem geografii Pawłem Łuczko wyruszyli w poszukiwaniu wiosny na marsz kondycyjny.
Cykliczne marsze kondycyjne klas mundurowych służą podnoszeniu wytrzymałości uczniów. Są również ważnym elementem przygotowania do zawodów sportowo - obronnych. Trasa marszu przebiegała spod szkoły drogą wiśniową do Białego Zdroju. Następnie drogami leśnymi uczniowie dotarli pod Bralin. Po drodze trafili na tropy wilka.
Czytaj całość...
SZKOLENIE Z ŻOŁNIERZAMI 2 BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ
czwartek, 28 marca 2019
Poniedziałek 25 marca 2019r. był pracowitym dniem dla uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu, zrealizowanym we współpracy z żołnierzami 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca.
Część zajęć odbywała się na sali gimnastycznej, gdzie miało miejsce m.in. szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz znajdowały się punkty szkoleniowe przygotowane przez żołnierzy, gdzie młodzież zapoznawała się z bronią strzelecką używaną w 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Uczniowie ćwiczyli składanie i rozkładanie karabinka Beryl i karabinka AKM. Na boisku szkolnym młodzież ćwiczyła pod kierunkiem wojskowych instruktorów rzut granatem, a uczniowie z klasy 1c musztrę.
Czytaj całość...
LITERATURA ANGOLOJĘZYCZNA W ORYGINALE
czwartek, 28 marca 2019
Pierwszy dzień wiosny 21 marca 2019r. upłynął w ZSP w Kaliszu Pomorskim pod znakiem języka angielskiego. Odbył się II Szkolny Konkurs Głośnego Czytania Literatury Anglojęzycznej w Oryginale. Organizatorką konkursu jest nauczycielka języka angielskiego Izabella Chojnacka.
Idea przyświecająca konkursowi to propagowanie wśród uczniów czytelnictwa literatury anglojęzycznej w oryginale, które będąc przyjemnością, pomaga również w rozwijaniu kompetencji językowych. W konkursie wzięli udział uczniowie klas dwujęzycznych oraz grup z rozszerzonym językiem angielskim: Mateo Coseart, Wiktoria Kujawska, Daria Wojtysiak, Kacper Woźniak, Paulina Ławniczak, Weronika Mazur i Wiktoria Rakowska. Zaprezentowali oni fragmenty prozy i poezji anglojęzycznej przed audytorium składającym się z zaproszonych zaprzyjaźnionych osób.
Czytaj całość...
Fraktal na stulecie
środa, 27 marca 2019
W ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, w piątkowe popołudnie 22 marca 2019r. uczniowie ułożyli na boisku szkolnym piąty etap konstrukcji tzw. dywanu Sierpińskiego, składający się z 243 osób.
Kaliskie liceum liczy 374 uczniów, dlatego wyższego etapu nie udałoby się skonstruować. Grupa uczniów z klasy drugiej pod opieką nauczycielek matematyki – Danuty Stempień, Zyty Bogacz i zastępcy dyrektora Katarzyny Witek, wytyczyła na szkolnym boisku punkty, w których stanęło 243 uczniów. Finał był imponujący. Żywy dywan Sierpińskiego, w postaci fraktala składającego się z trójkątów powstał na szkolnym boisku.
Czytaj całość...
Lekcje z kaliskimi zagadkami
środa, 27 marca 2019
Czy podczas jednej, 45- minutowej lekcji można rozwiązać 45 zagadek dotyczących dziejów i tajemnic Kalisza Pomorskiego? - Teoretycznie tak, lecz w praktyce to niemożliwe gdyż każda odpowiedź wymaga podania szerszego, historycznego tła, aby zapadła w pamięci – podkreślił regionalista Bogumił Kurylczyk podczas prowadzonych 18.marca we współpracy z Joanną Mączkowską zajęć w kaliskim Liceum.
Przykładowo odpowiedź na pytanie o liczbę otaczających miasto jezior wymaga uzupełnienia o ważną informację, że obecne cztery powstały z jednego wielkiego jeziora. A to jak powstawały poprzez przecinanie ich kolejno usypywanymi przez mieszkańców trzema groblami stanowi bardzo ciekawą i pouczającą opowieść. Łączy się ona z kolejnymi pytaniami choćby o liczbę trzech bram w murach warownych . Wynikała ona właśnie z tego, że do miasta prowadziły trzy drogi po trzech wspomnianych groblach, którymi nadal biegną współczesne ulice: Wolności i Dworcowa (do dawnej Bramy Reckiej), Religi (do Bramy Kamiennej) oraz Suchowska (do Bramy Młyńskiej).
Czytaj całość...
Język polski da się lubić!
środa, 27 marca 2019
Matura zbliża się coraz większymi krokami. Trzecioklasiści już odmierzają dni do 6 maja, kiedy odbędzie się egzamin z języka polskiego. Jak się do tego przygotowują? Kują regułki, uczą się motywów, a może siedzą po nocach i rozwiązują zadania z matury ustnej z poprzednich lat? Tak właśnie wygląda nauka naszych licealistów. Można by powiedzieć, że niczym się nie wyróżnia, a jednak.
Godzina dziewiętnasta dla wszystkich uczniów internatu to dzwonek, sygnał, że czas na naukę własną w swoich pokojach. Tak było również 20 marca, tylko z jedną, małą różnicą. Piętnastu maturzystów z klasy III „a” wraz z nauczycielem języka polskiego - panią Aleksandrą Radecką spotkało się w klasie, aby przez kilka godzin powtarzać materiał, który opanowali przez okres swojej edukacji.
Czytaj całość...
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów
środa, 27 marca 2019
Dnia 20 marca 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyli w aktywnych zajęciach o charakterze profilaktycznym: „Uzależnienia od internatu i portali społecznościowych, Stop Agresji”.
W dzisiejszych czasach przy komputerze spędzamy mnóstwo czasu. Zaawansowane technologie komputerowe sprawiają, że przenosimy je na różne płaszczyzny życia. Problem uzależnień od komputera staje się właściwie choroba cywilizacyjną, na którą najbardziej podatne są dzieci i młodzież. Długotrwałe siedzenie w bezruchu prowadzi do zaburzeń psychofizycznych i problemów z przystosowaniem się do realnej rzeczywistości. Dwugodzinne zajęcia, przeprowadzone przez trenerkę Centrum Profilaktyki z Krakowa Joannę Dunajewską były doskonałą formą zwrócenia uwagi uczestnikom na zagrożenia związane z Internetem (hejting, ochrona danych osobowych, bezkrytyczny odbiór informacji).
Czytaj całość...
SUKCES W KONKURSIE HISTORYCZNYM
środa, 27 marca 2019
W dniu 21 marca 2019r. zostały ogłoszone wyniki VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni. Po raz kolejny wśród laureatów i wyróżnionych w konkursie znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
Maciej Kisała z klasy 1 technikum informatycznego, zajął trzecie miejsce w kategorii prac multimedialnych za film pt. „Strzemię”, którego bohaterem jest zapomniany Żołnierz Wyklęty Sylweriusz Jaworski pseudonim „Strzemię”. W filmie, który wyreżyserował wystąpili jego koledzy z klasy – Adam Bulkiewicz, Szymon Biżak, Mateusz Hofman i Hubert Przybylski. Wyróżnienie w kategorii prac plastycznych zdobyła Amelia Cisomak z klasy 1a liceum za obraz pt. „Za Polskę!”. Maciej i Amelia pojadą na zgrupowanie laureatów Konkursu w Lublinie, które odbędzie się w dniach 7 – 8.04.2019r. Wraz z pozostałymi finalistami nie tylko odbiorą nagrody i dyplomy, ale też wezmą udział w spotkaniach z historykami, weteranami, dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Zwiedzą miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie oraz Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.
Czytaj całość...
Program Pikniku Młodych Pasjonatów
niedziela, 24 marca 2019

PROGRAM PIKNIKU MŁODYCH PASJONATÓW

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 73 - 90 z 225