- Rok szkolny 20219/2020
Rok szkolny 20219/2020
Z Erasmusem + w Ankarze
niedziela, 27 października 2019
Od poniedziałku 21 października 2019r. w Ankarze przebywają uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim – członkinie grupy Medical Team. Realizują działania z projektu Erasmus+ „Be aware for your future”, w ramach którego szkolą koleżanki i kolegów z Turcji, Włoch, Litwy i Łotwy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Czwartek był dniem kolejnych ćwiczeń oraz wizyty u burmistrza dzielnicy Ankary - Etimesgut, zwiedzania nowoczesnego i wzorcowego Centrum Opieki nad Osobami Niepełnosprawnymi oraz siedziby tureckiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy zostali serdecznie przyjęci burmistrza oraz wpisali się do księgi pamiątkowej.

Anna Arcimowicz – koordynator projektu
Wybory do Samorządu Uczniowskiego ZSP w Kaliszu Pomorskim
niedziela, 27 października 2019
W dniu 11 października 2019 roku w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 września 2001 roku w Kaliszu Pomorskim odbyła się debata kandydatów na stanowisko przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Pięć dni później uczniowie wybrali swoich przedstawicieli w demokratycznych wyborach.
W trakcie debaty kandydaci zaprezentowali przed uczniami swoje pomysły i plany, które chcieliby zrealizować po objęciu funkcji przewodniczącego. Debacie przyglądali się wszyscy obecni tego dnia uczniowie i nauczyciele. Klasy kolejno wraz z nauczycielami przychodziły na debatę, aby wysłuchać prezentacji każdego z uczestników. Każdy z obecnych uczniów miał również możliwość zadawania kandydatom pytań odnośnie ich programu wyborczego. Nad prawidłowym przebiegiem debaty czuwał urzędujący Samorząd wraz z panią Beatą Wrzosek-Majewską i panem Konradem Chwastkiem opiekunami SU.
Czytaj całość...
Zdrowe i kolorowe koktajle owocowe
niedziela, 27 października 2019
Choć ostatnio coraz częściej za oknem plucha, szaroburo i ponuro, to w internacie przy ul. Wolności 22 panuje zupełnie odmienna atmosfera. A to m.in. za sprawą zajęć kulinarnych, które po raz kolejny odbyły się 16 października 2019r., zorganizowanych przez panie Magdę Wilczyńską i Kamilę Staszewską - Kołtun.
Tym razem wychowankowie internatu wraz z opiekunkami postanowili przygotować smaczne i odżywcze koktajle mleczno-owocowe. Bazą był kefir, a dodatkiem banany i mrożone owoce : truskawki, maliny i jagody. Chętnych do skosztowania nie brakowało!

Kamila Staszewska - Kołtun
Popołudnie nad Jeziorem Młyńskim
czwartek, 24 października 2019
W czwartek 10 października 2019r. mieszkańcy internatu przy ul. Wolności 22B spędzili miłe popołudnie nad Jeziorem Młyńskim w Kaliszu Pomorskim.
Udali się tam, aby poobcować nie tylko z otaczającą przyrodą, ale również, aby rozwijać pozytywne relacje ze sobą nawzajem. Przy ognisku można było się ogrzać, a także przygotować kolację z pieczonych kiełbasek. Pani Magda Wiśniewska wychowawca internatu, zwróciła uwagę na ten szczególny dzień, ponieważ właśnie tego dnia obchodzony był Światowy Dzień Drzewa. Święto to powstało z myślą o ochronie drzew na całym świecie.
Z tej okazji młodzież uczestniczyła w przygotowanych przez panią Magdę quizach ze znajomości drzew. Dendrologia nie okazała się być obcą dziedziną dla uczniów. Na zaproszenie wychowawcy pana Wojciecha Sztobrynia do zebranych dołączył nauczyciel historii pan Konrad Chwastek, który grając i śpiewając wprowadził zebranych w nastrój zadumy i relaksu. Był to miły dzień integracji młodzieży internackiej na łonie przyrody w otoczeniu pięknych drzew.

Magdalena Wiśniewska
Właściwą drogą w rytmie hip-hopu
czwartek, 24 października 2019
Dnia 15.10.2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbył się koncert religijnego zespołu „Full Power Spirit” pt. „Znajdź pomysł na siebie”. Występ zawierał elementy profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej oraz ukierunkowany był na realizację przesłania: „Stop przemocy”.
Członkowie zespołu przekonywali uczniów do wartości, którymi są m.in. wolność, odpowiedzialność i szczęście. Pogadanka z uczniami przeplatana była kilkoma utworami zespołu, które również niosły ze sobą pozytywne przesłanie. Uczniowie byli poruszeni i bardzo zainteresowani tekstami, wykonaniem i przesłaniem muzyków, którzy wzbudzili w nich wiele dobrych emocji. Po koncercie miała miejsce rozmowa z wykonawcami, którzy okazali się bardzo mili, pełni pozytywnej energii, którą przekazali młodzieży podczas występu.
Czytaj całość...
Spotkanie kultur
czwartek, 24 października 2019
W dniu 18 października 2019 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbył się z organizowany przez Fundację Blisko Serca – Chrześcijańską Służbę Charytatywną dwugodzinny trening dla uczniów klasy drugiej dwujęzycznej, zorganizowany we współpracy z nauczycielką języka angielskiego Magdaleną Łojek.
Osoby pracujące na co dzień z młodzieżą z pięciu krajów (Polski, Ukrainy, Jordanii, Słowenii oraz Gruzji) przedstawiły jak wykorzystywać mity i legendy, by uczyć tolerancji dla wielokulturowości. Przekazy tych mitów i legend z różnych krajów odbywały się metodą tzw. "escape roomu" oraz gier planszowych i warsztatów.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwa pomieszczenia „escape roomy”. Pierwszy z nich skrywał tajemnice trzech legend – polskiej legendy o kwiecie paproci, gruzińskiej legendy o powstaniu miasta Tbilisi i jordańskiej historii o Abo Rejel Maslwkha, przerażającym mężczyźnie o krwawiącej nodze. Drugi opowiadał o nieszczęśliwej miłości litewskiego księcia Lubarta i pięknej ukraińskiej dziewczyny Oksany. Uczniowie liceum podjęli wyzwanie, wydostali się z pokojów wykorzystując logiczne myślenie, dzięki czemu mogli przystąpić do rozwiązywania kolejnych zagadek.
Czytaj całość...
Lekcjach o jeziorach w kaliskim Liceum
środa, 16 października 2019
Spacerując po Kaliszu Pomorskim między jego trzema leżącymi w centrum miasta jeziorami, a czasem także nad tym peryferyjnym czwartym na końcu ulicy Szczecińskiej, trudno obecnie uwierzyć, że oto poruszamy się po archipelagu wysepek jakie ongiś wynurzały się tutaj z toni jednego, wielkiego jeziora. Może nie aż tak wielkiego jak jezioro Drawsko czy jezioro Lubie, ale o równie bogatej linii brzegowej i równie usianego małymi i dużymi wyspami. Czy są na to dowody?
Te dowody zaprezentowano uczniom kaliskiej Czerwonej Szkoły w ramach autorskiego programu „Moja mała ojczyzna” realizowanego przez Joannę Mączkowską na lekcjach wiedzy o kulturze. A skomplikowany, bo trwający kilka wieków proces osuszania naszego jeziora objaśniał Bogumił Kurylczyk. Rozpoczął on od pokazania dwóch najstarszych panoram miasta: Mathiasa Meriana z 1652 r. i Daniela Petzolda z 1715 r. Na pierwszej widać nierozdzielone jeszcze na większe i mniejsze jezioro Bobrowo. Na drugiej zauważamy bez trudu, że Jezioro Młyńskie ciągnie się także poza przecinającą go groblę po której biegnie dziś ulica Suchowska, czyli wypełnia rozlewiska Drawicy za Pałacem i za Nowym Cmentarzem, a dalej przelewa się przez ulicę Szczecińską obejmując dzisiejsze jezioro Lasek.
Czytaj całość...
Zajęcia plastyczne w internacie
środa, 16 października 2019
W dniu 9.10.2019r. mieszkańcy internatu przy ulicy Wolności 22 wzięli udział w zajęciach plastycznych zainicjowanych przez wychowawcę internatu panią Magdę Wiśniewską.
Tematem był "Ekologiczny stroik". Materiały do wykonania stroika podarowała nam w stu procentach otaczająca nas przyroda. Były to szyszki iglaków i chmielu, jarzębina, owoce dzikiej róży, makówki, słoneczniki i wiele innych darów natury. Utworzone kreatywnie ozdoby, uczniowie internatu podarowali swoim nauczycielom w szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Mamy nadzieję, że choć mała, była to niespodzianka, która wywołała uśmiech na twarzach pedagogów.

Magdalena Wiśniewska
Projektowy finisz Kontrastu
wtorek, 15 października 2019
Kolorowy „Kontrast” trafił do rąk czytelników w Kaliszu Pomorskim. To jeden z efektów trwającego kilka miesięcy projektu „Biblioteka - tu można więcej” drawskiej biblioteki, który był dofinansowany z Programu MKiDN.
- Zwieńczeniem wszystkich działań i prawdziwą nagrodą dla naszej redakcji była możliwość wydania gazety w wersji kolorowej. Dla nas to powód do wielkiej radości – komentował ten fakt Mateusz Martenka, jeden z dziennikarzy szkolnego miesięcznika.
Kreatywne pisanie jest niezbędną umiejętnością w dziennikarstwie. Sztuki tej uczyli się młodzi w ramach projektu „Biblioteka – tu można więcej”. Licealistów z Kalisza Pomorskiego do współpracy zaprosiła dyrektor drawskiego Ośrodka Kultury pani Jolanta Prądzyńska. To, że współczesna biblioteka nie musi być kojarzona jedynie z wypożyczeniem książek, stało się dla uczestników zajęć oczywiste. Młodzież z ZSP w Kaliszu Pomorskim, która od wielu lat z powodzeniem wydaje swoją gazetę, dzięki projektowi mogła wziąć udział w warsztatach z Tomaszem Ogonowskim, dramaturgiem z BTD z Koszalina, w warsztatach telewizyjnych z Michałem Baranowskim, w warszawskich spotkaniach ze znanymi dziennikarzami i praktycznie ćwiczyć formę reportażu pod okiem Aleksandry Radeckiej, która jest opiekunem koła dziennikarskiego.
Czytaj całość...
Uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim uświetnili powiatowe obchody
wtorek, 15 października 2019
W dniu 11 października 2019r. w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej z udziałem władz powiatu drawskiego, dyrektorów szkół i nauczycieli wyróżnionych nagrodą Starosty Drawskiego. W części artystycznej uroczystości wystąpiły kaliskie licealistki z grupy teatralnej „Klepsydra”.
Licealistki przygotowane do występu przez opiekunkę grupy teatralnej „Klepsydra” polonistkę i reżysera Joannę Mączkowską, zaprezentowały zebranym na uroczystości melodię wykonaną na skrzypcach oraz wiązankę piosenek dedykowanych nauczycielom i pracownikom szkół powiatu drawskiego. Funkcję akustyka pełnił nauczyciel informatyki Szymon Minkiewicz.
Czytaj całość...
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W KALISKIM LICEUM I TECHNIKUM
wtorek, 15 października 2019
W czwartkowe przedpołudnie 10 października 2019r. uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz zaproszeni goście spotkali się na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.
Święto edukacji było okazją do złożenia życzeń i gratulacji dla grona pedagogicznego i uczniów przez władze powiatu drawskiego, organu prowadzącego szkołę – Starostę Drawskiego Stanisława Cybulę i Przewodniczącą Rady Powiatu Drawskiego Urszulę Ptak oraz władze gminy Kalisz Pomorski – Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Garbacza, Wiceburmistrza Kalisza Pomorskiego Stanisława Samka i Pawła Kulbackiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim.
Do życzeń samorządowców przyłączyli się, profesor doktor habilitowana Aleksandra Żukrowska, Rektor Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum, Prezes Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim Zofia Gardzińska oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie Grzegorz Stempień.
Czytaj całość...
Tajemnice kaliskich dróg
wtorek, 15 października 2019
Podczas publicznej prelekcji w auli Czerwonej Szkoły licealiści odkryli już dziewiątą z kolei kaliską tajemnicę, dotyczącą w tym roku historii budowy dróg prowadzących przez i do naszego miasta a dokładnie z trzech bram otoczonego murami warownego grodu nad rzeką Drawicą. Z Bramy Reckiej wędrowano do Recza, z Bramy Kamiennej – do Mirosławca, a z Bramy Młyńskiej do Drawska Pomorskiego jak to pokazuje mapa z 1849 r. Pierwotnie były to polne, często błotniste gościńce, które zaczęto brukować dopiero w połowie XIX wieku.
Pierwszą drogą o nawierzchni utwardzonej kamieniami w 1856 r. była ta prowadząca do Drawna i dalej do Recza. Kursował po niej wówczas codziennie dyliżans poczty pruskiej na trasie ze Stargardu do Piły. Jako drugą wybrukowano w 1882 r. drogę z Kalisza Pomorskiego do Drawska Pomorskiego. Trzeci był gościniec do Mirosławca, który uzyskał kamienną nawierzchnię 14 lat później. Natomiast bezpośrednia szosa do Recza przez Prostynię powstała dopiero na przełomie lat 20. i 30. XX wieku.
Czytaj całość...
Odebrali nagrodę i medale
wtorek, 15 października 2019
W dniu 10 października 2019r. w auli Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie dobyła się uroczystość wręczenia nagród i medali nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji szkół z województwa zachodniopomorskiego. Wzięli w niej udział wyróżnieni nauczyciele i pracownik obsługi z ZSP w Kaliszu Pomorskim.
Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek wręczyli zastępcy dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim Katarzynie Witek nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Kierownik internatu Jadwiga Czerniga i pracownik obsługi Władysław Sałachub zostali uhonorowani złotymi Medalami za Długoletnią Służbę. Srebrne Medale za Długoletnią Służbę odebrały nauczycielki języka polskiego i matematyki – Aleksandra Radecka i Danuta Stempień.

Wyróżnionym osobom składamy serdeczne gratulacje.

Maciej Rydzewski
Reisen machen klug - podróże kształcą!
wtorek, 15 października 2019
O autentyczności tego przysłowia przekonali się uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim, którzy w dniach od 7 do 10 października 2019r. pod opieką nauczycielek języka niemieckiego Mirosławy Kacperskiej i Kamili Kulik uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Czech i Austrii. Praga i Wiedeń były głównymi celami podróżujących, jednak wcześniej zwiedzili również inne miejsca o europejskiej, a nawet światowej sławie.
Pierwsze dwa dni młodzież z opiekunami spędziła zwiedzając ciekawe miejsca w Kotlinie Kłodzkiej i w Czechach. Zwiedzili m.in. zamki w Bolkowie i w Książu oraz kompleks Osówka – tajemnicze, historyczne Podziemne Miasto. W Kudowie Zdroju odpoczywali w parku zdrojowym. Pokonali trasę Skalnego Miasta Adrspach w Czechach.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 109 - 126 z 142