- Rok szkolny 20219/2020
Rok szkolny 20219/2020
Jasełka spełnionych marzeń
środa, 25 grudnia 2019
Podczas tegorocznych Jasełek w kaliskim Liceum, tradycyjnie odegranych przez grupę teatralną „Klepsydra”, życzono sobie wzajemnie spełnienia choć jednego z marzeń, które mają zarówno uczniowie, nauczyciele jak i zaproszeni na uroczystość goście.
A przybyli na nią w piątek, 20 grudnia 2019r., powitani przez dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Macieja Rydzewskiego: wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego Stanisław Samek, dyrektor Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim Małgorzata Dziadek, kierownik Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim Urszula Miłoszewska, por. Anna Zieniewicz z 16. WOG Drawsko, komendant Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim Wojciech Czyżak, przyjaciel szkoły Wiesław Piotrowski oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Drawsko Grzegorz Stempień.
Czytaj całość...
ODEBRALI NAGRODY I SPOTKALI SIĘ Z PREZYDENTEM RP
środa, 25 grudnia 2019
Kadeci z certyfikowanej klasy wojskowej 2c – Tobiasz Głowacki, Kacper Kłos, oraz Konrad Nowak pod opieką Krzysztofa Wójciaka w dniu 17 grudnia 2019r. w Warszawie odebrali nagrody za wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dla klas wojskowych „Siła w Tradycji”, zorganizowanym przez Biuro do Spraw Proobronnych.
Po odebraniu nagród wzięli udział w spotkaniu wigilijnym zwierzchnika Sił Zbrojnych prezydenta RP Andrzeja Dudy i pierwszej damy oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka z żołnierzami, kadrą dowódczą i pracownikami Wojska Polskiego, które odbyło się w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Była to dodatkowa forma wyróżnienia i uhonorowania zwycięzców konkursu „Siła w tradycji”.
Czytaj całość...
Z ŻYCZENIAMI I PACZKĄ DLA BOHATERA U KOMBATANTÓW
środa, 25 grudnia 2019
Już od kilku lat w przedświątecznym okresie młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odwiedza kombatantów mieszkających na terenie gminy. Tak było również w czwartek 19 grudnia 2019r. Kadeci z klasy wojskowej 2c – Katarzyna Strychalska, Konrad Nowak i Antoni Nowak pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego pojechali do pana Wiktorowa Wasiłkowskiego z Suchowa oraz pana Edwarda Jaskulskiego z Sienicy. Kombatantów wraz z młodzieżą odwiedził także Radny Powiatu Drawskiego Marcin Krężel, koordynator IX Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera.
Kadeci wraz z dyrektorem szkoły i radnym złożyli seniorom oraz ich bliskim serdeczne życzenia, wręczyli świąteczne stroiki oraz słodkie podarunki, które ufundowała Piekarnia Halina Bulwa i Alicja Czapek z Kalisza Pomorskiego. Dzięki współpracy szkoły z panem Marcinem Krężelem kaliscy kombatanci zostali włączeni do IX Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera, w ramach której otrzymali paczki na święta.
Czytaj całość...
Warsztaty geologiczne
środa, 25 grudnia 2019
Dwie grupy uczniów ZSP w Kaliszu Pomorskim w środę 18 grudnia 2019r. wraz z nauczycielem geografii Pawłem Łuczko i ks. Przemysławem Grackiem, udały się do żwirowni w Mielenku Drawskim. Realizacja podstawy programowej z geografii w zakresie rozszerzonym to także lekcje geologii, będące doskonałą okazją, by poznać historię naszej części świata w praktyce.
Uczniowie dzielnie i z poświęceniem starali się dostać do ukrytej w skałach historii naszej planety. Odnalezione skamieniałości zaskoczyły kaliskich badaczy. Belemnity, małże, trylobity i fragment amonita okazały się bardzo cennymi znaleziskami, godnymi, by umieścić je w pracowni geograficznej kaliskiego liceum i technikum.
Czytaj całość...
Grudniowy koncert Dystractora
środa, 25 grudnia 2019
W przedświąteczny poniedziałek 16 grudnia 2019r. na sali gimnastycznej ZSP w Kaliszu Pomorskim odbył się koncert szkolnego zespołu muzycznego DYSTRAKOR, prowadzonego przez nauczyciela historii i pasjonata muzyki Konrada Chwastka. Koncert był podsumowaniem zajęć muzycznych prowadzonych z młodzieżą w ramach projektu realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” – „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, dofinasowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.
DYSTRAKTOR wystąpił w nowej odsłonie personalnej, ponieważ specyfika szkolnego zespołu muzycznego polega na tym, że jego skład ulega zmianom związanym z naturalnym rytmem pracy szkoły, jedni uczniowie kończąc szkołę opuszczają zespół, a inni nowo przybyli go zasilają. Efekt fuzji debiutujących w zespole nowych muzyków z wcześniejszymi wykonawcami okazał się nadzwyczaj udany. Spotkały się osobowości nieprzeciętne, pełne radości, energii i młodzieńczego zapału. To wszystko zaowocowało zmianą repertuaru na bardziej współczesny, mocno energetyczny, który w interpretacji uczniów niekiedy brzmiał nawet lepiej niż pierwowzór.
Czytaj całość...
Medical Team z ZSP Kalisz Pomorski uczył młodych karateków
środa, 25 grudnia 2019
W ramach realizacji zadania publicznego „Bezpieczny powiat drawski. Nauka i doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez członków grupy medycznej Medical Team ZSP Kalisz Pomorski oraz prowadzenie szkoleń w placówkach oświatowych.” w środę 11 grudnia 2019 roku grupa Medical Team przeprowadziła szkolenie z pierwszej pomocy dla zawodników Klubu Karate Muks Oyama w Drawsku Pomorskim.
Zajęcia odbyły się w trzech grupach. Pierwsi ćwiczyli najmłodsi. Uczyli się wykonania RKO na fantomie oraz pierwszej pomocy przy omdleniu. W parach z prowadzącymi zajęcia ćwiczyli zgłaszanie zdarzenia na numer 112, a gra w memory miała im pomóc zapamiętać numery alarmowe. Karatecy z grupy starszej uczyli się układania nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej, RKO na fantomie oraz zgłaszania zdarzenia do CPR na numer 112. Wszyscy bardzo zaangażowali się w wykonywanie zadań.
Czytaj całość...
Życzenia Świąteczne
poniedziałek, 23 grudnia 2019

Wielkie serca w małym mieście
czwartek, 19 grudnia 2019
W sobotę 14 grudnia od 9 rano do 18 halę sportową Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim wypełniały tłumy. Wszyscy zebrali się tam z jednego powodu - by pomóc choremu maturzyście z tutejszego liceum - Krzysztofowi Krupińskiemu.

Organizacją akcji charytatywnej zajęło się Szkolne Koło Wolontariatu działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim, ogromną pomoc zaoferowały również Szkoły Podstawowe w Kaliszu Pomorskim i Pomierzynie oraz przedszkole „Bajkolandia”. Koordynatorem działań została pani Anna Józiak, opiekun grupy licealistów, pedagog i nauczyciel chemii. Pomysłodawcą był wychowawca Krzysztofa, nauczyciel geografii pan Paweł Łuczko. Pomagać chciało wiele osób: nauczyciele okolicznych szkół, uczniowie, władze oraz mieszkańcy gminy Kalisz Pomorski, Drawska Pomorskiego i powiatu drawskiego. Nikomu jednak przez myśl nie przeszło, że w jeden dzień uda się zdobyć rekordową sumę - ponad trzydzieści tysięcy złotych.
Czytaj całość...
Sukces w mikołajkowych zawodach strzeleckich
czwartek, 19 grudnia 2019
Mikołajkowe zawody strzeleckie o puchar Starosty Drawskiego odbyły się w dzień po Mikołajkach w dniu 7 grudnia 2019r. na strzelnicy klubu "Cel" w Złocieńcu. Z sukcesem wzięli w nich udział uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim pod opieką Krzysztofa Wójciaka.
Uczniowie z klasy 2d o profilu policyjno - penitencjarnym Adrian Sekuła i Mateusz Czepkowski zajęli w zawodach odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w kategorii junior. Zawody strzeleckie w Złocieńcu wpisują się w cykl przygotowań uczniów do V Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych na poligonie drawskim, które odbędą się na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Gratulujemy uczniom bardzo dobrych wyników w nadziei, że utrzymają formę do najważniejszej imprezy w roku szkolnym.

Krzysztof Wójciak
Licealiści na jarmarku bożonarodzeniowym w Stralsundzie
czwartek, 19 grudnia 2019
W dniu 9 grudnia 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu Pomorskim, wraz z opiekunami Zytą Bogacz, Mirosławą Kacperską i Kamilą Kulik, kultywując tradycję szkolną wyjechali na jarmark bożonarodzeniowy do Stralsundu w Niemczech.
Stralsund to miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jarmark rozpościera się od świątecznie ozdobionego Starego Rynku z gotyckim ratuszem, wzdłuż zabytkowych kamieniczek i domów towarowych, do Nowego Rynku. Przystrojony w świecidełka deptak oraz ubrane przez dzieci drzewka i dobiegająca ze sceny muzyka na żywo wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój.
Czytaj całość...
Kaliskie mistrzynie pióra
czwartek, 12 grudnia 2019
We wtorek 10 grudnia 2019 r. na 54. posiedzeniu Zarządu Powiatu Drawskiego, odbyło się wręczenie dyplomów i wyróżnień dla laureatów „VII Dyktanda o Pióro Starosty Drawskiego”. W trójce laureatów znalazły się dwie uczennice ZSP w Kaliszu Pomorskim – Michalina Romanowska i Natalia Stańczyk, które przyjechały na uroczystość z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim.
Michalina Romanowska z klasy 3ti zdobyła tytuł Wicemistrzyni Dyktanda, a Natalia Stańczyk została II Wicemistrzynią. Gratulacje laureatom i wyróżnionym wręczyli: Starosta Drawski Stanisław Cybula, Wicestarosta Mariusz Nagórski oraz Członkowie Zarządu Powiatu Drawskiego Waldemar Włodarczyk i Zbigniew Dudor.
Czytaj całość...
Happening antynikotynowy
czwartek, 12 grudnia 2019
- Już od kilku lat grupa teatralna „ Klepsydra” urządza w kaliskim Liceum antynikotynowy happening. I właśnie zobaczymy jego kolejną odsłonę – Tak Maciej Rydzewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, zaprosił uczniów do uczestnictwa w wystawionym 4. grudnia 2019 r. na przerwie międzylekcyjnej krótkim, ale wymownym przedstawieniu. Rozpoczął je gęstniejący nieustannie dym, z którego kłębów wyłoniły się postaci przebrane za papierosy, do których lgnęli ubrani na czarno palacze z zawieszonymi na piersiach wizerunkami czarnych od nałogu płuc.
Wkrótce tę „złą” czeredę przepędziły siły „dobra”, czyli postaci białe symbolizujące rozum oraz zdrowie. Oczywiście to trwające kilka minut przepędzanie miało swoją dramaturgię odpowiednią do tego, jak trudne jest pozbycie się nałogu tytoniowego i spowodowanych przez niego dolegliwości. W końcowej scenie nie było już ani papierosów, ani czarnych postaci, ani zadymionych płuc.
Czytaj całość...
Spacer po historii
czwartek, 12 grudnia 2019
Ulica Wolności w Kaliszu Pomorskim jest jego główną i najbardziej ruchliwą arterią. Podobnie było również sto lat temu. Podobnie, lecz pod wieloma względami zupełnie inaczej. Choćby dlatego, że nosiła wówczas nazwę Friedrichstrasse od imienia króla Prus Fryderyka II o przydomku Wielki, który przekazał 80 tys. talarów na odbudowę miasta spalonego doszczętnie w wielkim pożarze nocą 18 maja 1771 r. Fakt ten uwiecznia inskrypcja na pięknym, zabytkowym dzwonie wiszącym do dziś na wieży miejscowego kościoła.
Na spacer ulicą Wolności w przeszłość miasta zabrał kaliskich licealistów Bogumił Kurylczyk, znawca lokalnych tajemnic, zaproszony 5 grudnia 2019 r. na prelekcję przez polonistkę Joannę Mączkowską. Na ekranie oglądano kolejno stare i współczesne widoki tych samych miejsc. Zmieniły się niemal wszystkie kamienice i tylko okazały gmach Czerwonej Szkoły, mieszczący Liceum, pozostał taki sam. Niestety niektóre budynki pokryto grubą warstwą styropianu w ramach tzw. termomodernizacji, przez co ich fasady pozbawione ozdobnych detali straciły cały dawny urok.
Czytaj całość...
III Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy
czwartek, 12 grudnia 2019
W czwartek 5 grudnia 2019r. młodzież szkoląca się w grupach medycznych z powiatu drawskiego sprawdziła swoją wiedzę i umiejętności w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim rywalizując w III Powiatowej Olimpiadzie Pierwszej Pomocy pod patronatem Starosty Drawskiego oraz I Szkolnej Olimpiadzie Dwójek Ratowniczych.
III Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy została zorganizowana w ramach realizacji zadania publicznego powiatu drawskiego „Bezpieczny powiat drawski. Nauka i doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez członków grupy medycznej Medical Team ZSP Kalisz Pomorski oraz prowadzenie szkoleń w placówkach oświatowych”.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 55 - 72 z 142