- Rok szkolny 20219/2020
Rok szkolny 20219/2020
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące?
czwartek, 21 listopada 2019
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące? Tak rozpoczął się wykład w ZSP w Kaliszu Pomorskim poprowadzony przez dr Tomasza Denkiewicza Zastępcę Dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego w poniedziałek 18 listopada 2019r. dla uczniów klas pierwszych.
Pierwszoklasiści z zaciekawieniem słuchali zagadek fizycznych i wspólnie z prowadzącym szukali odpowiedzi na nurtujące pytania. Wracając do tytułowego pytania. Oczywiście samego promieniowania nie można zobaczyć, ale można zobaczyć niektóre efekty jego działania. Urządzenie, które pozwala obserwować ślady cząstek elementarnych, to komora Wilsona, nazywana także komorą mgłową. Jej działanie opiera się na wykraplaniu się pary alkoholu w miejscu, gdzie doszło do jonizacji cząstek powietrza, czyli w miejscu przejścia cząstki promieniowania jonizującego. W czasie wykładów, uczniowie zwrócili uwagę na następujące kwestie:
Czytaj całość...
Szkoła do hymnu!
sobota, 16 listopada 2019
W piątkowe przedpołudnie 8 listopada 2019r. społeczność kaliskiego liceum i technikum spotkała się na szkolnym dziedzińcu, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości przez wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego w ramach akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła do hymnu”.
Do przedsięwzięcia włączyli się uczniowie i nauczyciele ZSP w Kaliszu Pomorskim. O symbolicznej godzinie 11.11 po wprowadzeniu sztandaru szkoły, zebrani odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego podczas ceremonii wciągnięcia na masz flagi państwowej przez poczet flagowy wystawiony przez klasę wojskową 1c. Spotkanie było również okazją do pożegnania przez zastępcę dyrektora szkoły Katarzynę Witek ustępującego Samorządu Uczniowskiego z przewodniczącą Zuzanną Jedynowicz oraz powitania nowo wybranej przewodniczącej Małgorzaty Mickun.
Czytaj całość...
Spektakle Klepsydry na Święto Niepodległości
sobota, 16 listopada 2019
Z okazji Święta Niepodległości grupa teatralna „Klepsydra”, działająca w ZSP w Kaliszu Pomorskim, wystawiła 6 listopada 2019r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim dwa spektakle swojej ostatniej sztuki: „To idzie młodość”. Na pierwszy zaproszono młodzież Liceum, a na drugi – uczniów klas VII i VIII kaliskiej Szkoły Podstawowej. Łącznie przybyło blisko 300 widzów i sądząc po ich skupieniu w trakcie widowiska oraz po brawach na jego zakończenie występy oceniono wysoko.
- Akcja scenariusza autorstwa Bogumiła Kurylczyka rozgrywa się na kaliskim podwórku w latach 60. XX w. Niemniej przesłanie sztuki ma najzupełniej uniwersalny, czyli także współczesny charakter. Pokazuje bowiem jak absurdalne są próby wpisania młodego pokolenia w tę czy inną wizję społecznej utopii – powiedziała w słowie wstępnym Joanna Mączkowska, reżyserka spektaklu oraz autorka scenografii i choreografii.
Czytaj całość...
Bez szkolnej ławki
sobota, 16 listopada 2019
Nauczanie – słowo w ostatnim czasie odmieniane przez wszystkie przypadki, w różnych kontekstach: strajku, reformy, walki politycznej. Licealiści z Kalisza Pomorskiego poznali jego praktyczną moc dzięki nietypowym edukatorom – artystom Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
W pochmurny poranek 5 listopada 2019r. grupa 25 uczniów, głównie dziennikarzy szkolnej gazety „Kontrast” i grupy teatralnej „Klepsydra” wraz z nauczycielkami: Joanną Mączkowską i Aleksandrą Radecką wyruszyła do Koszalina. Warsztaty dziennikarsko-teatralne zaproponowała młodzieży polonistka i opiekun koła dziennikarskiego Aleksandra Radecka. Nie byłyby one jednak możliwe bez ogromnego wsparcia i zaangażowania dramaturga BTD Tomasza Ogonowskiego, który zajął się stroną organizacyjną w Koszalinie.
Czytaj całość...
Uczniowie klasy policyjnej z wizytą w Straży Miejskiej
sobota, 16 listopada 2019
W dniu 5 listopada 2019r. uczniowie klasy 2d policyjno – penitencjarnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim z wychowawcą Wojciechem Sztobryniem gościli w siedzibie Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim przy ul. Toruńskiej 3.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zadaniami i specyfiką pracy funkcjonariuszy kaliskiej Straży Miejskiej. Komendant Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim Wojciech Czyżak przedstawił uczniom historię tej formacji w Polsce. Zostały przedstawione kompetencje strażników w kwestii uprawnień z zakresu Kodeksu Wykroczeń, ustaw i uchwał lokalnych oraz Prawa o Ruchu Drogowym. Strażnicy przedstawili w jaki sposób realizowane są przez nich zadania.
Czytaj całość...
Kaliskie licealistki z Erasmusem+ w Turcji
poniedziałek, 11 listopada 2019
W dniach od 21 do 28 października 2019r. w stolicy Turcji Ankarze przebywała młodzież z działającej przy ZSP w Kaliszu Pomorskim Grupy Medycznej w składzie Natalia Kopczyk, Ola Kowalczyk, Ola Ramza, Karolina Budnicka, Jola Małysz, Zosia Stąporek, Paulina Klimczak i Zuzia Kostrzewska. Uczennice pod opieką pani Renaty Pietroń, Beaty Wrzosek – Majewskiej, Jadwigi Czernigi i koordynatorki projektu Anny Arcimowicz uczestniczyły w kolejnym, już trzecim spotkaniu międzynarodowym z projektu „Be aware for your future” w ramach Programu Erasmus+ .
Tym razem gospodarzem spotkania była turecka szkoła Sehit Ertan Akgul Anatolian Lisesi znajdująca się w dzielnicy Etimesgut. Uczestniczki zostały otoczone opieką tureckich rodzin, podobnie, jak ich rówieśnicy z Włoch, Litwy i Łotwy.
Czytaj całość...
Sukcesy Medical Team Kalisz Pomorski
czwartek, 07 listopada 2019
Młodzież z grupy medycznej Medical Team, działającej przy ZSP w Kaliszu Pomorskim stale doskonali umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Doskonaląc siebie, młodzi ludzie uczą innych oraz sprawdzają swoje umiejętności w zawodach.
Podczas wymiany z projektu Erasmus+ w stolicy Turcji Ankarze uczyli pierwszej pomocy swoje koleżanki i kolegów z Włoch, Litwy, Łotwy i Turcji. Na podsumowanie szkoleń gospodarze wspólnie ze specjalistami z Czerwonego Półksiężyca w dniu 26 października 2019r. zorganizowali Międzynarodową Olimpiadę Pierwszej Pomocy. Składała się ona z części teoretycznej w języku angielskim oraz z części praktycznej. Olimpiadę wygrała drużyna z Polski w składzie: Zofia Stąporek, Paulina Klimczak, Ola Ramza, Karolina Budnicka, Jola Małysz, Ola Kowalczyk, Zuzia Kostrzewska oraz Natalia Kopczyk przygotowana przez nauczycielkę wychowania fizycznego Renatę Pietroń.
Czytaj całość...
Marsz zadaniowy klasy policyjnej
czwartek, 07 listopada 2019
W dniu 28 października 2019r. klasa 1c policyjno-penitencjarna pod opieką wychowawcy Krzysztofa Wójciaka, korzystając z ostatnich dni złotej polskiej jesieni realizowała w okolicach Drawna i Kalisza Pomorskiego marsz zadaniowy.
Na całodniowe zajęcia składał się marsz pieszy z zadaniami terenowymi, strzelanie z broni pneumatycznej oraz drużynowa walka paintballowa. Na koniec zmęczeni, ale uśmiechnięci odpoczywaliśmy przy ognisku i kiełbaskach.
Następny taki marsz planujemy zrealizować w warunkach zimowych..., o ile zima ściśnie mrozem i zasypie ziemię śniegiem.

Krzysztof Wójciak
Pamiętali o tych, którzy walczyli za wolną Polskę
czwartek, 07 listopada 2019
W ostatnim tygodniu października 2019r. uczniowie z klas wojskowych – kadeci z klasy 2c Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz uczniowie z klasy 1c wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Mundurowa Pamięć” dla certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, zorganizowanej pod patronatem Dyrektora Biura Do Spraw Proobronnych.
Ideą akcji jest upamiętnienie przez młodzież żołnierzy polskich i sojuszniczych armii, którzy zginęli i walczyli podczas drugiej wojny światowej za wolną Polskę. W ramach akcji kadeci oraz uczniowie pozostałych klas wojskowych z zapałem i powagą przystąpili do sprzątania grobów poległych żołnierzy. Zapalony znicz symbolizuje pamięć o Bohaterach. Obecność uczniów przy grobach i pomnikach polskich żołnierzy jest formą uczczenia pamięci o Zmarłych, która jest częścią naszej tradycji i kultury narodowej. Odwiedzając w tym wyjątkowym czasie, miejsca upamiętniające czyn zbrojny Polskich Żołnierzy, młodzież klas wojskowych swoją postawą potwierdziła przywiązanie do tradycji narodowych. Pokazała, że pamięć o polskich bohaterach i ich dokonaniach przetrwa w kolejnych pokoleniach.
Uczniowie pod opieką mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego, wychowawcy klasy 1c o profilu wojskowym, wychowawczyni klasy 2c Renaty Effenberg – Nawrot, z udziałem dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego, uporządkowali miejsca spoczynku, zapalili znicze na grobach i pomnikach bohaterów.
Czytaj całość...
Ciekawe spotkanie kaliskich kadetów
czwartek, 07 listopada 2019
W dniu 28 października 2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie przedstawicieli Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Szczecinku z uczniami klasy 2c o profilu wojskowym w ramach projektu „Edukacja wojskowa - współpraca AMW z Certyfikowanymi Wojskowymi Klasami Mundurowymi”.
Po wstępnej prezentacji zadań realizowanych przez AMW pracownicy Agencji pan Maciej Myszkowiak i pani Małgorzata Grzesiak zapoznali uczniów ze sprawami, z którymi zetkną się, kiedy zdecydują się na służbę zawodową w wojsku. Młodzieży przybliżono zasady przydziału kwater i innych lokali mieszkaniowych oraz możliwości otrzymania świadczenia mieszkaniowego i odprawy mieszkaniowej. Wizyta była również okazją do przekazania zaproszenia do odwiedzin stałego punktu sprzedaży rzeczy ruchomych, w którym można zakupić bezpośrednio z wojskowych magazynów przedmioty związane z tematyką militarną.
Następnie przedstawiciel WKU Szczecinek kpt. Tomasz Brycki omówił możliwości otrzymania przez młodych ludzi kwalifikacji wojskowej, a po ukończeniu właściwych kursów pozostania w wojsku jako żołnierz zawodowy. Znaczna część uczniów klasy wiąże swoje plany z zawodową służbą wojskową.
Czytaj całość...
Szkolenie kaliskich kadetów na Strzelnicy Jaworze
czwartek, 07 listopada 2019
W dniu 21 października 2019r. kadeci z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wraz z opiekunem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim uczestniczyli w szkoleniu poligonowym na Strzelnicy Jaworze. Szkolenie przeprowadzone było w ramach „Programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Zajęcia praktyczne prowadzone są we współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Tematyka ćwiczeń obejmowała zasady strzelania z karabinka, rzut granatem ćwiczebnym, przygotowanie do działania na polu walki.
Czytaj całość...
Kaliscy informatycy poszerzyli wiedzę na PWSZ w Wałczu
czwartek, 07 listopada 2019
W dniu 16 października 2019r. klasa 1TI z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, w ramach wykładów i warsztatów zorganizowanych przez współpracującą ze szkołą Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu wraz w wychowawcą panem Szymonem Minkiewiczem wyjechała na zajęcia dotyczące programowania obrabiarek CNC, budowy sieci komputerowych z elementami technologii VoIP, instalacji i konfiguracji systemu Windows Serwer z elementami infrastruktury wirtualnej, metod zabezpieczenia danych przed wyłudzeniem oraz zabezpieczania danych w systemach rozproszonych.
Czytaj całość...
Spektakl grupy teatralnej ,,Klepsydra" pt. ,,To idzie młodość"
poniedziałek, 04 listopada 2019

MŁODZIEŻ PAMIĘTA
środa, 30 października 2019
Ciepły jesienny wieczór to dobry moment by wspomnieć i odwiedzić groby osób, które zapisały się w historii. Grupa mieszkańców internatu przy ul. Wolności 22 wraz z wychowawcą postanowiła zapalić znicze na grobach nauczycieli z kaliskiego liceum, osób zasłużonych dla miasta i żołnierza wyklętego ppor. AK Kazimierza Przybysławskiego ps.”Młot” a także pod pomnikiem ofiar katyńskich. Spacer poprzedziło opowiadanie Wiktora Piwnickiego o losach Kazimierza Przybysławskiego i pierwszych powojennych mieszkańcach naszego miasta. W nastroju pełnym zadumy, rozważań filozoficzno-teologicznych odwiedziliśmy mogiły zasłużonych oraz te bezimienne i opuszczone.
Zadowoleni z dobrze spełnionego obowiązku i refleksji nad przemijaniem oraz pamięcią o tych co odeszli w dobrych humorach wróciliśmy do internatu uroczą trasą obok pałacu.

Wychowawcy
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 108 z 142