- Tajemnice kaliskich linii kolejowych
Tajemnice kaliskich linii kolejowych
wtorek, 08 maja 2018
Już od kilku ostatnich lat, także w tym roku, kaliscy licealiści odkrywają kolejną lokalną tajemnicę. Tym razem jest to historia zbudowanych oraz niezrealizowanych planów linii kolejowych przebiegających przez Kalisz Pomorski.

Wszyscy wiemy, że miasto leży na skrzyżowaniu dwóch szlaków kolejowych: czynnego ze Stargardu do Piły i nieczynnego z Choszczna do Złocieńca. Natomiast mało kto wie, że zaplanowano także budowę torów łączących najpierw Kalisz Pomorski z Drawskiem Pomorskim, później z Świdwinem, a następnie bezpośrednio z Krzyżem. Tak by się stało, gdyby nie I wojna światowa, która pokrzyżowała te plany i ślad po trzecim szlaku kolejowym pozostał jedynie w dokumentach.

Licealiści pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej, a z Bogumiłem Kurylczykiem w charakterze przewodnika, oglądali zabudowania techniczne Dużej Stacji, gdzie usytuowano dawny dworzec główny. Przy nim wybudowano zachowaną do dzisiaj parowozownię oraz mieszczącą się obok obrotnicę lokomotyw, która została niestety zdemontowana. Urządzenie to było niezbędne nie tylko przy wjeździe do parowozowni. Kiedy w 1888 r. otwarto pierwszy odcinek torowiska z Piły przez Wałcz do Kalisza Pomorskiego, do czasu ukończenia drugiego odcinka do Stargardu, tor miał ślepe zakończenie, więc lokomotywy należało obrócić, żeby mogły przodem jechać w kierunku Wałcza.

Po kolejnych wyprawach badawczych oraz poszukiwaniach archiwalnych uczniowie publicznie zaprezentują wyniki swoich „kolejowych” ustaleń już po wakacjach. Projekt ten jest realizowany we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” i Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim.