- GRA MIEJSKA NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI
GRA MIEJSKA NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI
niedziela, 24 czerwca 2018
Historyczna Gra Miejska „Śladami polskich mieszkańców Kalisza Pomorskiego” będąca jednym z działań kaliskiego Liceum na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Została przygotowana i przeprowadzona w dniu 14 czerwca 2018 r. przez grupę uczniów realizujących projekt „Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości”, pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego oraz pasjonata historii i kolekcjonera Wiesława Piotrowskiego. W grze wzięło udział 10 trzyosobowych zespołów, w tym 7 z liceum i 3 ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim.

Zespoły podczas gry, przechodząc przez jej kolejne etapy i rozwiązując zadania otrzymane od napotkanych w mieście – osadników, pracowników Urzędu Miasta, ministrantów, szewca, ekspedientek, a nawet żołnierza Armii Czerwonej, zdobywały kartki wydawane przez władze komunistyczne w okresie Polski Ludowej. Gra stała na wysokim poziomie. Zwycięskim drużynom zabrakło tylko kilku kartek do maksymalnej, możliwej do uzyskania liczby. Ważny był również czas wykonania zadań. Dobrze spisali się także gimnazjaliści pod opieką nauczycielki historii Małgorzaty Potocznej – Galery.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody i upominki ufundowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego oraz pamiątkowe dyplomy, punkty dodatkowe i oceny z historii. Zapowiadają udział w przyszłym roku. Łącznie w przygotowaniu do gry i w samej rywalizacji wzięła udział grupa 50 uczniów. Bardzo pomocny w przygotowaniu gry był portal historyczny kaliskiego Liceum prowadzony przez Bogumiła Kurylczyka oraz Joannę Mączkowską wraz z licealistami.

Młodzież, zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy gry, w atrakcyjny sposób pogłębiła wiedzę o polskiej historii Kalisza Pomorskiego, postaciach, ciekawych miejscach w mieście i ich powojennych losach, odkryła skąd przybyli polscy osadnicy oraz przeznaczenie i pochodzenie przedmiotów, którymi się posługiwali. Młodzi ludzie przekonali się jak przez lata zmieniało się nasze miasto i życie codzienne jego mieszkańców. Uczyli się także współpracy w grupie i różnych metod poszukiwania informacji. Była to druga w dziejach Kalisza Pomorskiego Historyczna Gra Miejska. Ubiegłoroczne plany, aby co roku na przełomie maja i czerwca organizować tego rodzaju historyczne zmagania zostały zrealizowane.

Dziękujemy za wsparcie finansowe Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, dzięki któremu możliwa była realizacja Historycznej Gry Miejskiej w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości”


Maciej Rydzewski