- VII Rajd im. Edmunda Markiewicza Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D
VII Rajd im. Edmunda Markiewicza Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D
niedziela, 24 czerwca 2018
Kolejna, siódma edycja Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D odbyła się w dniach 15-17 czerwca 2018 r. 27 Uczniów i absolwentów kaliskiego Liceum, wraz z opiekunami, panem Karolem Kaliną, Krzysztofem Wójciakiem i organizatorem imprezy, nauczycielem geografii Pawłem Łuczko uczestniczyło w pieszym rajdzie, upamiętniającym losy i trasę ewakuacji polskich oficerów z obozu w Gross Born (Borne Sulinowo) do obozu w Sandbostel, zimą 1945 roku. Patronem tegorocznej edycji rajdu był Edmund Markiewicz, nauczyciel spod Bydgoszczy, którego syn, pan Zbigniew Markiewicz, uczestniczył w pierwszym dniu rajdu.

Uczestnicy rajdu po błogosławieństwie księdza Wojciecha Marcinkiewicza, wyjechali do Trzcianki, by oddać cześć i złożyć wieniec na grobie patrona rajdu, po czym udali się na teren Oflagu II D w okolicach Bornego Sulinowa, gdzie odbyło się uroczyste posadzenie czerwonego klonu upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i VII Rajdu. W tej podniosłej chwili udział wzięła także Chełmska Grupa Rowerowa na czele z panem Wiesławem Wepa, synem jednego z jeńców oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej z Łubowa. W przygotowaniach tego dnia i uroczystości wzięła udział Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ze Szczecinka. Obecny był rzecznik prasowy tej instytucji, pan Marek Stasiuk.

Po uroczystościach przyszedł czas na pieszą wędrówkę, która rozpoczęła się w Suliszewie koło Drawska Pomorskiego. Uczestnicy pokonując leśne ścieżki, doszli do Drawska Pomorskiego, Jankowa, by w Ginawie zakończyć pierwszy dzień rajdu. Drugiego dnia trasa rajdu wiodła przez wyludnione miejscowości Łobzów i Brzeźnicę, oraz Brzeźniak, Rogówko i Przytoń i zakończyła się w Szkole Podstawowej w Węgorzynie. W niedzielę, trzeciego dnia rajdu, uczestnicy doszli do Winników, gdzie pod przewodnictwem ojca Honoriusza (cystersa) odbyła się msza święta z udziałem uczestników rajdu. Po wizycie u winnickich cystersów, uczestnicy udali się do Cieszyna nad jeziorem Woświn, gdzie zakończyli wędrówkę ku chwale polskich oficerów, jeńców Oflagu II D.

Pan Karola Kalina – ratownik z grupy Medical Team ZSP Kalisz Pomorski, udzielał na bieżąco pomocy doraźnej strudzonym uczestnikom rajdu, co pozwoliło im ze spokojem maszerować. Obecność pana Łukasza Lisieckiego, wnuka jednego z jeńców i jego spotkanie z młodzieżą, stało się bardzo ważnym elementem ostatniego dnia rajdu.

Siódma edycja rajdu odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Kalisza Pomorskiego w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” – „Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości” oraz Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim w ramach Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic”. Rajd wsparł też jak zawsze gotowy do współpracy Urząd Gminy Węgorzyno na czele z panią Burmistrz Moniką Kuźmińską, sołtysi Wiewiecka i Ginawy, pan Robert Wrzeszcz oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ze Szczecinka. Wszystkim instytucjom i osobom, które pomogły w organizacji i przeprowadzeniu VII Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D serdecznie dziękujemy.


Paweł Łuczko