- 100 LAT DLA POLSKI!
100 LAT DLA POLSKI!
niedziela, 24 czerwca 2018
W słoneczne sobotnie popołudnie, 16.06.2018 r. przed kaliskim Pałacem rozpoczął się patriotyczny piknik pod hasłem "100 lat dla Polski" zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim we współpracy z Urzędem Miasta oraz szkołami i innymi instytucjami. Kaliskie Liceum przygotowało dwa stoiska, bramę powitalną wzorowaną na bramach z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz tron z personifikacją Polski.

Przy pierwszym stoisku uczennice Klaudia Polińska, Aleksandra Kmetyk i Zuzanna Spychała malowały osobom chętnym paznokcie na biało-czerwono oraz flagi Polski na twarzach. Drugie stoisko zachęcało gości do zjedzenia galaretki z bitą śmietaną, kanapek i krakersów, obowiązkowo w naszych narodowych barwach. Stoiska, atrakcje oraz napis „100” przygotowała młodzież licealna i uczniowie technikum pod opieką pani Joanny Mączkowskiej, Jadwigi Czernigi, Grażyny Czerner, Mirosławy Kacperskiej, Barbary Tuziak oraz Kamili Kulik. Obecna była również liczna grupa nauczycieli ubranych w biało-czerwone stroje.

Na pikniku można było spróbować również polskich, tradycyjnych potraw. Ważnym punktem festynu były śpiewane wspólnie pieśni patriotyczne, także przez licealistów oraz tegorocznego absolwenta i solistę grupy teatralnej „Klepsydra”- Adriana Kociubę. Imprezę współprowadził inny absolwent kaliskiego Liceum – Daniel Morcinek. Był również polonez, narodowy polski taniec, do którego przyłączyło się dużo chętnych, tworząc długi, piękny korowód. Nie zabrakło wielu atrakcji dla dzieci: dmuchanych zamków, waty cukrowej czy balonów z helem. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z piękną Polską, którą była nasza uczennica Natalia Kopczyk. O godzinie 17.30 nastąpił punkt kulminacyjny całej imprezy, czyli ułożenie przez uczniów szkół z Gminy Kalisz Pomorski i pracowników Ośrodka Kultury „żywego” napisu „100 LAT DLA POLSKI”, sfotografowanego z góry za pomocą drona.

Spotkaliśmy się razem dla Polski, był to piękny dowód patriotyzmu mieszkańców Kalisza Pomorskiego i okolicznych miejscowości oraz przykład owocnej współpracy kaliskiego Ośrodka Kultury, szkół, Urzędu Miasta i innych instytucji.


Katarzyna Arsoba, Maciej Rydzewski