- III Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Mundurowych na poligonie drawskim
III Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Mundurowych na poligonie drawskim
czwartek, 28 czerwca 2018
W dniach od 18 do 21 czerwca 2018 r. na poligonie drawskim odbyła się III edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych, imprezy objętej patronatem Ministra Obrony Narodowej. W rywalizacji wzięło udział dwanaście drużyn z jedenastu szkół ponadpodstawowych z całego kraju, łącznie 60 uczniów oraz 12 opiekunów. Głównymi organizatorami Mistrzostw było Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
Podczas czterodniowych zmagań uczniowie z klas mundurowych, policyjnych i wojskowych rywalizowali drużynowo w trzech wymagających konkurencjach sportowo – obronnych: dziesięciokilometrowej pętli taktycznej, biegowym torze zwinnościowym BTZ oraz strzelaniu z karabinka kbk AK, a także indywidualnie w strzelaniu z pistoletu PW i karabinka kbks. W pierwszym dniu rywalizacji pętlę taktyczną wygrało II LO z Nowogardu.
W biegowym torze zwinnościowym na sali gimnastycznej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Olesznie najlepsza była drużyna z II LO ze Stargardu. Wielu emocji dostarczył drugi dzień zmagań, kiedy rozegrano konkurencje strzeleckie. Ostatecznie po zaciętej walce zwyciężyło III LO w Głogowie. Z pistoletu PW najlepiej strzelał Paweł Kulbarsz z II LO ze Stargardu, zdobywając nagrodę specjalną, pistolet ASG ufundowany przez Nadleśnictwo Drawno, a z karabinka kbks Karolina Kowalska z XIV LO w Katowicach, która otrzymała w nagrodę karabinek ASG ufundowany przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski.
Klasyfikację generalną Mistrzostw i puchar Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty zdobyła reprezentacja Zespółu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. Na drugim miejscu uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie, a trzecie miejsce zajęła klasa policyjna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Oprócz drużyny z klasy policyjnej, w Mistrzostwach gospodarzy reprezentowali także uczniowie z klasy wojskowej. Opiekunem oraz trenerem klasy policyjnej był Karol Kalina. W skład drużyny weszli: Wiktoria Bagrowska (Kapitan), Dominik Groblica, Łukasz Szczygielski, Kacper Liszewski i Wojciech Fedorowicz. Opiekunem i trenerem zespołu z klasy wojskowej w składzie: Konrad Preis (kapitan), Kacper Bubel, Adrian Zieliński, Dawid Radysz i Zuzanna Rymer był Sebastian Stateczny.
Mistrzostwa zakończyły się w dniu 21 czerwca 2018 r. uroczystością na Strzelnicy Jezioro Ostrowiec przygotowaną przez CSWL Drawsko i ZSP w Kaliszu Pomorskim z udziałem gospodarza obiektu pułkownika Marka Gmurskiego, Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Drawskiego Janusza Garbacza, Członka Zarządu Powiatu Stargardzkiego Ireny Agaty Łuckiej, Burmistrza Kalisza Pomorskiego Michała Hypkiego, przedstawicieli współpracujących w organizacji imprezy jednostek wojskowych i instytucji, dyrektorów szkół, sponsorów oraz Armii USA. Po wręczeniu nagród, defiladzie i koncercie orkiestry wojskowej z Koszalina, uczestnicy mieli okazję obejrzenia pokazu polskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego, m.in. czołgu M1 Abrams, a także prezentacji historycznej broni, przygotowanej przez STS ze Szczecina. Wzięli też udział w Konkursie Wiedzy o Powiecie Drawskim. Podsumowanie Mistrzostw zakończyło się poczęstunkiem tradycyjną wojskową grochówką.
- Mistrzostwa Klas Mundurowych są bardzo dobrym przykładem udanej współpracy wojska ze szkołą, CSWL Drawsko z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Cieszę się, że po raz kolejny nasza impreza zakończyła się sukcesem. Myślę, że wraz z wojskiem, samorządem lokalnym i innymi instytucjami przyczyniliśmy się do kształtowaniu odpowiedzialnych postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz podniesienia jakości edukacji obronnej i wyszkolenia uczniów klas mundurowych – powiedział Dyrektor kaliskiego Liceum Maciej Rydzewski. Ogromny wkład w profesjonalne przygotowanie mistrzostw i ich przeprowadzenie włożyli żołnierze i pracownicy cywilni z CSWL Drawsko na czele z dowódcą, pułkownikiem Markiem Gmurskim i panem Henrykiem Babickim. Słowa uznania kierujemy do 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca, 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego Drawsko, Wydziału Żandarmerii Wojskowej z Oleszna, 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca i Składu Drawno. Dziękujemy też sędziemu głównemu Mistrzostw, majorowi Marcinowi Pracowitemu. Mistrzostwa nie byłyby możliwe bez życzliwości i wsparcia finansowego ze strony Starosty Drawskiego, pana Stanisława Kuczyńskiego, który objął patronatem nasze przedsięwzięcie i Zarządu Powiatu Drawskiego. Impreza cieszyła się również patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusz Błaszczaka, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Posła Michała Jacha, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Starosty Stargardzkiego, burmistrzów Kalisza Pomorskiego i Drawska Pomorskiego. Dziękujemy również mediom, które objęły patronatem medialnym i relacjonowały Mistrzostwa: TVP3 Szczecin, Radiu Koszalin, Głosowi Koszalińskiemu i Polsce Zbrojnej.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i organizacyjne oraz ufundowanie nagród sponsorom Mistrzostw – Szkole Przetrwania SurvivalTech z Częstochowy, Hurtowni Artykułów Sportowych Admiral Grzegorza Maciejasza, Bankowi Spółdzielczemu w Kaliszu Pomorskim, Nadleśnictwu Kalisz Pomorski i Drawno, Szczecińskiej Szkole Wyższej Collegium Balticum, Stowarzyszeniu Jesteśmy Razem i Szczecińskiemu Towarzystwu Strzeleckiemu.
Warto także wspomnieć o nauczycielach ZSP w Kaliszu Pomorskim na czele z koordynatorem imprezy ze strony szkoły – majorem rez. Andrzejem Kowalewskim, Renacie Effenberg – Nawrot, zastępcy dyrektora Katarzynie Witek, kierownik internatu Jadwidze Czernidze, Sebastianie Statecznym, Karolu Kalinie, Adamie Stąporku i Aleksandrze Radeckiej, którzy zadbali wspólnie z wojskiem o perfekcyjne i profesjonalne przygotowanie mistrzostw.
Dziękujemy również dyrektorom szkół, opiekunom drużyn i przede wszystkim młodzieży za przyjęcie zaproszenia i przyjazd na poligon drawski. Gratulujemy zwycięskim drużynom i zdobywcom nagród indywidualnych oraz wszystkim uczestnikom III Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych na poligonie drawskim za podjęcie wyzwania i udział w zawodach. Zapraszamy na kolejną edycje w przyszłym roku.

Maciej Rydzewski, Karol Kalina

Klasyfikacja generalna III Ogólnopolskich Mistrzostw klas mundurowych na poligonie drawskim w dniach 18 - 21.06.2018 r.

1. Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie, 31 pkt.
2. II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie, 30 pkt.
3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim (klasa policyjna), 29 pkt.
4. Zespół Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcące w Nowogardzie, 27 pkt.
5. XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr. H. Sucharskiego w Katowicach, 20 pkt.
6. III LO im. Bohaterów Westerplatte w Zespole Szkół im. J. Wyżykowskiego w Głogowie, 19 pkt.
7. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim (klasa wojskowa), 16 pkt.
8. Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu, 16 pkt.
9. III LO im. Jana Pawła II w Grudziądzu, 14 pkt.
10. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, 13 pkt.
11. Szkoła Techniczna przy BZDZ w Bydgoszczy, 12 pkt.
12. Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, 7 pkt.