- Uczymy się działając - warsztaty Kontrastu w Warszawie
Uczymy się działając - warsztaty Kontrastu w Warszawie
czwartek, 28 czerwca 2018
Ostatnie dni czerwca (od 18 do 21.06.2018 r.) licealiści z Kalisza Pomorskiego, wydający gazetę „Kontrast,” spędzili na warsztatach w Warszawie. Tym razem do programu została włączona ścieżka literacka, połączono ćwiczenia dziennikarskie z wiedzą o literaturze.
Młodzież z bliska przyjrzała się miejscom i przedmiotom zapisanym w historii piśmiennictwa. Tej znanej z podręczników i tej anegdotycznej, mniej rozpowszechnionej. I tak w Muzeum Literatury uczniowie podziwiali wystawę składającą się z pamiątek po Adamie Mickiewiczu, które były latami gromadzone przez nieżyjącego już byłego dyrektora Janusza Odworąża – Pieniążka. Oryginalne rękopisy, na przykład „Grażyny”, karty papieru zapisane przez wieszcza. Nawet słynne jego pióro w gablocie do podziwiania. Ale czułość wzbudziły inne pamiątki: buciki jego dzieci, przedmioty z paryskiego mieszkania, no i skrzynia, z którą podróżował jeszcze w czasach studenckich. Wśród wielu eksponatów ułożonych chronologicznie uwagę zwiedzających przykuł również dokument związany z Andrzejem Towiańskim, długa lista podpisów członków Koła Sprawy Bożej. Samo Muzeum Literatury znajduje się w sercu rynku Starego Miasta i przypomina nie tylko o literackiej przeszłości, ale także o tragicznych losach Warszawy, którą po II wojnie światowej dosłownie podniesiono z gruzów.
Dzięki uprzejmości Jarosława Klejnockiego dyrektora Muzeum Literatury, który kilka razy gościł w kaliskim Liceum w roli nauczyciela literatury, młodzież odkryła ważne punkty literackiej mapy Warszawy. Na przykład kawiarnię i restaurację Czytelnik, ulubione miejsce spotkań Tadeusza Konwickiego z Gustawem Holoubkiem, Janusza Głowackiego czy Jana Himilsbacha. O wydawnictwie i jego działalności opowiedział redaktor Robert Mazurek, na którego prośbę do legendarnego Czytelnika przyszedł poseł i muzyk Paweł Kukiz. Rozmowa młodzieży z liderem Kukiz 15 dotyczyła polityki, wolności i sztuki. Było bardzo emocjonująco, a na koniec Paweł Kukiz zaśpiewał wspólnie z uczennicą - Wiktorią Spieler jeden ze swoich przebojów, dedykując go mamie Wiktorii, bo takie było jej marzenie.
Grupa licealistów zwiedziała także sejm, a w roli przewodnika wystąpił poseł Paweł Grabowski. Uczniowie zobaczyli również redakcję Gazety Wyborczej i rozmawiali z Justyną Suchecką, która na co dzień zajmuje się tematami związanymi z edukacją oraz z reporterką Dużego Formatu Ludmiłą Anannikową. Praktyczne ćwiczenia pozwalające odnaleźć się w sytuacji ubiegania się o pracę zaproponował młodym Igor Zalewski, znany publicysta i założyciel warszawskiej Akademii Retoryki. Poprowadziła je dziennikarka Agnieszka Prokopowicz.
W programie nie mogło zabraknąć tradycyjnego spotkania w zielonym miejscu stolicy z Marcinem Mellerem. Znany publicysta mówił o tym jak się dzisiaj wydaje książki, co się sprzedaje i czy na książkach można zarobić. Z kolei pani Agnieszka Malinowska producentka DDTV pokazała grupie studio podczas nagrywania programu na żywo i opowiedziała o pracy dziennikarzy telewizyjnych. Warto dodać, że pierwszy mecz eliminacji polskiej reprezentacji ekipa z Kalisza Pomorskiego oglądała na PGE Narodowym w strefie kibica. Takich emocji nie sposób zapomnieć.
Literacki szlak został spuentowany wizytą w teatrze. Historię Teatru Kamienica przestawił grupie jego aktor - Tomasz Gęsikowski. Jak wygląda dziś praca aktora, czym dla niego jest słowo pisane, jak kreować postać i jak się ratować, gdy w trakcie śpiewania zapomni się tekstu, różne tematy i wiele pytań- tak wyglądała ta niecodzienna lekcja.
Spektakl „Intryga” wyreżyserowany przez Jana Englerta, dyrektora Teatru Narodowego i zagrany przez aktorów tego teatru wystąpił w Kamienicy gościnnie. Był to tak zwany „zielony spektakl” , czyli grano go ostatni raz, dlatego przed publicznością stanęło dwóch reżyserów i dyrektorów: Emilian Kamiński (Teatr Kamienica) i Jan Englert (Teatr Narodowy).
Młodzież po wycieczce nie kryła zadowolenia: - Sądzę, że warsztaty dziennikarskie dla redakcji „Kontrastu” to jedna z najważniejszych wizytówek szkoły w Kaliszu Pomorskim. Wyjazdu do Warszawy z pewnością nie można nazwać zwykłą wycieczką. To co podobało mi się najbardziej to możliwość rozmowy z wyjątkowymi ludźmi: Pawłem Kukizem, Robertem Mazurkiem, Marcinem Mellerem i zwiedzenie miejsc, których nie miałabym możliwości zobaczyć, na przykład studio DDTVN czy redakcji „Gazety Wyborczej”- komentowała Wiktoria Spieler.
Wyjazd licealistów do stolicy nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego burmistrza Kalisza Pomorskiego pana Michała Hypkiego, który od lat inwestuje w rozwój kaliskiej młodzieży i zaangażowania dyrekcji kaliskiej szkoły. Projekt warsztatów „Od Mickiewicza, Tuwima do Pawła Sołtysa, czyli artyści w Warszawie” został napisany przez Aleksandrę Radecką, opiekunkę szkolnego koła dziennikarskiego w ramach większego projektu realizowanego przez działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” – „Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości”, finansowanego przez burmistrza Kalisza Pomorskiego. Nad organizacją wyjazdu czuwały także nauczycielki matematyki: Danuta Stempień i Zyta Bogacz, którym należą się także słowa uznania.

Aleksandra Radecka