- FINAŁ OLIMPIADY SOLIDARNOŚCI Z UDZIAŁEM UCZENNICY KALISKIEGO LICEUM
FINAŁ OLIMPIADY SOLIDARNOŚCI Z UDZIAŁEM UCZENNICY KALISKIEGO LICEUM
czwartek, 28 czerwca 2018
W dniach 6-7 czerwca 2018 r. odbył się finał V edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady Historii”. Był to ostatni etap zmagań po eliminacjach szkolnych, wojewódzkich i wizycie studyjnej w Gdańsku. Województwo zachodniopomorskie w Olimpiadzie reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Natalia Brachun i Maria Poniatowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie oraz Weronika Mazur, uczennica klasy 2a w Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
Zadaniami finałowymi były: stworzenie prezentacji na jeden z trzech podanych tematów, obrona publiczna swojej pracy oraz odpowiedź na pytania z historii Polski w latach 1970 – 1990. Uczestnicy w środę 6 czerwca rywalizowali w miejscu symbolicznym, tj. Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, znajdującym się na terenie Kopalni ,,Wujek”, gdzie w grudniu 1981 r. zginęło dziewięciu strajkujących górników. Była to też okazja do spotkania z uczestnikami tragicznych wydarzeń z okresu stanu wojennego. Zachodniopomorska drużyna stworzyła czarno-biały film dotyczący wchodzenia w dorosłość ludzi dorastających w latach 1976-1989. Dzięki współpracy i dobrego przygotowania zespół bardzo dobrze wypełnił wszystkie zadania konkursowe. Uczennice ze Szczecina i Kalisza Pomorskiego uzyskały tytuł finalistek konkursu.
Udział w „Olimpiadzie Solidarności” był dla nich niezwykłym i cennym przeżyciem oraz bardzo ciekawym doświadczeniem. – Olimpiada dała mi możliwość poznania utalentowanych rówieśników z całej Polski, zapoznania się z tajnikami tworzenia filmu i montażu oraz dowiedzenia się o życiu naszych ówczesnych rówieśników w ciekawych i dla mojego pokolenia odległych czasach Polski Rzeczpospolitej Ludowej – powiedziała Weronika Mazur.

Weronika Mazur