- Pamięć o prawdzie  niecodzienna lekcja historii
Pamięć o prawdzie  niecodzienna lekcja historii
środa, 20 lutego 2019
Co to jest prawda? Prawda to zdanie prawdziwe, które ma potwierdzenie w bezdyskusyjnych faktach. Tak Bogumił Kurylczyk, laureat „Kaliskiego Sokoła” oraz „Przyjaciel Liceum”, rozpoczął w czwartek 14 lutego 2019r. spotkanie z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Swoją krótką prelekcję na temat rzeczywistego obrazu walk o Kalisz Pomorski, które trwały zaledwie kilka godzin w nocy z 10 na 11 lutego 1945 roku, połączył z opowieścią o tragicznej, wojennej miłości dwojga ówczesnych mieszkańców naszego miasta.
Te przeplatające się wydarzenia wojenne i miłosne stanowią kanwę filmu dokumentalnego o mieszkającej w niemieckim Kaliszu Pomorskim, czyli Kallies, rodzinie Wittchow oraz rodzinie Modrow z Jasnopola (Klarphul). Ingeborg Wittchow, córka architekta Wilhelma i wnuczka Alberta, którego grobowiec stoi do dzisiaj na Starym Cmentarzu, pokochała ze wzajemnością Henryka Modrowa, syna właścicieli majątku ziemskiego Klarphul. 10 kwietnia 1944 roku odbyły się ich zaręczyny, ale zaocznie, gdyż Henryk nie otrzymał na tę uroczystość przepustki z wojska. Służył w Normandii gdzie poległ dwa miesiące później podczas inwazji Aliantów. Zginął tam także brat Ingeborg – Joachim Wittchow. A ona po stracie narzeczonego na zawsze pozostała mu wierna.
Zaprezentowany podczas spotkania z młodzieżą film opowiada nie tylko o miłości Ingeborg i Henryka, ale także o zasługach Alberta i Wilhelma Wittchow dla miasta oraz o ucieczce niemieckich mieszkańców Kallies przed nawałą radzieckiej Armii Czerwonej. Możemy go odnaleźć, podobnie jak udokumentowany obraz walk o Kalisz Pomorski w lutym 1945 roku, na licealnym portalu „my-Kalisz Pomorski-okolice-świat” prowadzonym od kilku lat przez Bogumiła Kurylczyka i Joannę Mączkowską.

(ZSP)