- ZSP W KALISZU POMORSKIM PO RAZ TRZECI NA PODIUM POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
ZSP W KALISZU POMORSKIM PO RAZ TRZECI NA PODIUM POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
poniedziałek, 17 czerwca 2019
W dniu 13 czerwca 2019r. w Szczecinie odbył się finał trzeciego sezonu Pomorskiej Ligi Historycznej, konkursu historycznego organizowanego przez Wydział Humanistyczny i Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod patronatem Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
W rozgrywkach finałowych wzięła udział drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką księdza Wojciecha Marcinkiewicza, która po czterech z pięciu rund Ligi była wiceliderem rozgrywek. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej utrzymała drugie miejsce. Uczniowie z Kalisza Pomorskiego są tym samym jedynym zespołem, który w każdym z trzech sezonów PLH zajmował miejsca na podium (trzecie w pierwszym sezonie, pierwsze w drugim i drugie w trzecim).
W ostatniej, piątej rundzie uczestnicy ligowych zmagań zostali zabrani do muzealnego labiryntu na wirtualną grę terenową. Na terenie kilkuset metrów kwadratowych budynku Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przenieśli się w czasie i eksplorowali pomorskie dzieje w różnych wymiarach geograficznych i chronologicznych. Efektem twórczych poszukiwań były prezentacje przygotowane przez drużyny, pokazane jury i pozostałym zespołom.
Po pasjonujących i zaciętych rozgrywkach trwających prawie pięć godzin przyszedł czas na podsumowanie trzeciego sezonu Pomorskiej Ligii Historycznej w roku szkolnym 2018/2019. Ostatecznie uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim obronili drugie miejsce i zostali wicemistrzami ligowych rozgrywek. W nagrodę na przełomie września i października wezmą udział w wycieczce szlakiem historii Pomorza Zachodniego, zorganizowanej przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.
W skład drużyny, której opiekunem merytorycznym był dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski weszli: Karolina Kraska, Mateo Cosaret z klasy 1a, Maciej Kisała z klasy 1ti i Martyna Czerepaniak z klasy 2d, którzy reprezentowali szkołę w finale Ligi, a także uczestniczący we wcześniejszych rundach: akub Schaefer z klasy 1b, Mateusz Martenka z klasy 2a oraz Zuzanna Gabrych z klasy 3a.

Maciej Rydzewski