- Tajemnice kaliskich dróg
Tajemnice kaliskich dróg
środa, 19 czerwca 2019
Kaliscy licealiści, odkrywcy miejscowych tajemnic, już przystąpili do rozszyfrowania kolejnej zagadki. W tym roku tematem ich opracowania jest sieć dróg prowadzących do naszego miasta. Szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania: kiedy one powstały, w jakiej kolejności oraz kto je budował?
Wizję w terenie rozpoczęto od miejsca w Kaliszu Pomorskim szczególnego. To skwer pomiędzy dwoma mostami na Drawicy: przy ul. Krzywoustego i przy ul. Suchowskiej. Ongiś stał tu młyn miejski, natomiast bliżej Pałacu – zamkowy, a z usytuowanej przy nim Bramy Młyńskiej, trzeciej w murach obronnych średniowiecznego grodu Kalis, wiodła droga do Drawska Pomorskiego. To nie pomyłka, ponieważ do końca wieku XIX do stolicy powiatu podążano przez Suchowo, wyjeżdżając z miasta ulicą noszącą tę nazwę. Dodajmy, że nie była ona tylko szlakiem komunikacyjnym…
Jak doskonale widać także dzisiaj ulica Suchowska biegnie po grobli przecinającej dawniej jezioro Młyńskie, które mamy obecnie tylko po stronie prawej. Natomiast po stronie lewej, gdzie płynie rzeka Drawica, są rozległe bagniska stanowiące pozostałość drugiej, osuszonej części tego jeziora. Grobla piętrzyła wodę na potrzeby obu młynów. Kiedy je zamknięto w połowie XIX wieku, obniżono poziom wody w jeziorze Młyńskim, a przez to również w Bobrowie Małym i Bobrowie Wielkim. Dzięki temu miasto uzyskało nowe tereny do rozbudowy, co wiązało się także z możliwością poprowadzenia sieci nowych dróg.
To dziewiąta z kolei tajemnica odkrywana przez młodzież pod kierunkiem Bogumiła Kurylczyka i Joanny Mączkowskiej Rezultaty pracy nad jej rozszyfrowaniem również będzie można przeczytać na portalu naszego Liceum (my-Kalisz Pomorski-okolice-świat). Tę publikację poprzedzi zorganizowana jesienią multimedialna prezentacja.
Tajemnice kaliskich dróg realizowane są w ramach projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś” dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy kaliskim Liceum Stowarzyszenie "Jesteśmy Razem".