- Pamiętali o tych, którzy walczyli za wolną Polskę
Pamiętali o tych, którzy walczyli za wolną Polskę
czwartek, 07 listopada 2019
W ostatnim tygodniu października 2019r. uczniowie z klas wojskowych – kadeci z klasy 2c Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz uczniowie z klasy 1c wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Mundurowa Pamięć” dla certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, zorganizowanej pod patronatem Dyrektora Biura Do Spraw Proobronnych.
Ideą akcji jest upamiętnienie przez młodzież żołnierzy polskich i sojuszniczych armii, którzy zginęli i walczyli podczas drugiej wojny światowej za wolną Polskę. W ramach akcji kadeci oraz uczniowie pozostałych klas wojskowych z zapałem i powagą przystąpili do sprzątania grobów poległych żołnierzy. Zapalony znicz symbolizuje pamięć o Bohaterach. Obecność uczniów przy grobach i pomnikach polskich żołnierzy jest formą uczczenia pamięci o Zmarłych, która jest częścią naszej tradycji i kultury narodowej. Odwiedzając w tym wyjątkowym czasie, miejsca upamiętniające czyn zbrojny Polskich Żołnierzy, młodzież klas wojskowych swoją postawą potwierdziła przywiązanie do tradycji narodowych. Pokazała, że pamięć o polskich bohaterach i ich dokonaniach przetrwa w kolejnych pokoleniach.
Uczniowie pod opieką mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego, wychowawcy klasy 1c o profilu wojskowym, wychowawczyni klasy 2c Renaty Effenberg – Nawrot, z udziałem dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego, uporządkowali miejsca spoczynku, zapalili znicze na grobach i pomnikach bohaterów.
Klasa 2c na grobie Kazimierza Przybysławskiego na kaliskim cmentarzu. Kazimierz Przybysławski był oficerem Dywersji w 120 Pułku Piechoty AK Ziemi Pińczowskiej. Po ujawnieniu się działacz społeczny- spółdzielca, oraz nauczyciel. Aresztowany w 1949r., zwolniony w 1956r. Wyjechał do Kalisza Pomorskiego gdzie został dyrektorem szkoły. Zmarł 24 maja 1976 roku. Został pochowany na kaliskim cmentarzu. Kawaler orderu Virtuti Militari.
Klasa 2c przy symbolicznym pomniku upamiętniającym pilotów U.S. Air Force, których uszkodzony przez niemiecką obronę przeciwlotniczą samolot spadł w 1944r. w okolicach Dębska, w gminie Kalisz Pomorski. Katastrofa Boeinga B-17G wydarzyła się w dniu 29 maja 1944r. Zginęło w niej trzech pilotów amerykańskich, a pozostałych sześciu, w tym jeden ranny, dostało się do niewoli niemieckiej. Samolot wchodził w skład 92 BG z 40 BW, która tego dnia bombardowała zakłady przemysłowe w Cottbus.
Uczennice z klasy 1c na grobie żołnierza polskiego, pochowanego w lesie niedaleko Drawna. Był to plutonowy Józef Zadrożny, który zginął w marcu 1945 roku w potyczce z Niemcami. W 1939 r. Rosjanie zastrzelili mu brata Stanisława. Rodziców wywieziono na Syberię. W 1944 r. znalazł się w Armii Polskiej i trafił do 8. Brygady Artylerii Ciężkiej, 2. Dywizji Artylerii. Z siłami dywizji przybył do Drawna. Tu Józefa Zadrożnego spotkała śmierć i tu pozostał na zawsze.

Chwała bohaterom. Cześć ich pamięci!

Andrzej Kowalewski