- Kaliskie licealistki z Erasmusem+ w Turcji
Kaliskie licealistki z Erasmusem+ w Turcji
poniedziałek, 11 listopada 2019
W dniach od 21 do 28 października 2019r. w stolicy Turcji Ankarze przebywała młodzież z działającej przy ZSP w Kaliszu Pomorskim Grupy Medycznej w składzie Natalia Kopczyk, Ola Kowalczyk, Ola Ramza, Karolina Budnicka, Jola Małysz, Zosia Stąporek, Paulina Klimczak i Zuzia Kostrzewska. Uczennice pod opieką pani Renaty Pietroń, Beaty Wrzosek – Majewskiej, Jadwigi Czernigi i koordynatorki projektu Anny Arcimowicz uczestniczyły w kolejnym, już trzecim spotkaniu międzynarodowym z projektu „Be aware for your future” w ramach Programu Erasmus+ .
Tym razem gospodarzem spotkania była turecka szkoła Sehit Ertan Akgul Anatolian Lisesi znajdująca się w dzielnicy Etimesgut. Uczestniczki zostały otoczone opieką tureckich rodzin, podobnie, jak ich rówieśnicy z Włoch, Litwy i Łotwy.
Pierwszy dzień pobytu upłynął pod znakiem ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy, gdzie nasze reprezentantki pełniły zadania instruktorów. Po przełamaniu pierwszych barier okazało się, iż zajęcia są interesujące zarówno dla wszystkich uczestników, jak i licznych obserwatorów. Kolejnym zadaniem tego dnia była wizyta w Oddziale Straży Pożarnej w Etimesgut, gdzie strażacy zaprezentowali zarówno sprzęt i zademonstrowali liczne ćwiczenia i zadania. Szczególną atrakcją cieszyły się specjalistyczne symulatory oraz podnośnik. Kolejny dzień minął pod znakiem ćwiczeń instruktarzowych z zakresu PP, zaś po obiedzie gospodarze zaplanowali dla nas wizytę w AFAD - Centrum Symulacji Trzęsień Ziemi. Przedstawiono nam historię powstania tej organizacji, sprzęt , którym dysponują oraz uczestniczyliśmy w symulowanych ćwiczeniach z udziałem wyszkolonego psa. Turcja znajduje się na terenie obszarów sejsmicznych, zaś trzęsienia ziemi są wywoływane rozdzielaniem się i przesuwaniem płyt tektonicznych, stąd tak ważnym jest odpowiednie przygotowanie społeczeństwa na ewentualne kataklizmy. Tego samego dnia opiekunowie zwiedzili wyjątkową i nowoczesną szkołę średnią kształcącą uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów technicznych w tym z robotyki. Szkoła posiada własne źródła energii i szereg nowoczesnych rozwiązań. Przyjmuje co roku 90 kandydatów spośród 80000 chętnych. Czwartek minął pod znakiem kolejnych ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zwiedzania Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Etimesgut. To nowoczesny obiekt wyposażony w liczne pracownie do zajęć z osobami niepełnosprawnymi oraz dający możliwość pozostawienia pacjentów pod opieką specjalistów, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Podopieczni zaprezentowali nam sztukę teatralną, którą przygotowali na zajęciach w ośrodku. Kolejnym wydarzeniem była wizyta w siedzibie Tureckiego Czerwonego Krzyża, gdzie uczniowie i opiekunowie zapoznali się z historią działalności tej organizacji w Turcji. Ciekawostką były liczne zdjęcia, czasopisma, narzędzia lekarskie, samochody i urządzenia tam zgromadzone. Po tej wizycie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez burmistrza dzielnicy Etimesgut, który opowiedział nam o rozwoju tej dzielnicy, jak również o projektach edukacyjnych realizowanych przez inne szkoły i instytucje. Na kolejny dzień gospodarze zaplanowali zwiedzanie Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka. Była to dla nas wyjątkowa lekcja historii. Sobota była dniem w którym odbyła się Olimpiada Wiedzy z Zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Wszystkie zespoły bardzo poważnie podeszły do przedstawionych zadań, wśród członków komisji znajdował się również przedstawiciel Czerwonego Półksiężyca. Puchar i zwycięstwo przypadło naszym reprezentantkom i z tego tytułu składamy im serdeczne gratulacje. Ten intensywny tydzień zakończył się wręczeniem certyfikatów, wymianą upominków oraz przedstawieniem w wykonaniu młodzieży tureckiej.
Turcja okazała się krajem o wyjątkowej, barwnej kulturze i historii, krajem wielu smaków i aromatów i życzliwych , gościnnych ludzi. Przed nami intensywna praca oraz kolejne spotkanie, tym razem w Jaunpils na Łotwie w marcu przyszłego roku.

Anna Arcimowicz