- Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące?
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące?
czwartek, 21 listopada 2019
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące? Tak rozpoczął się wykład w ZSP w Kaliszu Pomorskim poprowadzony przez dr Tomasza Denkiewicza Zastępcę Dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego w poniedziałek 18 listopada 2019r. dla uczniów klas pierwszych.
Pierwszoklasiści z zaciekawieniem słuchali zagadek fizycznych i wspólnie z prowadzącym szukali odpowiedzi na nurtujące pytania. Wracając do tytułowego pytania. Oczywiście samego promieniowania nie można zobaczyć, ale można zobaczyć niektóre efekty jego działania. Urządzenie, które pozwala obserwować ślady cząstek elementarnych, to komora Wilsona, nazywana także komorą mgłową. Jej działanie opiera się na wykraplaniu się pary alkoholu w miejscu, gdzie doszło do jonizacji cząstek powietrza, czyli w miejscu przejścia cząstki promieniowania jonizującego. W czasie wykładów, uczniowie zwrócili uwagę na następujące kwestie:
- Zosia: „Doktor Tomasz Denkiewicz opowiadał nam, jak się produkuje energię ze źródeł odnawialnych i nieodnawialnych. Wspólnie przedyskutowaliśmy zalety stosowania źródeł odnawialnych. Mówiliśmy również o skutkach ubocznych stosowania źródeł odnawialnych, a mianowicie zmiana krajobrazu, zacienianie i hałas przy wiatrakach, odpady po wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych, które trafiają na złomowiska wytwarzając niekorzystne dla środowiska związki siarki przenikające do gleby. W trakcie wykładu mieliśmy możliwość przeprowadzenia pomiarów promieniowania alfa, beta i gamma przy pomocy specjalnego miernika.”
- Grzegorz: „Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących elektrowni jądrowych oraz tego jak funkcjonują. Ponadto mogliśmy sami zmierzyć promieniowanie, które emitują różne przedmioty. Na koniec spotkania osoby aktywne otrzymały nagrody. Moim zdaniem spotkanie było bardzo interesujące. Uważam, że trzeba kontynuować tak ciekawe zajęcia.”
Na zakończenie czterogodzinnego spotkania z fizyką, Zastępca Dyrektora Katarzyna Witek podziękowała dr Tomaszowi Denkiewiczowi za ciekawy i przystępny sposób przedstawienia trudnych zagadnień fizycznych. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy ZSP w Kaliszu Pomorskim z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zosia Stąporek kl. 1ag, Grzegorz Owczarek kl. 1ti