- III Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy
III Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy
czwartek, 12 grudnia 2019
W czwartek 5 grudnia 2019r. młodzież szkoląca się w grupach medycznych z powiatu drawskiego sprawdziła swoją wiedzę i umiejętności w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim rywalizując w III Powiatowej Olimpiadzie Pierwszej Pomocy pod patronatem Starosty Drawskiego oraz I Szkolnej Olimpiadzie Dwójek Ratowniczych.
III Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy została zorganizowana w ramach realizacji zadania publicznego powiatu drawskiego „Bezpieczny powiat drawski. Nauka i doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez członków grupy medycznej Medical Team ZSP Kalisz Pomorski oraz prowadzenie szkoleń w placówkach oświatowych”.
Olimpiady składały się z trzech modułów: testu wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, sprawdzianu praktycznego z wykonywania RKO na elektronicznym fantomie oraz scenek symulacyjnych z udzielania pomocy poszkodowanym.
Scenki symulacyjne pozwoliły młodzieży zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, sprawdzić się w działaniu, doskonalić współpracę w zespole. „Młodzi ratownicy” mieli za zadanie m.in. pomóc poszkodowanym po amputacji nogi i ręki, podtopionym, poszkodowanym po zatruciu grzybami, zatruciu spalinami, poszkodowanym po próbie samobójczej, po napadzie drgawkowym, z wbitym ostrym przedmiotem, po wypadku komunikacyjnym, panikującej matce z nieoddychającym niemowlęciem itp. Zadania były trudne i bardzo realistyczne dzięki pozorantom – Marceli, Amelce, Martynie, Uli i Mai z 2 b, Oliwii Miłoszowi i Igorowi z 1 ag oraz charakteryzatorkom: Karolinie i dwóm Wiktoriom z klasy I b, Zuzi i Klaudii z 2a. Oni również mieli okazję do doskonalenia swoich umiejętności aktorskich i plastycznych w praktycznym działaniu i zrobili to świetnie.
Wszyscy startujący bardzo dobrze poradzili sobie z teorią i działaniem praktycznym w zainscenizowanych scenkach. Najwięcej, głównie drobnych błędów komisja konkursowa stwierdziła przy praktycznym wykonaniu RKO. Wysokie wymagania sędziów w tym zakresie wynikały z faktu, że z badań i wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji wynika, iż jakość RKO prowadzonego przez świadków zdarzenia nadal nie jest na zadowalającym poziomie i że należy nadal propagować i ćwiczyć te umiejętności w społeczeństwie.
Komisja sędziowska składająca się z ratowników medycznych i strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim jednogłośnie stwierdziła, że, poziom wiedzy i umiejętności wszystkich zawodników był bardzo wysoki.
Rywalizacja była bardzo zacięta. O kolejności miejsc zdecydowała niewielka różnica punktów. W klasyfikacji generalnej Olimpiady Pierwszej Pomocy pierwsze miejsce zdobyła drużyna ZSP Kalisz Pomorski, drugie ZSP Drawsko Pomorskie II grupa, trzecie ZSP Drawsko Pomorskie I grupa, a czwarte miejsce ZSP ze Złocieńca. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 ze Złocieńca, drugie miejsce Szkoła Podstawowa z Kalisza Pomorskiego, trzecie miejsce Szkoła Podstawowa im. z Wierzchowa, a czwarte miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 ze Złocieńca.
I Szkolna Olimpiada Dwójek Ratowniczych zorganizowana została w ramach realizacji zadania publicznego „Rozwój rowerowego ochotniczego pogotowia ratunkowego w Kaliszu Pomorskim poprzez doskonalenie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz zwiększenie kompetencji dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w gminie Kalisz Pomorski”. W olimpiadzie dwójek ratowniczych startowało siedem zespołów. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęły Rozalia Hildebrand i Jolanta Małysz, drugie miejsce Nikola Pietkiewicz i Natalia Syroka, a trzecie miejsce Zuzanna Bürger i Kinga Czyrkun.
Na zakończenie zawodów opiekun wraz z zespołem z Drawska Pomorskiego zaprezentował pokaz jak należy udzielać pierwszej pomocy osobie, która chciała odebrać sobie życie poprzez powieszenie. To dość skomplikowane umiejętności ratownicze, ale warto je znać.
Uczestnicy Olimpiad zostali uhonorowani przez zaproszonych gości Starostę Drawskiego Stanisława Cybulę, Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Grabacza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim Pawła Kulbackiego oraz Dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim Macieja Rydzewskiego pucharami, dyplomami i nagrodami. Organizatorami zawodów była Grupa Medical Team z ZSP w Kaliszu Pomorskim pod opieką instruktora pierwszej pomocy, nauczycielki wychowania fizycznego Renaty Pietroń oraz kierownika internatu Jadwigi Czernigi.
Dziękujemy Staroście Drawskiemu, Zarządowi Powiatu Drawskiego i Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego za dofinansowanie projektów edukacyjnych związanych z pierwszą pomocą przedmedyczną, realizowanych przez działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”. Wierzymy, że zdobyta przez młodzież wiedza i umiejętności przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Kalisza Pomorskiego i powiatu drawskiego.

Renata Pietroń