- Happening antynikotynowy
Happening antynikotynowy
czwartek, 12 grudnia 2019
- Już od kilku lat grupa teatralna „ Klepsydra” urządza w kaliskim Liceum antynikotynowy happening. I właśnie zobaczymy jego kolejną odsłonę – Tak Maciej Rydzewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, zaprosił uczniów do uczestnictwa w wystawionym 4. grudnia 2019 r. na przerwie międzylekcyjnej krótkim, ale wymownym przedstawieniu. Rozpoczął je gęstniejący nieustannie dym, z którego kłębów wyłoniły się postaci przebrane za papierosy, do których lgnęli ubrani na czarno palacze z zawieszonymi na piersiach wizerunkami czarnych od nałogu płuc.
Wkrótce tę „złą” czeredę przepędziły siły „dobra”, czyli postaci białe symbolizujące rozum oraz zdrowie. Oczywiście to trwające kilka minut przepędzanie miało swoją dramaturgię odpowiednią do tego, jak trudne jest pozbycie się nałogu tytoniowego i spowodowanych przez niego dolegliwości. W końcowej scenie nie było już ani papierosów, ani czarnych postaci, ani zadymionych płuc.
- To prosty, lecz bardzo wymowny spektakl. Powtarzamy go bynajmniej nie do znudzenia, gdyż wśród naszych uczniów zawsze ktoś nowy jest jego widzem oraz ktoś nowy jego uczestnikiem, ponieważ w akcję włączamy nie tylko aktorów. Stąd wiem, że ta „zadyma wokół dymienia” zapada w pamięci młodzieży, czyli wychowuje przez sztukę, przemawiając w sposób skuteczny do rozsądku – stwierdziła na zakończenie happeningu opiekunka „Klepsydry” Joanna Mączkowska.
Dziękujemy serdecznie Dyrekcji kaliskiego Liceum i Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury oraz pani pedagog Annie Józiak za pomoc i okazaną życzliwość.

(ZSP)