- Grudniowy koncert Dystractora
Grudniowy koncert Dystractora
środa, 25 grudnia 2019
W przedświąteczny poniedziałek 16 grudnia 2019r. na sali gimnastycznej ZSP w Kaliszu Pomorskim odbył się koncert szkolnego zespołu muzycznego DYSTRAKOR, prowadzonego przez nauczyciela historii i pasjonata muzyki Konrada Chwastka. Koncert był podsumowaniem zajęć muzycznych prowadzonych z młodzieżą w ramach projektu realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” – „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, dofinasowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.
DYSTRAKTOR wystąpił w nowej odsłonie personalnej, ponieważ specyfika szkolnego zespołu muzycznego polega na tym, że jego skład ulega zmianom związanym z naturalnym rytmem pracy szkoły, jedni uczniowie kończąc szkołę opuszczają zespół, a inni nowo przybyli go zasilają. Efekt fuzji debiutujących w zespole nowych muzyków z wcześniejszymi wykonawcami okazał się nadzwyczaj udany. Spotkały się osobowości nieprzeciętne, pełne radości, energii i młodzieńczego zapału. To wszystko zaowocowało zmianą repertuaru na bardziej współczesny, mocno energetyczny, który w interpretacji uczniów niekiedy brzmiał nawet lepiej niż pierwowzór.
Nowe brzmienie DYSTRAKTORA zaskoczyło świeżością i mocą. Na scenie występowało jednocześnie 8, a nawet 9 wykonawców, z których każdy okazał się być istnym wulkanem energii. Gitary Amandy Guby, Anety Myślińkiej i Kacpra Sukiennika były soczyste, bas Konrada Chwastka pulsujący, perkusja Agaty Plecety precyzyjna, klawisze Doriana Dybnera budowały doskonałe tło i tworzyły dzięki brzmieniom imitującym organy Hammonda niepowtarzalny klimat muzyki lat 70-tych. Trzy wokalistki obdarzone zupełnie innym z pozoru nie do pogodzenia głosem: Zosia Burzyńska ciemnym gospelowym altem, Nikola Pietkiewicz energetycznym i radosnym rockowym mezzosopranem, Daria Milczach delikatnym i dźwięcznym sopranem, świetnie współpracowały tworząc zgrane trio. I na koniec jakby z zupełnie innej bajki Hania Bruzi i jej skrzypce. Instrument ewidentnie kojarzony z muzyką klasyczną w ręku Hani okazał się świetnym dopełnieniem tradycyjnego rockowego instrumentarium.
Nikt nie mógł przejść obojętnie obok tak dynamicznej i pełnej energii muzyki. Na koncert przybyła duża grupa uczniów, rodzice wykonawców i nauczyciele. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce DYSTRAKTORA. Poniedziałkowy koncert był dla wielu obecnych wydarzeniem niezwykłym, muzyczną ucztą, którą będą pamiętali jeszcze przez długi czas. „Śmiem twierdzić, że to najlepszy koncert DYSTRAKORA w jakim brałem udział, a brałem udział we wszystkich” – powiedział opiekun zespołu Konrad Chwastek. Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski życzył młodym artystom po zakończeniu koncertu, by dalej rozwijali swoje pasje i by ich kolejne występy były co najmniej tak udane jak ten poniedziałkowy. Za pomoc w przygotowaniu koncertu, wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego i oświetlenia dziękujemy dyrektorowi kaliskiego Ośrodka Kultury pani Małgorzacie Dziadek, za realizację dźwięku panu Adamowi Stąporkowi. Za wparcie finansowe, dzięki któremu możliwy jest rozwój muzycznych pasji młodzieży dziękujemy Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego panu Januszowi Garbaczowi.

Z muzycznym pozdrowieniem Konrad Chwastek
Konrad Chwastek