- Jasełka spełnionych marzeń
Jasełka spełnionych marzeń
środa, 25 grudnia 2019
Podczas tegorocznych Jasełek w kaliskim Liceum, tradycyjnie odegranych przez grupę teatralną „Klepsydra”, życzono sobie wzajemnie spełnienia choć jednego z marzeń, które mają zarówno uczniowie, nauczyciele jak i zaproszeni na uroczystość goście.
A przybyli na nią w piątek, 20 grudnia 2019r., powitani przez dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Macieja Rydzewskiego: wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego Stanisław Samek, dyrektor Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim Małgorzata Dziadek, kierownik Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim Urszula Miłoszewska, por. Anna Zieniewicz z 16. WOG Drawsko, komendant Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim Wojciech Czyżak, przyjaciel szkoły Wiesław Piotrowski oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Drawsko Grzegorz Stempień.
Gościem szczególnie serdecznie powitanym był zmagający się z ciężką chorobą uczeń klasy trzeciej policyjno- penitencjarnej Krzysztof, któremu towarzyszyli rodzice. By pomóc w jego kosztownej kuracji młodzież z „Klepsydry” zorganizowała zbiórkę pieniędzy.
Z zaproszenia do złożenia życzeń, które bez wyjątku były ciepłe, dobre oraz szczere, skorzystali: wiceburmistrz Stanisław Samek, ksiądz Przemysław Gracek i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Małgorzata Mickun.
Sam spektakl, jak każdego roku przygotowany przez opiekunkę „Klepsydry” Joannę Mączkowską, zadziwił bijącym ze sceny bożonarodzeniowym pięknem. Prostym, czystym, szlachetnym niczym śpiewane od wieków polskie kolędy oraz wigilijne symbole z szopką i aniołami na czele. Role aniołów witających gości odegrał duet: Kaja Kamińska i Wiktoria Spieler. Hanna Bruzi swoją grą na skrzypcach zachwyciła publiczność i wprowadziła w świąteczny nastrój. Nastrojowe kolędy wykonały: Daria Milczach , Nadia Mrozińska oraz Wiktoria Spieler. Publiczność współuczestniczyła w tym misterium, przekazując sobie świece jako światełko pokoju, a anioły rozsypywały piórka ze swoich skrzydeł, naśladujące płatki nieobecnego za oknami śniegu.
Przybył również święty Mikołaj do złudzenia przypominający, mimo przebrania, dyrektora Macieja Rydzewskiego, zaś towarzysząca mu Śnieżynka przemówiła głosem wicedyrektor Katarzyny Witek. Niespodziewani świąteczni goście złożyli serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz rozdawali słodycze, które były miłą niespodzianką dla wszystkich obecnych na uroczystości.
Zanim uczniowie rozeszli się na klasowe wigilie, dyrektor Maciej Rydzewski podziękował Joannie Mączkowskiej za wzruszające Jasełka. Natomiast ich organizatorka skierowała swoje podziękowania do wszystkich, którzy jej w tym pomogli. Szczególnie do zespołu grupy teatralnej „Klepsydra”, Dyrekcji kaliskiego Liceum i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, księdza Przemysława Gracka, Nadleśnictwa Drawsko oraz do Malwiny Cybulskiej, Adama Stąporka i Władysława Sałachuba. Warto dodać, że tym dniu można było także kupić szkolną gazetę „Kontrast” i tym samym wspomóc dalsze leczenie Krzysztofa.

ZSP