- Kaliscy licealiści reprezentowali Polskę w biegu Drogą życia i śmierci w Wilnie
Kaliscy licealiści reprezentowali Polskę w biegu Drogą życia i śmierci w Wilnie
sobota, 18 stycznia 2020
W dniu 11 stycznia 2020r. w Wilnie na Litwie odbył się międzynarodowy bieg „Drogą życia i śmierci”, upamiętniający bohaterów, którzy zginęli za wolność Litwy 13 stycznia 1991 roku w walce z Armią Radziecką, podczas szturmu na wieżę telewizyjną w Wilnie. Polskę reprezentowała grupa licealistów z klas wojskowych i policyjnych ZSP w Kaliszu Pomorskim pod opieką Andrzeja Kowalewskiego i Krzysztofa Wójciaka.
Uczniowie z Kalisza Pomorskiego zostali wytypowani do udziału w biegu przez Biuro do Spraw Proobronnych MON, które otrzymało zaproszenie na imprezę od Litewskiego Związku Strzeleckiego. Licealiści wraz z opiekunami wzięli udział w uroczystościach rocznicowych, które rozpoczęły się na Cmentarzu na Antokolu. Złożyli biało czerwoną wiązankę na grobach Obrońców Wolności. Po ceremonii uczestnicy biegu, w tym kaliska biało czerwona drużyna w wojskowych mundurach pobiegła wraz z uczniami szkół wojskowych z Litwy, Łotwy i Estonii ulicami Wilna do Wieży Telewizyjnej, gdzie mer Wilna Raimundas Alekna wręczył puchary miasta Wilna najstarszym uczestnikom biegu. Wszyscy, którzy pomyślnie pokonali dziewięciokilometrową trasę biegu, otrzymali pamiątkowe medale i broszurki. Polskie flagi niesione przez kaliskich kadetów z klasy wojskowej podkreślały uczestnictwo wśród biegaczy, których w tym roku było około dziewięć tysięcy, reprezentacji naszego kraju. Uczniowie z różnych krajów wzajemnie się wspierali i pomagali sobie na najtrudniejszych odcinkach biegu. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się naszywki powiatu drawskiego, którymi nasi uczniowie wymieniali się z kolegami z innych państw oraz flaga z herbem Kalisza Pomorskiego. Wywiadu do TVP Wilno udzielił kadet Rafał Katuszonek z certyfikowanej klasy wojskowej 2c. Wspólne zdjęcia były posumowaniem wspaniałej atmosfery jaka panowała przed, w trakcie i po biegu.
Kolejny dzień spędzony w Wilnie, niedzielę, uczniowie poświęcili przede wszystkim na odwiedziny w miejscach ważnych dla każdego Polaka, związanych z polskością miasta. Byli na Ostrej Bramie, gdzie modlili się przy cudownym obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej. Na cmentarzu na Rossie złożyli kwiaty i znicze na grobie Józefa Piłsudskiego. Uczestniczyli w pięknej myszy świętej w kościele świętego Ducha, gdzie polskie mundury wzbudziły duże zainteresowanie wileńskich Polaków. Młodzież znalazła też czas na wieczorny spacer piękną wileńską starówką.
Dla kaliskich licealistów reprezentowanie Polski w biegu „Drogą życia i śmierci” było dużym wyróżnieniem i zaszczytem, okazją do pogłębienia więzi między Polską i Litwą, a obecność w miejscach ważnych dla naszej historii i kultury wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu.
Dziękujemy przedstawicielom Biura do Spraw Proobronnych za okazane zaufanie i wytypowanie uczniów z ZSP w Kaliszu Pomorskim do udziału w biegu. Dziękujemy również Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego za współorganizację wyjazdu na Litwę i dofinansowanie wyjazdu w ramach promocji miasta oraz Staroście Drawskiemu i Zarządowi Powiatu Drawskiego za dofinansowanie noclegu uczniów w Wilnie, co dało młodzieży możliwość zwiedzenia miasta. Dziękujemy też firmie transportowej pana Leszka Struszki z Drawska Pomorskiego za bezpieczny i komfortowy transport na Litwę w promocyjnej cenie.

Andrzej Kowalewski, Krzysztof Wójciak