- Niezwykły wieczór w kaliskim Pałacu
Niezwykły wieczór w kaliskim Pałacu
sobota, 15 lutego 2020
Najlepsze kawałki po polsku od czasu „Bogurodzicy” - taką recenzję „Zoomu najbliższego świata” napisał znany publicysta – Robert Mazurek. W książce, która jest antologią dziennikarskich tekstów "Kontrastu", teraz dostępne są niemal wszystkie perełki!

Dnia 4 lutego 2020r. w kaliskim Pałacu Biblioteka Publiczna zorganizowała promocję książki, której redaktorem jest Aleksandra Radecka, polonistka pracująca w ZSP w Kaliszu Pomorskim i autorka zbioru reportaży „Ślady, które przetrwały”. Spotkanie przyciągnęło nawet drawszczan oraz wielu kaliszan. Nie zabrakło burmistrza miasta pana Janusza Garbacza i przewodniczącego Rady Miasta pana Pawła Kulbackiego, radnych, dyrektora MGOK pani Małgorzaty Dziadek, kierownika biblioteki pani Urszuli Miłoszewskiej, dyrektora Liceum pana Macieja Rydzewskiego, pani wicedyrektor Katarzyny Witek, nauczycieli, a także uczniów, absolwentów kaliskiej szkoły oraz mieszkańców gminy. W Sali Rycerskiej zebrało się ponad 120 osób. Tym razem zamiast tradycyjnie ustawionych krzeseł były stoliki. Na czytelników czekała niespodzianka: nowy numer szkolnej gazety „Kontrast” i lampka wina. Klimat literackiej kawiarni prowadzącemu rozmowę z Aleksandrą Radecką dr. hab. Erykowi Krasuckiemu udało się utrzymać przez ponad dwie godziny.
Jego obecność na uroczystości nie była przypadkowa, jako prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Drawska „Meander” reprezentował wydawcę tekstów. Warto dodać, że to z inicjatywy Eryka Krasuckiego doszło do ich publikacji. Wydawnictwo zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik 2019 - 2021 oraz powiat drawski. Wieczór otworzyła dziennikarka „Kontrastu” Hanna Bruzi, wykonując na skrzypcach utwór „Wojny gwiezdne” zespołu Kryzys.
Aleksandra Radecka, która od ponad piętnastu lat prowadzi w kaliskim Liceum koło dziennikarskie, wspominała początki gazety oraz okoliczności powstania niektórych tekstów. Wędrówka w przeszłość miała swoje ważne punkty. Pojawiały się nazwiska tych, którzy zostawili trwały ślad w „Kontraście”: Sławomira Sudnicka (współzałożycielka pisma), śp. Maciej Kozłowski (znany polski aktor, pierwszy warszawski mecenas licealistów), Tomasz Ogonowski (były dziennikarz, obecnie dramaturg BTD w Koszalinie, który prowadził warsztaty dla młodych dziennikarzy), Robert Mazurek (znany publicysta, dzięki któremu uczniowie mogli spotkać się z wieloma niezwykłymi ludźmi, ale przede wszystkim prowadzący warsztaty dla młodych w Kaliszu Pomorskim i Starej Studnicy).
Nie obyło się bez wzruszeń i śmiechu. Byli członkowie „Kontrastu”, autorzy zamieszczonych w książce artykułów, chętnie wracali pamięcią do chwil spędzonych w kaliskim Liceum, a szczególnie do tych związanych z pracą w redakcji gazety.
- To była najcudowniejsza przygoda, jaką było dane mi przeżyć. Nie tylko w liceum, ale w ogóle w życiu. To są czasy, których nie da się zapomnieć - mówił Jakub Biegniewski były redaktor naczelny miesięcznika. I dodał : - Wydaje mi się, że najpiękniejsze, czego mogłem się nauczyć, to otwartości na świat, możliwości myślenia z otartą głową. O książce wypowiedział się także Eryk Krasucki: - Jest to książka, przede wszystkim pokazująca jak wielka praca została wykonana, jeśli chodzi o Aleksandrę Radecką i innych opiekunów „Kontrastu”. Pokazuje jak świat opisują młodzi ludzie, jak opisywali go w latach 2003-2019
. Spotkanie umiliły także absolwentki naszego liceum: Malwina i Karolina Cybulskie, wykonując utwór Pearl Jam. Najszczerszą, spontanicznie wygłoszoną, rekomendacją spotkania były słowa jednej z mieszkanek Kalisza Pomorskiego: „Czuję się, jakbym brała udział w programie TVP Kultura”.
Zwieńczeniem wieczoru było wręczenie książek z dedykacją dla wszystkich chętnych, których nie brakowało. Spotkanie było także okazją do sprzedaży szkolnej gazety, zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na dalszy rozwój talentów dziennikarskich młodzieży oraz pomoc dla Krzysztofa Krupińskiego ucznia kaliskiego Liceum, by kontynuować jego dalszą rehabilitację.

Marta Rogowska, Zofia Zawrot, dziennikarki „Kontrastu”