- PAMIĘTALI O 75. ROCZNICY ZAKOŃCZENIA WALK O KALISZ POMORS
PAMIĘTALI O 75. ROCZNICY ZAKOŃCZENIA WALK O KALISZ POMORS
wtorek, 18 lutego 2020
W środę 12 lutego 2020r. jak co roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięli aktywny udział w obchodach 75. Rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski. Poczet sztandarowy oraz delegacja z zastępcą dyrektora szkoły uczestniczyli w części oficjalnej obchodów pod pomnikiem poświęconym pionierom ziemi kaliskiej. Licealiści wygłosili referat historyczny oraz uświetnili uroczystość w kaliskim Pałacu muzyką i piosenkami. Kierownik internatu, jak co roku złożyła wizytę kombatantom.
Obchody 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski rozpoczęły się uroczystym apelem pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej, w którym brał udział poczet sztandarowy i delegacja ZSP w Kaliszu Pomorskim, która wraz z pozostałymi uczestnikami uroczystości złożyła kwiaty pod pomnikiem. W obchodach brały udział władze samorządowe Kalisza Pomorskiego z Burmistrzem panem Januszem Garbaczem, delegacje kaliskich jednostek i instytucji, harcerze, mieszkańcy oraz Kompania Honorowa i Poczet Sztandarowy wystawiony przez 2 Brygadę Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu. Kolejnym punktem uroczystości była msza święta za Ojczyznę.
W południe w Pałacu w Kaliszu Pomorskim uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim wygłosili prelekcję pt. „Pamięć o prawdzie” przygotowaną z okazji 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski, której autorem jest pan Bogumił Kurylczyk. Program przygotowany przez panią Joannę Mączkowską, polonistkę z kaliskiego Liceum, reżysera teatralnego oraz założycielkę grupy teatralnej „Klepsydra”, zaprezentowali uczennica liceum Hanna Bruzi oraz Hubert Przybylski i Łukasz Ziółkowski z technikum informatycznego. Uczniowie przedstawili wspomnienia niemieckich mieszkańców miasta z ich ucieczki przed Armią Czerwoną w lutym 1945 r. Zaprezentowano również dwa filmy dokumentalne, w których tragiczny luty 1945 r. wspominała pani Ingeborg Wittchow i pan Hans Joachim Zühlke. Filmy zrealizowali pani Joanna Mączkowska i pan Bogumił Kurylczyk. Na zakończenie spotkania w Pałacu Hanna Bruzi wykonała na skrzypcach „Melodię” op. 42 Piotra Czajkowskiego oraz Nokturn Es-dur nr 2 op. 9 Fryderyka Chopina, a Wiktoria Spieler zaśpiewała dwa utwory: „Czas nas uczy pogody” i „Jeszcze w zielone gramy”.
Po części artystycznej pani Małgorzata Dziadek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, pan Stanisław Samek, z-ca Burmistrza Kalisza Pomorskiego oraz pan Paweł Kulbacki, przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, wręczyli nagrody i wyróżnienia laureatom Gminnego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego pt. „Kalisz Pomorski w oczach mieszkańców”.
Następnie w Galerii Pałacowej zaprezentowano wystawę „Kalisz Pomorski w XX i XXI wieku”. Na wystawie zobaczyć można m.in.: powiększone reprodukcje kaliskich pocztówek z I poł XX wieku pochodzących z bibliotecznych zbiorów, przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców miasta.
Jak co roku Kierownik Internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim Jadwiga Czerniga ora Sekretarz Szkoły Małgorzata Dybner odwiedziły kombatantów mieszkających na terenie gminy. Pojechały do pana Wiktorowa Wasiłkowskiego z Suchowa oraz pana Edwarda Jaskulskiego z Sienicy, którym wręczyły kwiaty i upominki oraz przekazały życzenia od młodzieży, władz miasta i mieszkańców Kalisza Pomorskiego.
Na koniec obchodów 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski został zaprezentowany wieczorem w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim koncert pt. ”Jesteśmy Polką i Polakiem”.

(ZSP)