- Sokół Kaliski dla Macieja Rydzewskiego- Dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim
Sokół Kaliski dla Macieja Rydzewskiego- Dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim
środa, 04 marca 2020
Tegorocznymi laureatami tytułu „Sokoła Kaliskiego”, jaki nadaje w imieniu samorządu Kalisza Pomorskiego kapituła pod przewodnictwem Burmistrza pana Janusza Garbacza, zostali: pan Maciej Rydzewski – Dyrektor naszego Liceum oraz śp. Stefan Strzałkowski - przyjaciel Gminy, samorządowiec, a także Poseł na Sejm RP. Na uroczystość wręczenia statuetek, która odbyła się 27 lutego przybyło wielu zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów i mieszkańców.
Jak napisano w laudacji odczytanej przez Joannę Mączkowską (laureatka „Sokoła Kaliskiego 2015), Dyrektora Macieja Rydzewskiego nagrodzono za niezwykłe zdolności zaszczepiania w młodych ludziach szacunku dla własnych korzeni. Zaszczepiania dumy ze swojego miejsca urodzenia lub nauki w naszym mieście, które nieprzypadkowo ma herb stanowiący od siedmiu stuleci wizualizację łacińskiej maksymy „Plus ratio quam vis”, czyli głoszącej, że „Rozum zwycięża siłę”. I właśnie w krzewieniu tej prawdy tak bardzo zasłużył się pedagog i historyk jakim jest pan Maciej Rydzewski. Ponadto w dużej mierze dzięki niemu powstała Izba Pamięci, gromadząca cenne ślady przeszłości, które wykorzystuje w edukacji młodzieży, prowadzącej do lepszego rozumienia regionalnej historii, w tym skomplikowanych dziejów Kalisza Pomorskiego. Pan Maciej Rydzewski był także jednym z inicjatorów upamiętnienia postaci śp. Kazimierza Przybysławskiego, byłego Wicedyrektora kaliskiego Liceum, Żołnierza Wyklętego i Kawalera Orderu Virtuti Militari.
Po części oficjalnej oraz licznych gratulacjach, jakie złożono na ręce pana Macieja Rydzewskiego, zaprezentowano program artystyczny. Wystąpiły w nim także solistki z grupy teatralnej „Klepsydra” – Wiktoria Spieler i Daria Milczach, śpiewając utwory dedykowane laureatom jako symboliczne wyrazy uznania dla ich działań. W podziękowaniu za profesjonalizm oraz dostarczone wzruszenia, publiczności nagrodziła artystów gromkimi brawami. Natomiast Joanna Mączkowska ,za pomoc w przygotowaniu uroczystości, otrzymała podziękowania i kwiaty od Burmistrza pana Janusza Garbacza.
Pan Dyrektor otrzymał także życzenia i gratulacje od wszystkich pracowników naszego Liceum, które odczytała pani Jadwiga Czerniga- Kierownik internatu. Młodzież z kaliskiego Liceum wręczyła laureatowi kwiaty będące symbolem wdzięczności i pogratulowała tak zacnego tytułu.

(ZSP)