- Kaliscy terytorialsi złożyli przysięgę
Kaliscy terytorialsi złożyli przysięgę
niedziela, 08 marca 2020
W dniu 23 lutego 2020r. na terenie koszar 14. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w szczecińskich Podjuchach odbyła się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez ochotników, którzy zgłosili się do formacji terytorialsów. Wśród nich znalazło się ośmioro kandydatów na żołnierzy z kaliskiego liceum – siedmioro uczniów z klas mundurowych, wojskowej i policyjnej na czele z nauczycielem historii i wos Konradem Chwastkiem.
Na poligonie w Wędrzynie odbyli szkolenie podstawowe. Uczyli się m.in. wojskowej taktyki, udzielania pomocy przedmedycznej, musztry oraz trenowali na strzelnicy w jednostce wojskowej w Podjuchach .
Przysięga zgromadziła licznie zgromadzonych gości, rodziny żołnierzy, które nie kryły wzruszenia podczas przysięgi. ZSP w Kaliszu Pomorskim reprezentowali podczas uroczystości nauczyciele klas mundurowych – mjr rez. Andrzej Kowalewski i Krzysztof Wójciak, którzy przekazali życzenia żołnierzom oraz ich rodzinom od dyrektora szkoły.
„Przysięga wojskowa to najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza, który pamięta się do końca życia” – powiedział dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. Jak dodał, „wstępując w szeregi Wojska Polskiego postanowiliście zmienić swoje życie, rozpoczynacie w nim nowy rozdział, ale również nowy rozdział w historii Wojska Polskiego”.
Szeregowy Konrad Chwastek powiedział: „Wstąpiłem do wojsk obrony terytorialnej, bo czułem, że to mój obywatelski obowiązek. Jako nauczyciel powinienem być przykładem dla moich uczniów. Ta służba jest przecież jednym z najlepszych przykładów postawy obywatelskiej. Uczniowie wraz ze mną przeszli trudne, wymagające i intensywne szesnastodniowe szkolenie. To był dobry czas, zdobyliśmy umiejętności, które będziemy teraz rozwijać podczas kolejnych szkoleń rotacyjnych. A od poniedziałku wracamy do szkoły”.
Podczas uroczystości odczytano również list, który do żołnierzy skierował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. „Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę i stanowią coraz ważniejszy element decydujący o skuteczności obrony naszego państwa. Wzmacniacie polskie wojsko, które musi być silne i gotowe do sprostania stojącym przed nim wyzwaniom” podkreślał minister.
Dziękujemy uczniom i nauczycielowi ZSP w Kaliszu Pomorskim za trud włożony w szkolenie i przygotowanie do przysięgi. Stanowi piękny przykład postaw patriotycznych i zaangażowania w obronę Ojczyzny uczniów i nauczyciela szkoły. W maju odbędzie się kolejne szesnastodniowe szkolenie WOT. Nie zabraknie na nim kolejnych ochotników z kaliskiego liceum.

Andrzej Kowalewski