- Kaliska licealistka radną Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
Kaliska licealistka radną Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
poniedziałek, 09 marca 2020
Małgorzata Mickun uczennica klasy 2b, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim została radną Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego kadencji na rok 2020.
Członkowie Rady zostali wyłonieni przez kapitułę składającą się z reprezentanta Sejmiku WZ, Sekretariatu ds. Młodzieży i członka Rady minionej kadencji. Skład Rady to 22 kandydatek i 18 kandydatów. Kapituła brała pod uwagę kryterium aktywności społeczno-obywatelskiej, kryterium doświadczenia w działalności pozarządowej, umiejętność uzasadnienia i przedstawienia kandydatury w formularzu zgłoszeniowym i zasadę parytetu płci. Do głównych zadań Rady należy konsultowanie spraw dotyczących młodzieży i ich otoczenia, wymiana doświadczeń oraz wypracowywanie rekomendacji.
28 lutego 2020r. w Szczecinie w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Małgosia wzięła udział w inauguracyjnej sesji. Podczas Sesji młodzież spotkała się z Marią Ilnicką-Mądry, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i Stanisławem Wziątkiem, Członkiem Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wojciechem Dorżynkiewiczem Radnym Województwa Zachodniopomorskiego. Nie zabrakło rozmów na temat współpracy Rady z samorządem wojewódzkim, jak również prezentacji działań minionej kadencji. Kornel Grabowski Przewodniczący Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego podsumował działania młodzieżowego organu doradczego w 2019 roku, a Małgorzata Ludwiczek Kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży przybliżyła nowym radnym kwestie merytoryczne związane z funkcją konsultacyjną.
Tak wspomina to wydarzenie kaliska radna: „Kiedy dowiedziałam się, że zostałam radną byłam bardzo szczęśliwa poczułam, że czeka mnie kolejna misja. Była to moja pierwsza sesja, byłam bardzo podekscytowana. Przyjechałam na miejsce i nie mogłam doczekać się momentu kiedy wejdę na salę, w której miało się to wszystko odbyć i poznam ludzi, z którymi będę współpracować przez całą kadencję. Przekraczając próg sali nie zdawałam sobie jeszcze dokładnie sprawy z tego co tak naprawdę mnie tam czeka. Wystarczyło kilka sekund, abym poczuła, że to jest moje miejsce na Ziemi. Cudowna atmosfera, pozytywni ludzie, radość wypełniająca całe pomieszczenie. Zapoznałam się z ludźmi z innych miast, szkół, którzy tak jak ja zostali radnymi i tak jak ja mają zamiar wspierać młodzież z całego województwa. Sesja przebiegła bardzo miło, zostaliśmy uświadomieni jak ważną rolę pełnimy i jak duże wsparcie mamy ze strony dorosłych, wybraliśmy przewodniczącego rady, ustaliliśmy plan pracy nad projektami, które nas czekają. Rozmawialiśmy ze sobą, wymienialiśmy się spostrzeżeniami na różne tematy. Wiem, że będzie to pracowity rok, pełen wyzwań i niezapomnianych wrażeń, ale cieszę się i jestem dumna z tego, że mogę pełnić tak odpowiedzialną rolę jaką jest bycie radną Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. W końcu to młodzież jest przyszłością świata. Zaczynam nową przygodę i dam z siebie 101%. Jestem na to gotowa”.

Życzymy powodzenia i cieszymy się, że Kalisz Pomorski i powiat drawski mają swoją reprezentantkę w Radzie Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Małgorzata Mickun, Maciej Rydzewski