- PAMIĘTALI O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH
PAMIĘTALI O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH
czwartek, 12 marca 2020
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim godnie uczcili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W niedzielę 1 marca 2020r. wzięli udział w uroczystościach na kaliskim cmentarzu, a w poniedziałek w apelu upamiętniającym bohaterów podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej oraz biegu ku chwale Wyklętych. Burmistrzem Januszem Garbaczem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Kulbackim, Posłem na Sejm RP Michałem Jachem - Przewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Ireneuszem Rogowskim – radnym Sejmiku Wojewódzkiego, harcerzami z Pomierzyna, kibicami i mieszkańcami Kalisza Pomorskiego kaliscy licealiści wraz z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim i majorem rez. Andrzejem Kowalewskim wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika „PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” oraz medalionu z wizerunkiem majora Kazimierza Przybysławskiego ps. „Młot” – kaliskiego „Żołnierza Wyklętego”. Specjalnym gościem była pani Hanna Przybysławska-Gołdyn, bratanica Kazimierza Przybysławskiego. Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca, a prowadziła uczennica klasy 1d ZSP w Kaliszu Pomorskim Weronika Kurlej. Szkoła wystawiła poczet sztandarowy. Dyrektor z Posłem Michałem Jachem odsłonił pomnik „Żołnierzy Wyklętych”. Przedstawił też chlubne karty z życia kaliskiego Niezłomnego, przy którego grobie wartę pełnili licealiści z klasy wojskowej. Wraz z młodzieżą i delegacjami złożył kwiaty i znicze przez pomnikiem „PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” oraz na grobie Kazimierza Przybysławskiego. Uroczystość była również okazją do spotkania uczniów klas wojskowych z Posłem Michałem Jachem.
Następnego dnia „Żołnierzy Wyklętych” uczcili podczas apelu uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych w Kaliszu Pomorskim i Pomierzynie. Dyrektor Maciej Rydzewski przypomniał uczniom tragiczne losy żołnierzy, którzy do końca walczyli o wolna Polskę. Wśród nich był również Kazimierz Przybysławski ps. "Młot" kawaler orderu Virtuti Militari, który przez ponad dziesięć lat był nauczycielem i zastępcą dyrektora kaliskich szkół. W dalszej części apelu nauczyciel historii Konrad Chwastek wykonał patriotyczne utwory „Obława” i „Podziemna Armia Powraca”, wprowadzając młodzież i nauczycieli w atmosferę święta Wyklętych. Po apelu kilkudziesięciu uczniów wzięło udział w biegu ku chwale „Żołnierzy Wyklętych”, zorganizowanym przez nauczyciela przysposobienia policyjnego Krzysztofa Wójciaka. Uczniowie z klasy policyjnej 1c przygotowali w holu szkoły wystawę na temat polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” były dla młodzieży lekcją patriotyzmu. Nie zapominając o bohaterach, którzy walczyli z komunizmem o suwerenną Polskę pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Dziękujemy Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowi za życzliwość, współpracę i włącznie młodzieży licealnej do uroczystości na kaliskim cmentarzu. Dziękujemy również Wicestaroście Drawskiemu Mariuszowi Nagórskiemu za przekazanie białoczerwonych opasek oraz ufundowanie koszulek i nagród dla uczestników biegu ku chwale „Żołnierzy Wyklętych”.

Maciej Rydzewski