- Wrześniowy maraton filmowy
Wrześniowy maraton filmowy
niedziela, 28 września 2014
Uczniowie z klasy II a kaliskiego Liceum, stanowiącej obecnie trzon grupy teatralnej „Klepsydra”, uczestniczyli w całonocnym maratonie filmowym. Maratonie zorganizowanym przez siebie od „a” do „z”, ale pod patronatem i opieką pani Joanny Mączkowskiej.
Ta integracyjna, intelektualno-rozrywkowa impreza rozpoczęła się od przygotowania sali, którą podzielono na pięć części: magazynową, kinową, taneczną, kuchenną i pozostałą, czyli do dowolnego wykorzystania. Choćby po to, by poćwiczyć w przerwach pomiędzy filmami figury gimnastyczne.
Wszyscy zastanawiali się nad wyborem oglądanych filmów. Na początku obejrzano polską produkcję: „Kamienie na szaniec”. Ta wstrząsająca ekranizacja szkolnej lektury nie stroni od naturalistycznie odegranych scen męczeństwa młodych Polaków podczas niemieckiej okupacji w Warszawie. Ich bohaterstwo budziło podziw i wzruszenie. Po zakończeniu projekcji potrzeba było dłuższej przerwy, by powrócić myślami do współczesności. Jakże odmiennej od tamtej. Jakże beztroskiej.
Aby zażegnać stres, kolejny film miał już pogodne przesłanie i po nim można było z czystym sumieniem, dla rozruszania się – zatańczyć. Nie zapomnieliśmy też, podczas tego filmowego maratonu z horrorami na koniec, by nie usnąć, podziękować pani Joannie Mączkowskiej za całonocną opiekę i wytrwałość.