- Trwałe wartości naszych legend
Trwałe wartości naszych legend
poniedziałek, 26 października 2020
Kaliscy licealiści, którzy przygotowali sceniczne inscenizacje kilku miejscowych legend, sami byli zdziwieni odkryciem jak wiele mądrości i piękna tkwi w tych, liczących już kilkaset lat, podaniach o Łysej Lizie oraz kole szlifierskim (Schleifstein).
Wystawienie etiud teatralnych poprzedziło spotkanie z regionalistą Bogumiłem Kurylczykiem, który opowiedział kilka najstarszych legend związanych z Kaliszem Pomorskim. Młodzieży spodobała się szczególnie ta o Lizie, która chciała oszukać diabła i ukarana za to wyrwaniem wszystkich włosów z głowy, jako Liza o przydomku Łysa (KahleLiese) stała się jakoby źródłosłowem nazwy średniowiecznego grodu Kallies. Miasta wkrótce rozsławionego za przyczyną znajdującego się tu niezwykłego kamienia szlifierskiego (Schleifstein). Służył on bowiem nie tylko do ostrzenia nożyc przez licznych tkaczy wytwarzających ręcznie sukno, lecz także do szlifowania charakteru, czyli nadawania osobom krnąbrnym właściwych manier. Jednym słowem do „przerabiania” ich na jednostki wartościowe.
Uczniowie przygotowali swoje inscenizacje samodzielnie, ale wcześniej odbyli przygotowujące ich do tego warsztaty aktorskie, które poprowadziła Joanna Mączkowska (polonistka i dyplomowany reżyser po krakowskiej Akademii Teatralnej), opiekunka licealnej grupy teatralnej „Klepsydra”. Dzięki temu zaprezentowane 21 października przez młodzież etiudy przypominały prawdziwe spektakle scenicznych miniatur: dawały satysfakcję z odgrywanych ról aktorom świadomym przekazywanych treści, a widzom radość z przeżywania wystawionych atrakcyjnie i zrozumiale etiud. Wystarczająco krótkich, by się nimi nie znudzić, i wystarczająco trafnych, by na długo zapaść w pamięci.
Dziękujemy Staroście Drawskiemu i Zarządowi Powiatu Drawskiego za wsparcie finansowe odkrywania historii lokalnej przez młodzież w ramach działań pozaszkolnych na rok 2020.