- Olimpiada Dwójek Ratowniczych
Olimpiada Dwójek Ratowniczych
środa, 16 grudnia 2020
W czwartek 10 grudnia 2020 r. w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyła się zorganizowana przez Grupę Medical Team Olimpiada Dwójek Ratowniczych. Do zawodów zorganizowanych przez opiekunki kaliskiej grupy medycznej - Renatę Pietroń i Jadwigę Czernigę przystąpiło 10 zespołów.
Olimpiada odbyła się zdalnie przez platformę TEAMS. W części pierwszej zawodnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej rozwiązując test.
Druga część zawodów wymagała pracy zespołowej. Młodzi ratownicy otrzymali opisaną symulacyjną scenkę wypadku drogowego z poszkodowanym - nieoddychającym kierowcą oraz potrąconą osobą pieszą. Zadaniem było przypisanie w odpowiedniej kolejności czynności, które na miejscu zdarzenia powinien wykonać ratownik 1 i ratownik 2. Wypadek miał miejsce w Kaliszu Pomorskim, w pobliżu szkoły. Miejsce zostało wskazane nieprzypadkowo, chodziło o wykorzystanie urządzenia AED. Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami.
O zwycięstwie i kolejności zajętych miejsc decydowały drobne błędy. Komplet punktów i miejsce pierwsze zdobyła Rosalia Hildebrand i Jolanta Małysz, drugie Paulina Klimczak i Zofia Stąporek, ex aequo miejsce trzecie zajęły dwa zespoły Aleksandra Mickun i Patrycja Zdyr oraz Katarzyna Susołowska i Roksana Misztal. Czwarte miejsce boli najbardziej, bo jest tuż, tuż podium. Zajęły je dwa zespoły z identyczną liczbą punktów- Pieśkiewicz Miłosz i Katarzyna Biernacka oraz Lorek Oliwia i Damian Marchel. Gratulacje dla wszystkich zwycięzców i uczestników Olimpiady. Dyplomy i nagrody zostaną uroczyście wręczone po powrocie do stacjonarnego nauczania.
Zawody odbyły się w ramach zadania publicznego finansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego „Rozwój Grupy Medycznej Medical Team i rowerowego ochotniczego pogotowia ratunkowego w Kaliszu Pomorskim poprzez doskonalenie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz zwiększenie kompetencji dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w gminie Kalisz Pomorski”.

Opiekunki Medical Team Kalisz Pomorski: Renata Pietroń i Jadwiga Czerniga