- Udany występ w finale Olimpiady Solidarności
Udany występ w finale Olimpiady Solidarności
piątek, 25 grudnia 2020
W dniach od 16 do 17 grudnia 2020r. odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, w którym województwo zachodniopomorskie reprezentowała trzyosobowa drużyna złożona z dwóch uczniów klasy trzeciej kaliskiego liceum - Dariusza Guza i Wiktora Piwnickiego oraz ucznia I Liceum Ogólnokształcącego ze Szczecinka - Kacpra Szutowskiego. Zespół, którego opiekunem był dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski osiągnął bardzo dobry wynik, zajmując w klasyfikacji generalnej konkursu piąte miejsce.
16 trzyosobowych drużyn konkurowało ze sobą podczas dwóch dni zdalnej rywalizacji, biorąc udział w egzaminie ustnym i obronie publicznej prezentacji multimedialnej. Na wyniki drużyn składała się punktacja uzyskana z egzaminu ustnego, oceny prezentacji i obrony publicznej. Przebieg konkursu oceniało pięcioosobowe Jury pod przewodnictwem profesora Jerzego Eislera.
Drużyna z województwa zachodniopomorskiego uzyskała łącznie 24,2 na 30 możliwych do zdobycia punktów. Do miejsca na podium zabrakło 1,1 pkt. Szczególnie dobry wynik kaliscy i szczecinecki licealiści uzyskali na egzaminie ustnym, gdzie zajęli drugie miejsce wśród wszystkich drużyn.
Konkurs organizowany jest przez Fundację Centrum Solidarności z Gdańska pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej i Nauki, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do rywalizacji wojewódzkich w 2020r. przystąpiło 800 uczestników wyłonionych z blisko 3500 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. Z każdego województwa w finale brała udział drużyna składająca się z trzech laureatów etapu wojewódzkiego pod opieką nauczyciela przygotowującego zwycięzcę tej fazy konkursu.
Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce.

Maciej Rydzewski

Link do strony z wynikami konkursu: https://olimpiadasolidarnosci.pl/2020/12/zwyciezcy-vi-edycji-konkursu-olimpiada-solidarnosci-dwie-dekady-historii-2-2/