- Wszyscy na sprzedaż
Wszyscy na sprzedaż
niedziela, 08 marca 2015
Kiedy mówimy o handlu ludźmi myślimy głównie o krajach nam odległych, biednych i nie zawsze demokratycznych.
Tymczasem okazuje się, że i u nas zjawiska mieszczące się w tym tytule są bardzo częste. Handel ludźmi to nie tylko fizyczne sprzedawanie ludzi, to także zmuszanie do żebrania, do prostytucji, obozy pracy i praca ponad siły, handel organami ludzkimi, nielegalne adopcje.
O tym wszystkim w dn. 26 lutego klasy policyjne rozmawiały z asp. Agnieszką Waszczyk z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pom.
Pani Agnieszka dysponowała bardzo ciekawymi filmikami, nakręconymi na podstawie autentycznych zdarzeń z naszego województwa. Okazuje się,że bardzo często ofiarą tych przestępstw padają osoby bardzo młode, niedoświadczone i zbyt łatwo ufające nowo poznanym osobom.
Podczas rozmów po projekcjach rozmawialiśmy o tym jak się zachowywać by nie stać się "towarem na sprzedaż". Od Pani Policjantki usłyszeliśmy wiele praktycznych rad, np. jak szukać pracy na Zachodzie, jak się zabezpieczać przed oszustami, jak kontaktować się z rodziną gdy coś jest nie w porządku itp. Obejrzane filmy zrobiły duże wrażenie na uczniach i mamy nadzieje,że przyczynią się do tego byśmy byli bardziej ostrożni w przyszłości.

Krzysztof Wójciak