- Jubileusz licealnego teatru "Klepsydra"
Jubileusz licealnego teatru "Klepsydra"
poniedziałek, 14 września 2015
W ciągu ostatnich pięciu lat wystawili 63 programy artystyczne, w tym aż 23 razy były to spektakle teatralne. Sama prezentacja multimedialna dorobku grupy teatralnej „Klepsydra”, działającej od pięciu lat w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim, zajęła ponad godzinę jubileuszowego spotkania, jakie odbyło się 11 września 2015 r. A prócz tego były jeszcze wspomnienia i piosenki.
- Nie wyobrażam sobie naszej Szkoły bez „Klepsydry”. Mam wrażenie, że ona istnieje nie od 5 lat, ale od początku Liceum, bo tak bardzo wpisała się w jego życie. Ten teatralny zespół nie tylko uświetnia uroczystości, czy pokazuje w autorskich spektaklach historię naszego miasta, ale także uczy i wychowuje należących do niego licealistów. Jakie to dla nich ważne, widać po wciąż rosnącym naborze do zespołu – stwierdził podczas jubileuszu Maciej Rydzewski, dyrektor kaliskiego Liceum.
- Zaczynaliśmy skromnie, od zespołu liczącego kilku uczniów. A teraz zapisało się do „Klepsydry” ponad 50 osób. Bo faktycznie praca w naszym teatrze rozwija osobowość i horyzonty, czego najlepszym świadectwem są laury zdobywane przez uczniów w konkursach ogólnopolskich. Ta artystyczna praca służy całej Szkole oraz mieszkańcom Kalisza Pomorskiego, którzy bywają i widzami i uczestnikami naszych spektakli nagradzanych na przeglądach powiatowych i wojewódzkich – opowiadała Joanna Mączkowska, założycielka „Klepsydry”, reżyser teatralny, polonistka, nagrodzona w tym roku statuetką „Kaliskiego Sokoła”.
Wśród wielu wystąpień oraz prezentacji, najbardziej wzruszające były wyznania absolwentów kaliskiego Liceum, którzy działali w „Klepsydrze” a teraz studiują w ośrodkach akademickich w całej Polsce. - Dzięki występom na scenie, nabrałem śmiałości i uwierzyłem w siebie – powiedział Tomasz Dobrowolski (II rok weterynarii Uniwersytetu w Olsztynie). – A ja poznałem interesującą historię mojego miasta oraz nauczyłem się mówić głośno i wyraźnie, do publiczności – dodał Mateusz Rutkowski (II rok prawa Uniwersytetu Szczecińskiego).
Z kolei Hubert Kotkiewicz (obecnie student II roku Akademii Bezpieczeństwa w Poznaniu) odegrał na scenie etiudę teatralną sprzed czterech lat, która rozbawiła publiczność do łez. Natomiast licznie wplatane pomiędzy słowa i prezentacje piosenki wykonały przejmująco: Magdalena Ambroziak, Anna Gaik, Emilia Górnik i Paulina Staniecka. Niektóre refreny i zwrotki nuciła cała sala.
W ten sposób spełniło się to, co zapowiedziała już na wstępie Joanna Mączkowska, że jubileuszowe spotkanie przerodzi się szybko w teatr w teatrze. Role konferansjerów i komentatorów pełnili na zmianę: Jakub Biegniewski, Szymon Kawecki, Agata Krysińska oraz Laura Śmiłek. A aktorami tego spektaklu byli – całkowicie dobrowolnie i z oddaniem – wszyscy obecni.
W spotkaniu uczestniczyli - oprócz obecnych i dawnych członków „Klepsydry”, grona pedagogicznego i przyjaciół zespołu – również zaproszeni goście. Wśród nich był Tadeusz Błądek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim (która ufundowała członkom zespołu teatralnego słodki poczęstunek) oraz radna powiatowa Halina Samek. Także Stanisława Górnik, Bolesława i Jerzy Płachtowie oraz panie z zespołu „Violki- Kibolki” melodią słów podziękowały uczniom z „Klepsydry” i jej opiekunce.

Osiągnięcia „Klepsydry”
2011
- Widowisko teatralno-muzyczne z okazji Święta Niepodległości, pokazane członkom Rady Miasta i Rady Powiatu.
- Tytuł Laureata w Powiatowych Eliminacjach Wojewódzkich Prezentacji Amatorskich Zespołów Teatralnych w Czaplinku.
- Anna Gaik otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim i Poezji Śpiewanej im. Jana Chryzostoma Paska organizowanym przez Czaplinecki Ośrodek Kultury.
2012
– Premierowy spektakl pt. „Kamień charakterów”, pokazany także mieszkańcom Kalisza Pomorskiego w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury.
- Alicja Dziadek zajęła I miejsce w III Gminnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim.
2013
- Barbara Pacześna otrzymała Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku, a Dominika Świniuch Nagrodę Rady Rodziców ZSP na Powiatowej Gali Talentów w Drawsku Pomorskim.
- Paulina Staniecka zdobyła I miejsce, a Barbara Pacześna i Agnieszka Pawlak otrzymały wyróżnienia na Regionalnym Festiwalu Piosenki Przyrodniczej, zorganizowanym przez Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim.
- Tytuł Laureata w Powiatowych Eliminacjach Wojewódzkich Prezentacji Amatorskich Zespołów Teatralnych w Czaplinku.
- Wystawienie sztuki pt. „Persefona” na scenie wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. A następnie dla mieszkańców Kalisza Pomorskiego oraz mieszkańców Drawska.
- Tytuł Mistrza przyznano Alicji Dziadek, wicemistrza - Błażejowi Lisieckiemu, a Monika Feszczuk otrzymała wyróżnienie w Gminnym Konkursie Sprawnego Czytania zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Kaliszu Pomorskim.
- Spektakl „Za kurtyną czasu”, zaprezentowany na scenie Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.
2014
- Tytuł Laureata w Powiatowych Eliminacjach Wojewódzkich Prezentacji Amatorskich Zespołów Teatralnych w Czaplinku.
- Wyróżnienie w Wojewódzkich Prezentacjach Amatorskich Zespołów Teatralnych w Świdwinie.
– Widowisko plenerowe: „Łysa Liza, czyli parada zjaw nad jeziorem Bobrowo Wielkie”.
- „Orzeł i zając”, spektakl o herbie miasta, wystawiony na scenie Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, a następnie w Ośrodku Kultury w Drawsku.
2015
- Alicja Dziadek otrzymała tytuł laureata w Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim i Poezji Śpiewanej im. Jana Chryzostoma Paska organizowanym przez Czaplinecki Ośrodek Kultury.
- Jakub Biegniewski został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego ”Rapowanie o ks. Janie Twardowskim”.
- Widowisko plenerowe o naszej historii, czyli piastowskim rycerzu Januszu Kenstelu.


Napisała Joanna Mączkowska