- Dni Otwarte Poligonu Drawskiego
Dni Otwarte Poligonu Drawskiego
wtorek, 22 września 2015
W dniu 21 września 2015r. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w Dniu Otwartym Poligonu Drawskiego. Na spotkanie z żołnierzami pojechali uczniowie z klasy pierwszej i drugiej o profilu wojskowym pod opieką pana majora Andrzeja Kowalewskiego, grupa teatralna „Klepsydra” pod opieką pani Joanny Mączkowskiej, a także dyrektor szkoły pan Maciej Rydzewski. Uzbrojenie i wyposażenie prezentowały siły zbrojne: Polski, Kanady, USA i Wielkiej Brytanii. A jako piąta siła – już niezbrojna, lecz artystyczna – wystąpiła z repertuarem piosenek grupa teatralna „Klepsydra”. Po przyjeździe na poligon z uczniami przywitał się Starosta Drawski – pan Stanisław Kuczyński, Burmistrz Drawska Pomorskiego - pan Zbigniew Ptak, a także komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, pan pułkownik Marek Gmurski, który zaprosił na występy uczniów z grupy teatralnej.
Uczniowie wykonali utwory w języku polskim i angielskim. Na tyle przypadły one do gustu oficerom Królewskich Sił Zbrojnych Kanady, że zapowiedzieli się z wizytą już na grudzień, by posłuchać kolędowania podczas tradycyjnych szkolnych jasełek. Słów uznania, podobnie jak i oklasków, nie szczędził kaliskim artystom z „Klepsydry” Członek Zarządu Powiatu Drawskiego - pan Janusz Garbacz.
Uczestniczący w Dniu Otwartym uczniowie zapoznali się z nowoczesnym sprzętem bojowym używanym przez wojsko polskie i naszych sojuszników z armii państw NATO. Duże wrażenie zrobiły na nich brytyjskie czołgi typu Challenger 2, a także amerykańskie transportery opancerzone, broń strzelecka oraz używane przez wojsko polskie samochody terenowe Hummer. Dodatkową atrakcją była możliwość pomalowania twarzy w barwy maskujące. Uczniowie z klasy wojskowej mieli wyjątkową okazję spotkania i rozmowy z generałem broni Markiem Różańskim, Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Po trudach zwiedzania poligonu i artystycznych emocjach uczestnicy wyjazdu posilili się wojskową grochówką i pełni pozytywnych wrażeń wrócili do Kalisza Pomorskiego. Dziękujemy za zorganizowanie wyjazdu władzom Powiatu Drawskiego oraz za wspaniałe przyjęcie dowództwu i żołnierzom CSWL Drawsko oraz jednostek wojska polskiego i sojuszniczych armii.
Napisali:
Joanna Mączkowska, Maciej Rydzewski