- Spotkanie z panią Elżbietą Januszko
Spotkanie z panią Elżbietą Januszko
środa, 30 września 2015
Ostatnia urzędniczka kaliskiego magistratu

Pani Elżbieta Januszko z domu Bejnarowicz, która jest ostatnią, żyjącą urzędniczką pierwszego po roku 1945 kaliskiego magistratu, przekazała cenne dokumenty do Izby Pamięci istniejącej przy Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim. W piątek, 25 września, odbyła także spotkanie z jego uczniami, opowiadając o swojej pracy w Urzędzie Miejskim, gdzie była zatrudniona w latach 50. XX wieku.
Na ręce współzałożyciela i opiekuna Izby Pamięci, pana Macieja Rydzewskiego – dyrektora kaliskiego Liceum, pani Elżbieta Januszko przekazała m.in. swoje służbowe legitymacje oraz własnoręcznie napisane wypracowanie na temat wyższości ustroju socjalistycznego nad kapitalistycznym. – To było w roku 1951. Wtedy w każdym wypracowaniu, aby otrzymać za nie dobry stopień, należało chwalić „przywódcę postępowej ludzkości”, Józefa Stalina – wspominała pani Elżbieta Januszko.
Więcej zaskakujących dla współczesnej młodzieży realiów tamtych czasów zdradziła w rozmowie z uczniami. Opowiadała im i o swojej nauce w tej samej Czerwonej Szkole przed ponad pół wiekiem i o późniejszej pracy w kaliskim magistracie. Podkreślała, że mieszkańcy Kalisza Pomorskiego, mimo narastającej w czasach stalinowskich ideologizacji życia potrafili nie tylko sobie pomagać, ale także się bawić i patrzeć na to wszystko z przymrużeniem oka.
Spotkanie z uczniami odbyło się w ramach projektu odkrywania tajemnic najważniejszych obiektów Kalisza Pomorskiego, w tym przypadku Ratusza, który realizują z młodzieżą: Joanna Maczkowska i Bogumił Kurylczyk. Na stronie internetowej portalu wielopokoleniowego kaliskiego Liceum: http://www.liceum.kalisz.pl/ (w zakładce „FILMY-rozmowy”) można zobaczyć film, będący zapisem wcześniejszej rozmowy z panią Elżbietą Januszko.