- Odsłona tajemnicy kaliskiego Ratusza i kaliskiego Pałacu
Odsłona tajemnicy kaliskiego Ratusza i kaliskiego Pałacu
niedziela, 11 października 2015
Uczniowie kaliskiego Liceum, pod kierunkiem pani Joanny Mączkowskiej i pana Bogumiła Kurylczyka, odkryli dwie kolejne tajemnice Kalisza Pomorskiego. Rok temu zaprezentowali nieznane dotąd fakty dotyczące budowy miejscowego Kościoła i gmachu Czerwonej Szkoły. W czwartek, 2 października, wygłosili dwie prelekcje: na temat kaliskiego Pałacu oraz kaliskiego Ratusza. I tym razem nie zabrakło wielu skrytych w zapomnieniu szczegółów, odkrytych w archiwach lub zdobytych od naocznych świadków.
O Pałacu powiedziano między innymi, że wszystkie znajdujące się tam kosztowności oraz wartościowe przedmioty wywiozła stamtąd ewakuująca się w lutym 1945 roku rodzina właścicieli, o czym zaświadczył podczas spotkania z uczniami jej potomek Hans Joachim Zühlke. Przedstawiono także cztery rzeczowe argumenty przemawiające przeciwko istnieniu legendarnego lochu, który w funkcjonujących do dziś opowieściach miałby łączyć pod ziemią Pałac z Kościołem.
W historii Ratusza pokazano jak siedziba burmistrza wędrowała na przestrzeni wieków z jednego krańca miasta na drugi, bo gmachów zajmowanych kolejno przez rajców było w Kaliszu Pomorskim aż pięć. A budowa tego, który także obecnie służy Radzie Miejskiej stała się możliwa dzięki funduszom zdobytym przez mieszkańców w Berlinie. Postawiono za nie Szkołę, a za uzbierane na jej budowę pieniądze, skoro już nie były na ten cel potrzebne - postawiono Ratusz.
Referatów, bogato ilustrowanych zdjęciami i dokumentami, z wielkim zainteresowaniem wysłuchali uczniowie, dyrektor kaliskiego Liceum- pan Maciej Rydzewski oraz przedstawiciele władz miasta: wiceburmistrz- pan Tomasz Kołtun oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej- pan Tadeusz Błądek. Była też obecna pani Elżbieta Januszko, ostatnia żyjąca urzędniczka pierwszego po roku 1945 kaliskiego magistratu. Cała sala zaśpiewała jej chóralnie „Sto lat”.
O tajemnicach Pałacu i Ratusza można przeczytać na portalu internetowym kaliskiego Liceum”: http://www.liceum.kalisz.pl/ w zakładce „Nasz Przewodnik”. Projekt „Tajemnice kaliskiego Ratusza i kaliskiego Pałacu” został zrealizowany w ramach współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” z Urzędem Miejskim w Kaliszu Pomorskim.

Napisała Joanna Mączkowska