- Wyjazd historyków do Polic
Wyjazd historyków do Polic
czwartek, 05 listopada 2015
Trzynastego października wybraliśmy się z grupą historyków do obozu pracy w Policach- Hydrierwerke Pölitz. Obóz ten powstał już w 1939 r. i podlegał bezpośrednio obozowi w Stutthofie. W Policach znajdowała się jedna z największych fabryk produkujących benzynę syntetyczną, która miała wielkie znaczenia dla przemysły zbrojeniowego III Rzeszy.
Młodzież miała okazję zapoznać się z warunkami pracy i życia więźniów w tamtym czasie, które były bardzo ciężkie. Zwiedziliśmy bunkry, fabrykę, a właściwie to, co po niej zostało- ogromne betonowe ruiny, które dają świadectwo przerażającemu mechanizmowi, który miał miejsce w czasie wojny.
W jednym z bunkrów znajduje się małe muzeum z bogatą kolekcją uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia z czasów wojennych.
Po całym obiekcie oprowadzała nas miła i potrafiąca nas zainteresować pani przewodnik. Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem wielkości fabryki, która do tej pory nie była nam bliżej znana.Dzięki tej wycieczce poznaliśmy ciekawy fragment historii II wojny światowej związany Pomorzem Zachodnim.
Wraz z uczniami w wyjeździe uczestniczyli Katarzyna Drab i Krzysztof Wójciak.
Napisała Katarzyna Drab