- WIZYTA ŻOŁNIERZY KANADYJSKICH
WIZYTA ŻOŁNIERZY KANADYJSKICH
poniedziałek, 16 listopada 2015
W dniu 5 listopada 2015r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim gościli żołnierze armii kanadyjskiej z 3 Batalionu Królewskiego 22 Regimentu Sił Zbrojnych, przebywający na terenie Poligonu Drawskiego. Uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez żołnierzy, dotyczącą Kanady i zaproszonych oddziałów. Następnie mieli okazję zapoznania się ze sprzętem wojskowym i wyposażeniem używanym przez kanadyjskich spadochroniarzy i żandarmów.
Uczniowie klas wojskowych wzięli udział w polsko - kanadyjskim biegu na orientację. Mogli poćwiczyć z profesjonalistami i dostać od nich cenne, fachowe wskazówki. Klasy dwujęzyczne miały możliwość doskonalenia języka angielskiego i poznania bliżej kanadyjskich gości podczas spotkania w pracowni językowej. Dziennikarze szkolnej gazety „Kontrast” przeprowadzili wywiady i ciekawe rozmowy z żołnierzami kanadyjskimi, których efektem będą artykuły, które ukażą się niebawem na jej łamach. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjacielskiej atmosferze.
Dzięki takim kontaktom uczniowie poznają jak w praktyce wygląda życie w wojsku, zdobywają doświadczenia, które mogą się okazać przydatne w przyszłości, poznają nowe kultury, uczą się tolerancji, poszerzają swoje horyzonty i doskonalą umiejętności językowe. Współpraca z żołnierzami kanadyjskimi będzie nadal kontynuowana, m. in. w ramach wspólnych warsztatów dziennikarskich oraz ćwiczeń żandarmerii z klasami policyjnymi. Dziękujemy żołnierzom kanadyjskim i ich dowódcy majorowi Simonowi Côté za życzliwość, przyjazd do kaliskiego Liceum, spotkanie z uczniami i nauczycielami oraz przeprowadzenie ciekawych zajęć budujących podstawy przyjaźni polsko – kanadyjskiej.