- Święto Niepodległości w międzynarodowej defiladzie
Święto Niepodległości w międzynarodowej defiladzie
wtorek, 17 listopada 2015
Kaliscy licealiści z klas mundurowych, pod opieką wychowawców 10 listopada 2015r., czyli dokładnie w dniu kiedy Józef Piłsudski 97 lat temu przybył do Warszawy, z honorami oddali cześć twórcom niepodległego Państwa Polskiego.
Mieliśmy okazję wysłuchać odczytów historycznych w języku polskim i angielskim, przemówienia Zastępcy Dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Rajmunda T. Andrzejczaka oraz byliśmy świadkami inscenizacji historycznej z udziałem samego Józefa Piłsudskiego. Podobnie jak naród polski w 1918 r. uświadomiliśmy sobie w pełni odzyskanie niepodległości , kiedy flaga Polski wciągana była na maszt i z dumą śpiewaliśmy hymn Mazurka Dąbrowskiego.
Nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu udzielił się także żołnierzom Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej, którzy w pełnej gali defiladowali na płycie lotniska Ziemsko, na poligonie drawskim. Zaszczytem dla nas była rozmowa z Panem generałem Rajmundem T. Andrzejczakiem, który pogratulował naszej młodzieży patriotycznej postawy.
Dziękujemy jednostce wojskowej CSWL w Olesznie za zaproszenie naszego Liceum do pełnienia honorów świętowania niepodległości w gronie żołnierzy.
Szczególne podziękowania dla mjr Wojciecha Karabin z 12 SDZ za udostępnienie zdjęć z uroczystości.
Opiekunowie: mjr Andrzej Kowalewski, Krzysztof Wójciak i Katarzyna Witek