- BLIŻEJ HISTORII
BLIŻEJ HISTORII
piątek, 20 listopada 2015
UCZNIOWIE ZSP W KALISZU POMORSKIM NA WYSTAWIE „PAMIĘĆ I TRADYCJA”
W dniu 19 listopada 2015 r. grupa uczniów z liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela historii i dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego odwiedziła wystawę historyczną przygotowaną przez kolekcjonera pamiątek z przeszłości i pasjonata historii pana Wiesława Piotrowskiego z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w sali wystawowej na dworcu kolejowym w Drawsku Pomorskim.
Uczniowie mięli okazję do zapoznania się z wieloma pamiątkami związanymi z dziejami Polski w okresie międzywojennym i naszym regionem. Były to książki, dokumenty, odznaczenia, mundury, broń i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu zwiedzający stworzyli sobie obraz warunków życia żołnierzy frontowych, ale też zwykłych ludzi na początku XX wieku. Wiesław Piotrowski opowiedział im wiele ciekawych historii związanych z prezentowanymi eksponatami oraz ich konstrukcją i przeznaczeniem.
Była to dla młodzieży inna niż zwykle, niecodzienna lekcja historii, której można było niemalże dotknąć ręką, a nawet... powąchać. W ten sposób łatwiej można przybliżyć sobie historię poznając ją poprzez pamiątki pozostawione przez naszych przodków i poprzez losy jednostek zaplątanych w dziejowe burze.
Szczególne podziękowania składamy panu Wiesławowi Piotrowskiemu, który w interesujący sposób, z pasją kolekcjonera i miłośnika historii oprowadził nas po wystawie.
Napisał Maciej Rydzewski.