- Kaliskie pierniki
Kaliskie pierniki
sobota, 12 grudnia 2015
Świąteczny czas z piernikami w kaliskim Liceum Kiedy w holu kaliskiego Liceum pojawia się piękna, śnieżnobiała choinka to znak, że do świąt już niedaleko. Wszystkim udziela się ich atmosfera. Aby podkreślić tę symbolikę wychowankowie internatu już po raz kolejny wypełnili szkołę pięknym zapachem miodu i korzennych przypraw. A to za sprawą samodzielnie przez nich pieczonych świątecznych pierniczków. W tym roku do wspólnej zabaw zaprosiliśmy uczniów zaprzyjaźnionego kaliskiego gimnazjum, którzy pod opieką Pani Emili Bogusz wzięli udział w tych pachnących zmaganiach.
Na początku Pani Jadwiga Czerniga, pomysłodawczyni projektu zapoznała uczniów z historią piernikowego ciasta i tradycjami z tym związanymi. Później wszyscy zabrali się do pracy, nastąpiło odmierzanie, przeliczanie, zagniatanie, wałkowanie, wykrawanie ciasta i ucieranie lukru. Wreszcie pojawiły się gorące pachnące po prostu piękne pierniki świąteczne. Nie mogliśmy się doczekać, aby ostygły, bo wtedy można było ich spróbować, mniam.
Gimnazjaliści zabrali swoje ciasteczka na jutrzejszą wycieczkę, a co my zrobimy ze swoimi to na razie nasza słodka tajemnica…
Ważne jest również to, że spędziliśmy ze sobą bardzo sympatyczny wieczór. Bardzo dziękuję naszym gościom oraz wszystkim zaangażowanym uczniom.
Napisała Jadwiga Czerniga