- Wizyta wojsk kanadyjskich w naszym LO
Wizyta wojsk kanadyjskich w naszym LO
niedziela, 13 grudnia 2015
Spotkanie sojuszników spod znaku klonowego liścia z uczniami klasy policyjnej kaliskiego Liceum.
W dniu 10 grudnia 2015r. na zaproszenie klasy policyjnej IId odwiedzili nas pan Yves Dureau i pani Mateo Jung z Kanadyjskiej Żandarmerii Wojskowej. Nasi goście byli bardzo ciekawi jak funkcjonują klasy policyjne, jakie mają zajęcia i dlaczego budzą takie zainteresowanie wśród uczniów. My chcieliśmy zapytać jak wygląda praca i szkolenie w żandarmerii kanadyjskiej, ale także życie mieszkańców Kanady.
Na początek przygotowaliśmy dla nich prezentacje o polskiej policji, o naszych klasach policyjnych, oraz o ich Ojczyźnie. Kandyjczycy bardzo się ożywili, gdy zobaczyli zdjęcia swojego rodzinnego Quebecu. Dowiedzieliśmy się wtedy, że już od 8 miesięcy są poza domem i bardzo tęsknią. Na kolejne zajęcia przenieśliśmy się na salę gimnastyczną gdzie przygotowaliśmy zajęcia z musztry i samoobrony. Okazało się, że nasi goście są bardzo sprawni i wysportowani, oraz doskonale opanowali techniki obezwładniania osób, o czym niektórzy uczniowie mogli się "do bólu" przekonać. Zajęcia sportowe zakończyliśmy meczem siatkówki.
Po wysiłku fizycznym naszym gościom bardzo smakowało nasze tradycyjne jedzonko - oczywiście bezkonkurencyjne były pierogi. Była też okazja do porozmawiania z naszymi gośćmi o naszych krajach, o służbie, oraz o....zarobkach. Po tej informacji wszyscy uczniowie zadeklarowali, że są gotowi pełnić służbę w żandarmerii lub policji kanadyjskiej.
Yves Dureau i Mateo Jung podbili nasze serca i zostali zaproszeni na jasełka i klasową wigilię. Mamy nadzieję, że będą mogli przyjechać, a spotkania z nami osłodzą im trochę tęsknotę za pachnącą syropem klonowym Kanadą.