- Zajęcia na PUM
Zajęcia na PUM
poniedziałek, 21 grudnia 2015
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim na zajęciach na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie
W dniach 9-11 grudnia 2015r. uczniowie Zespołu Szkól Ponadgimnazjlanych w Kaliszu Pomorskim udali się na zajęcia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Były to kolejne z cyklu lekcji prowadzonych przez wykładowców uczelni w ramach umowy o patronacie szczecińskiego PUM nad klasami medyczno – politechnicznymi kaliskiego Liceum. Opiekunami 38 osobowej grupy byli: pani Katarzyna Drab, pani Renata Effenberg-Nawrot, pani Anna Józiak i pan Karol Kalina. Celem odbywających się cyklicznie wyjazdów jest poszerzenie wiedzy z zakresu chemii i biologii.
W zajęciach uczestniczą uczniowie, którzy przyszłość swoją wiążą z wyborem zawodu związanego z medycyną. Zajęcia te są uzupełnieniem lekcji fakultatywnych przygotowujących do egzaminu maturalnego z biologii i chemii, które to zajęcia w naszej szkole odbywają się już od klasy pierwszej.
W ciągu trzech dni pobytu w Szczecinie uczniowie zapoznali się z biologią i chemią o strony praktycznej. W trakcie zajęć z biologii, prowadzonych przez dr n. med. Martę Grabowską uczniowie prowadzili obserwacje mikroskopowe. Na anatomii, u pani dr n. med. Ewy Adamiec, młodzież omawiała układ oddechowy. W czwartkowe popołudnie licealiści udali się do prosektorium. Pierwszy kontakt ze zwłokami był szokujący. W prosektoriach znajdują się olbrzymie baseny, gdzie w formalinie zanurzone są poszczególne części ludzkiego ciała. W jednych przechowywane są nogi, w innych ręce, serca, wątroby, nerki, macice, jądra. W specjalnych pojemnikach znajdują się też płody. Przed zajęciami wyławia się potrzebne części ciała.
„Wyciąganie między innymi przeze mnie serca, czy innych narządów znajdujących się w pojemnikach wypełnionych formaliną, było dla mnie wyjątkowym doświadczeniem” – mówi jedna z uczestniczek wyjazdu.
Główną atrakcją zajęć z chemii była samodzielna praca na spektrofotometrze, dodatkowo uczniowie oswajali się ze sprzętem laboratoryjnym i samodzielnie wykonywali doświadczenia, poznali zasady chromatografii, przypomnieli pojęcia: koloidy, efekt Tyndalla.
Dr Iwona Noceń, po zajęciach pogratulowała uczniom ogromnych postępów, odwagi i życzyła dalszych sukcesów .
Wyjazd był bardzo udany. Dzięki tym zajęciom uczniowie poczuli większą motywację do wyboru studiów na kierunkach medycznych, na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Dziękujemy pani Emili Grabowskiej- Grządziel oraz pani Annie Józiak, za zorganizowanie wyjazdu, oraz panu Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Maciejowi Rydzewskiemu, za wsparcie i umożliwienie nam rozwoju własnych pasji i zainteresowań. Szczególne podziękowania kierujemy do wykładowców i władz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego za patronat nad klasami medyczno – politechnicznymi i kontynuację efektywnej współpracy z kaliskim Liceum.
Justyna Janiak, Laura Umińska