- Muzyczny prezent od wojsk kanadyjskich
Muzyczny prezent od wojsk kanadyjskich
wtorek, 22 grudnia 2015
Dnia 18 grudnia 2015r. na sali gimnastycznej kaliskiego Liceum odbył się wyjątkowy koncert. Ten piękny rockowy prezent młodzież otrzymała, jako świąteczny podarunek od kanadyjskich wojsk, stacjonujących na Poligonie Drawskim. Grupa o nazwie „Scar face cat band” powstała trzy tygodnie wcześniej. Muzycy nigdy wcześniej razem nie grali, jednak dzięki temu, że Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim udostępnił im sprzęt, mogli realizować swoją muzyczną pasję, założyć zespół oraz spotykać się na próbach w jego gościnnych murach.
Efekt działalności muzycznej naszych kanadyjskich przyjaciół przekroczył najśmielsze oczekiwania, miał to być występ amatorów, a wypadł jak profesjonalny koncert. Okazało się, że do kaliskiego Liceum przyjechali profesjonalni muzycy, dla których przygotowanie repertuaru w tak krótkim czasie nie było problemem.
Występ, podczas którego usłyszeliśmy standardy muzyki rockowej, m. in. piosenki zespołu The Doors i Boba Marleya, trwał ponad dwie godziny. Artyści dosłownie porwali publiczność z miejsc, uczniowie i nauczyciele poczuli ten wyjątkowy klimat, mimo, że nie każdy w takiej muzyce gustuje. Nieodłącznym elementem koncertu stał się taniec, śpiew i tak popularne wśród młodzieży robienie zdjęć telefonem komórkowym.
Jeden z Kanadyjczyków przebrany za Mikołaja, chodząc po sali gimnastycznej, rozdawał wszystkim zebranym znaczki z flagą swojej ojczyzny. My także nie zapomnieliśmy o naszych gościach. Otrzymali oni, wykonane przez nas śliczne stroiki świąteczne, które wręczyły uczennice klasy dwujęzycznej. Po koncercie miała miejsce ożywiona dyskusja podczas spotkania przy kawie i herbacie, w którym wzięła udział młodzież z klasy dwujęzycznej i z grupy z rozszerzonym językiem angielskim.
Bardzo dziękujemy żołnierzom kanadyjskim za przygotowanie i zorganizowanie koncertu w kaliskim Liceum. Dziękujemy też za flagę Kanady, którą przed wyjazdem, w dowód przyjaźni pozostawili nam ze swoimi podpisami muzycy zespołu „Scar face cat band”. Piątkowy koncert udowodnił, że muzyka jest uniwersalnym przekazem, który łączy ludzi niezależnie od narodowości, kultury czy języka.
Paulina Szymoniak