- UDZIAŁ UCZNIÓW ZSP W KALISZU POMORSKIM W OBCHODACH NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
UDZIAŁ UCZNIÓW ZSP W KALISZU POMORSKIM W OBCHODACH NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
środa, 02 marca 2016
Dnia 1 marca, jak w wielu miejscach w Polsce, uczniowie z Liceum w Kaliszu Pomorskim oddali hołd Żołnierzom Wyklętym.
Uroczystości młodzież z Kalisza rozpoczęła o godz.12.30 projekcją filmu "Pseudonim Anoda". Film opowiada o Janie Rodowiczu ps. "Anoda", bohaterze z książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Żołnierz batalionu Zośka, uczestnik słynnej akcji pod Arsenałem a następnie powstania warszawskiego, kawaler najwyższych orderów i odznaczeń, mimo, że po wojnie nie należał do żadnych organizacji wojskowych został zatrzymany, a następnie skatowany na śmierć przez komunistycznych oprawców. Po filmie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o Żołnierzach Wyklętych, oraz przygotowania do biegu.
O godz. 14.00 młodzież z kaliskich szkół: Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum ustawiła się do biegu ulicznego ku czci Wyklętych. Na starcie z uczestnikami biegu spotkali się Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego pan Tomasz Kołtun, przedstawicielka Starosty Drawskiego, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych pani Jolanta Banaszek oraz Dyrektor szkoły pan Maciej Rydzewski. Następnie rozstrzygnięto kolejny konkurs, na najbardziej patriotyczny strój. Przez kilkanaście minut młodzież biegła ulicami miasta w hołdzie Bohaterom Niezłomnym.
Po biegu i krótkim odpoczynku, o godz. 15.00 w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim ksiądz Piotr Śmiechura odprawił mszę w intencji Żołnierzy Wyklętych, w której uczestniczyli uczniowie z kaliskich szkół, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta. Po kilkudziesięciu latach wymazywania z pamięci narodu bohaterów zbrojnego powstania antykomunistycznego dziś staramy się przekazać młodzieży wartości, dla których walczyli i umierali Żołnierze Wyklęci.
Głównym organizatorem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu Pomorskim był nauczyciel historii w ZSP w Kaliszu Pomorskim pan Krzysztof Wójciak wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Stowarzyszeniem „Strzelec”, działającym przy kaliskim Liceum.
Krzysztof Wójciak