- Kalisz Pomorski - moja mała Ojczyzna
Kalisz Pomorski - moja mała Ojczyzna
piątek, 18 marca 2016
Uczniowie klas pierwszych kaliskiego Liceum odtworzyli w szkolnej auli spektakl „Wesele jakiego dawno nie było”, zrealizowany w plenerze przez ich starszych kolegów w roku 2013. To widowisko nawiązujące do tradycji szlifowania charakterów na przedwojennym symbolu miasta – słynnym kamieniu Schleifstein. Jego kameralną powtórkę odegrano w ramach publicznych prezentacji, jakie odbywają się każdego roku na lekcjach wiedzy o kulturze, gdzie prowadząca ten przedmiot pani Joanna Mączkowska realizuje od sześciu lat autorski projekt „Kalisz Pomorski – moja mała Ojczyzna”.
Korzystając z wielu publikacji dostępnych na portalu: www.liceum.kalisz.pl, młodzież wybiera i omawia poszczególne tematy. Najczęściej jest to interesująca historia powstania Czerwonej Szkoły - siedziby kaliskiego Liceum oraz tajemnice miejscowego Kościoła i Pałacu. Uczniowie w trakcie prelekcji od 8 do 17 marca 2016r. odkryli ze zdumieniem jak bogate dzieje ma miasto, w którym się uczą. Przykładowo, że pieniądze na odbudowę po wielkim pożarze w roku 1771 dał król pruski Fryderyk Wielki, a dzwon ufundowany przez mieszkańców w dowód wdzięczności dla tego monarchy do dziś wisi na wieży Kościoła.
Wciąż można odkryć dla siebie nowe zagadki i tajemnice, czy też nieznane miejsca, do których odwiedzenia zachęca współtworzony przez uczniów klas starszych przewodnik po Kaliszu Pomorskim. Publikacji na temat miasta i okolic przybywa staraniem ich głównego autora – pana Bogumiła Kurylczyka. Przybywa też osób, które je poznają, i których ta odkrywana z zapomnienia historia fascynuje. Jak wydobyty na światło dzienne skarb. Jak spontaniczny powrót uczniów do spektaklu, który dzięki temu znowu zmaterializował się na scenie, czyli ożył.

Joanna Maczkowska